26.05.2024

Destek Başvurularında Son Gün 23 Mart

12, Mart 2021 Cuma
Bu haber kez okundu


Pandemi sebebiyle iş yeri kapatılan esnafa Çorlu Belediyesi tarafından verilecek olan maddi destek için başvurular başladı.

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen Çorlu Belediyesi Mart Ayı Belediye Meclis Toplantısında Cumhuriyet Halk Partili meclis üyelerinin gündeme getirdiği; pandemi sebebiyle zor günler geçiren esnafa destek olmak için nakdi yardım yapılması konusu görüşülerek gündeme alınmış ve Meclis’te grubu bulunan tüm partilerin oy birliğiyle kabul edilmişti. Karara göre; maddi destek için başvuran ve uygun koşulları sağlayan her esnaf 3.000 TL maddi destek alacak.

Dilekçe ile Başvurulacak

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün 18 ve 30 Kasım 2020 tarihlerinde yayınladığı genelgelerindeki kapatılmasına karar verilen işletmelerin sahipleri (kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe/salonu, elektronik oyun salonu, bilardo salonu, lokal ve çay bahçeleri, halı saha işletmeleri, yüzme havuzu, hamam, sauna, masaj salonu, lunapark ve okul kantini) Çorlu Belediyesi’nden maddi destek alabilecek.

Yapılacak yardım 18.11.2020 tarih ve öncesinde faaliyette bulunan ve faaliyetleri durdurulan işletmelere, 18.11.2020 tarih ve öncesinde Çorlu Belediyesi’nden İş Yeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatı alarak faaliyette bulunan işletmelere, 18.11.2020 tarih ve öncesinde vergi ve oda kaydı bulunan ve hâlen devam eden işletmelere 23 Mart 2021 Salı günü mesai bitimine kadar evraklarıyla Çorlu Belediye Başkanlığı’na başvurmaları halinde geçerli olacak.

Maddi destek almak isteyen iş yeri sahipleri 23 Mart 2021 tarihi mesai bitimine kadar Çorlu Belediyesi Halk Masası’na başvurarak dilekçe dolduracak ve talep edilen evrakları Çorlu Belediyesi’ne teslim edecek. İş yeri sahipleri ayrıca bağlı bulundukları meslek odasından da başvuru ile ilgili bilgi ve destek talebinde bulunabilecek ve gerekli yönlendirmeler sağlanacak.

Dilekçe ile başvuru yapacak iş yeri sahiplerinden 18.11.2020 tarih ve öncesinde işletmenin faaliyette olduğuna ve faaliyetin devam ettiğine ilişkin vergi ve oda kaydı ile 18.11.2020 tarih ve öncesinde alınmış olan iş yeri açma ve çalışma ruhsatı da talep edilecek.

Esnafa 3.000 TL Maddi Destek

5393 Sayılı Belediye Kanununun 14. maddesinde “belediye mahalli müşterek nitelikte olmak şartıyla; sosyal hizmet ve yardım, nikâh, meslek ve beceri kazandırma, ekonomi ve ticaretin geliştirilmesi hizmetlerini yapar veya yaptırır” bendi ve 15. Maddesinin a bendi ‘Belediye sakinlerinin mahalli müşterek nitelikteki ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla her türlü faaliyette girişimde bulunur’ hükmü gereğince, Çorlu Belediyesi 2021 yılı bütçesinden aylık 1.000 TL ödenmek kaydıyla 3 ay boyunca toplamda 3 bin TL nakdi yardım yapılmasına dair Plan ve Bütçe Komisyonu kararı Meclis’te oy birliğiyle kabul edilmişti. Başvurusu kabul edilen ve aranan şartları sağlayan tüm iş yeri sahipleri 3 ay boyunca 1.000 TL olacak şekilde toplamda Çorlu Belediyesi’nden 3.000 TL maddi destek alacak.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir