29.02.2024

Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı!

30, Ekim 2022 Pazar
Bu haber kez okundu


Cumhuriyetin ilanın 99. Yıldönümü, tüm yurtta olduğu gibi Tekirdağ’da da coşkuyla kutlandı. Kutlama etkinlikleri kapsamında, Süleymanpaşa ilçesi Atatürk Bulvarı üzerinde gerçekleştirilen geçit töreni ve fener alayı yoğun ilgi gördü.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri, Vali Aziz Yıldırım’ın makamında tebrikleri kabul etmesiyle başladı. Kutlamaların sonraki adresi ise Süleymanpaşa’da bulunan Atatürk Bulvarı oldu. Törene, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Tekirdağ Garnizon Komutanı Tuğgeneral Şahin Yenilmez, CHP milletvekili İlhami Özcan Aygun, AK Parti milletvekili Mustafa Yel, Süleymanpaşa belediye başkanı Cüneyt Yüksel, İl Emniyet Müdürü Mehmet Hakan Fındık, İl jandarma alay komutanı J. Albay Ahmet Çetin ve çok sayıda vatandaş ellerinde Türk bayrakları ile katıldı.

Vali Aziz Yıldırım, Tören aracı ile halkı selamlayıp kortejdekiler ve protokolün bayramını kutladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından törenin açılış konuşmasını yapan Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım; ‘’ 29 Ekim 1923’te ilan ettiğimiz Cumhuriyetimiz, Kurtuluş Savaşı boyunca genç, yaşlı, kadın, erkek demeden verilen can siperhane bir mücadelenin eseridir. Dönemin imkânsızlıkları ve zorluklarına rağmen, Gazi Mustafa Kemal liderliğinde düşmana karşı kazanılmış bir zaferdir” dedi.

Vali Yıldırım’ın konuşmasının ardından ardından öğrenciler şiir okudu. Süleymanpaşa Halk Eğitim Merkezi öğrencileri halk oyunları gösterisi sunarak, resmi geçiş töreni yapıldı. Gerçekleştirilen geçit töreninde Jandarma Komandoların yaptığı silahlı akrobatik gösteri ve Yunus Polislerinin yaptığı gösteri yoğun ilgi gördü. Törende askeri ve polis araçları da tek tek tanıtıldı.

Süleymanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen fener alayı ve Hande Ünsal konseri ile devam eden kutlamalarla, Cumhuriyet coşkusu devam etti.

Köprübaşı mevkiinden başlayan fener alayı, Tarihi Valilik Binası önünde son buldu. Yoğun katılımın olduğu fener alayında,  vatandaşlar, bayraklar ve meşalelerle cumhuriyet coşkusunu yaşadı. Etkinlikler kapsamında sahne alan Hande Ünsal’da şarkılarıyla, Süleymanpasalıların bayram coşkusuna ortak oldu.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir