09.12.2023

Çiftçilerden Ayçiçeği Avans Fiyatına Tepki

20, Eylül 2023 Çarşamba
Bu haber kez okundu


Trakya Birlik ayçiçeği avans ödemesi fiyatını açıkladı. Yüzde 44 yağ oranlı ayçiçeği ürünü için 15 bin TL/Ton avans ödemesi yapılacak. Tekirdağlı çiftçiler belirlenen avans fiyatına tepki göstererek, “Bu sene yüzde 44 yağ oranına ulaşmak zor. Fiyat 20 TL olmalı” talebinde bulundu.

Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Trakya Birlik) ayçiçeği avans ödemesi fiyatını açıkladı.

Trakya Birlikten yapılan yazılı açıklamada, 2023/2024 üretim sezonunda yağlık ayçiçeği ekim alanlarında bir önceki yıla nazaran yaklaşık yüzde 15’lik bir daralma gerçekleştiği belirtildi.

YAĞLIK AYÇIÇEĞI VE HAM YAĞ FİYATLARINDA
YÜZDE 15’LİK DÜŞÜŞ
Küresel ısınma sonucu yoğun kuraklık ve aşırı sıcakların etkisiyle ayçiçeği verimindeki ön görülemez kayıpların mübayaa sonuçlarında görüldüğü aktarılan açıklamada, “Ülkemiz için rekor üretimin gerçekleştirildiği bir önceki sezona göre gerek ekim alanlarındaki azalış gerekse de kuraklık ve yüksek sıcaklıkların etkisiyle toplam ülke rekoltesinin yüzde 30’un üzerinde bir azalışla 1,3 milyon ton seviyesinde gerçekleşeceği beklenmektedir. Ülkemizde yaşanan kuraklık ve yüksek sıcaklıkların etkisiyle yağlık ayçiçeği üretiminde gerçekleşen ciddi rekolte düşüşüne karşılık, yağlık ayçiçeği üretiminde en büyük üreticiler olan Ukrayna ve Rusya’da önceki sezondan devrolan yüksek ürün stoklarına ek olarak müspet iklim koşulları altında beklentilerinde üzerinde 30 milyon tonu aşan rekolteye ulaşılacağı uluslararası kuruluşlar tarafından raporlanmaktadır. Dünya yağlı tohumlar rekoltesindeki müspet gelişmeler ışığında son bir aylık süreçte yağlık ayçiçeği ve ham yağ fiyatları yüzde 15’e varan oranda düşüş göstermiş olup yeni sezona ilişkin yüksek rekoltenin yanında önceki sezondan devrolan yüksek ürün stokları da fiyatlar üzerinde negatif baskı oluşturmaya devam etmektedir.” ifadeleri kullanıldı

Trakya Birlik ayçiçeği avans ödemesi fiyatını açıkladı. Yüzde 44 yağ oranlı ayçiçeği ürünü için 15 bin TL/Ton avans ödemesi yapılacak. Tekirdağlı çiftçiler belirlenen avans fiyatına tepki göstererek, “Bu sene yüzde 44 yağ oranına ulaşmak zor. Fiyat 20 TL olmalı” talebinde bulundu.

Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Trakya Birlik) ayçiçeği avans ödemesi fiyatını açıkladı.

Trakya Birlikten yapılan yazılı açıklamada, 2023/2024 üretim sezonunda yağlık ayçiçeği ekim alanlarında bir önceki yıla nazaran yaklaşık yüzde 15’lik bir daralma gerçekleştiği belirtildi.

YAĞLIK AYÇIÇEĞI VE HAM YAĞ FİYATLARINDA
YÜZDE 15’LİK DÜŞÜŞ
Küresel ısınma sonucu yoğun kuraklık ve aşırı sıcakların etkisiyle ayçiçeği verimindeki ön görülemez kayıpların mübayaa sonuçlarında görüldüğü aktarılan açıklamada, “Ülkemiz için rekor üretimin gerçekleştirildiği bir önceki sezona göre gerek ekim alanlarındaki azalış gerekse de kuraklık ve yüksek sıcaklıkların etkisiyle toplam ülke rekoltesinin yüzde 30’un üzerinde bir azalışla 1,3 milyon ton seviyesinde gerçekleşeceği beklenmektedir. Ülkemizde yaşanan kuraklık ve yüksek sıcaklıkların etkisiyle yağlık ayçiçeği üretiminde gerçekleşen ciddi rekolte düşüşüne karşılık, yağlık ayçiçeği üretiminde en büyük üreticiler olan Ukrayna ve Rusya’da önceki sezondan devrolan yüksek ürün stoklarına ek olarak müspet iklim koşulları altında beklentilerinde üzerinde 30 milyon tonu aşan rekolteye ulaşılacağı uluslararası kuruluşlar tarafından raporlanmaktadır. Dünya yağlı tohumlar rekoltesindeki müspet gelişmeler ışığında son bir aylık süreçte yağlık ayçiçeği ve ham yağ fiyatları yüzde 15’e varan oranda düşüş göstermiş olup yeni sezona ilişkin yüksek rekoltenin yanında önceki sezondan devrolan yüksek ürün stokları da fiyatlar üzerinde negatif baskı oluşturmaya devam etmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

TAHIL KORİDORUNDA YAŞANACAK GELİŞMELER FİYATLARI AŞAĞIYA ÇEKEBİLİR
Tahıl koridorunda yaşanacak müspet gelişmelerin aşağı yönlü fiyat hareketliliğini daha da derinleştirebileceği belirtilen açıklamada çiftçilerin tarımsal üretimlerinden elde edeceği gelirin de sürdürülebilir refah seviyesinde olmasının önemine değinildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Tüm bu gelişme ve düzenlemelerin ışığında, ülkemizdeki mevcut gümrük rejimi uygulamaları, dünya rekoltesi ve beklenen fiyat seviyeleri, döviz kurlarının olası seyri, finansman maliyetleri gibi fiyatlamaya tesir eden tüm parametreler birliğimizce değerlendirilerek oluşan piyasa koşulları çerçevesinde 2023/2024 sezonunda üretici ortaklarımıza uluslararası sözleşme oranı olan yüzde 44 yağ oranlı ayçiçeği ürünü için 15 bin TL/Ton avans ödemesinde bulunulması karar altına alınmıştır. Takip eden süreçte yukarıda sayılan fiyatlama parametrelerinde üretici ortaklarımız lehine oluşabilecek müspet gelişmeler değerlendirilerek ‘ön alım fiyatı’ ilan edilecek ve bu suretle nihai alım fiyatımız oluşturulacaktır.

Ham yağ oranına göre yapılan alımlarda yüzde 44 yağ oranlı baz fiyata göre yüzde 1,5 oranında çarpan kullanılarak üretici ortaklarımızın teslim ettiği ürünlerin fiyatı hesaplanacaktır.”

Trakya Birlik’in açıkladığı fiyata Tekirdağlı çiftçilerden tepki geldi. Bu yıl ayçiçeklerinin kafasının kuraklık nedeniyle küçük kaldığını söyleyen çiftçiler, bu yıl yüzde 44 yağ oranını bile bulamayan tarlaların olduğunu söyledi.

ÖZEN: GİRDİ FİYATLARI ARTTI

Yağcı Köyü’nden Cengiz Özen, verimin çok az olduğunu kaydederek, fiyatın en az 18-20 TL arasında olması gerektiğinin altını çizdi. Yağış olmadığı için ayçiçeği kafalarının küçük kaldığını ifade eden çiftçi Özen, “ Geçen yıl yüzde 45 ve üzerinde yağ oranı vardı. Bu yıl yüzde 35’lere kadar düşüyor bu oran o yüzden yüzde 44 yağ oranına ulaşmak zor” dedi.

Yüzde 44’ün altında kalan tarlalar için daha az ödeme yapılacağını dile getiren Özen, mazot, gübre, ilaç maliyetlerini de hatırlatarak, yeni bir fiyatın açıklanması gerektiğini söyledi.

YÜCEL: KELİME OYUNU!

İnecik Köyü’nden çiftçi Hüseyin Yücel ise, geçen yıl bir tarladan 200 kilo hatta 350 kilo kadar ayçiçeği hasadı yapıldığını belirterek, bu yıl 50, kilo ile 70 kilo’ya kadar düştüğüne dikkat çekti. Trakya Birlik’in belirlediği yüzde 44 yağ oranına bu yıl ulaşılmasının zor olduğunu ifade eden Yücel, “Önceki yıllarda yüzde 40 yağ oranı üzerinden fiyat belirleniyordu. Bu sene yüzde 44 oranını belirleyerek, fiyatı yüksek göstermeyi hedeflemişler. Tamamen kelime oyunu yapmışlar” diye konuştu.

Haber: Elçin Yıldıral

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir