03.12.2023

Çerkezköy Kültür Merkezine Kavuşuyor

2, Ekim 2017 Pazartesi
Bu haber kez okundu


11 ilçede hizmet ve yatırımlarını hız kesmeden sürdüren Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi bir büyük projeyi daha hayata geçiriyor.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi prestij projelerinden olan Çerkezköy Kültür Merkezini inşa ediyor.

35 yıldır hızlı bir şekilde sanayileşen ve Türkiye’nin 81 ilinden göç alan Çerkezköy’de, ilçenin sosyal yaşamına renk katacak, kültürel ve sanatsal etkinliklerin gerçekleştirileceği bir kültür merkezi önemli ihtiyaçlar arasında yer alıyor. Bütün ilçelerin ihtiyaçlarına projeler geliştiren Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, sanayi sektöründe çalışan yoğun işçi nüfusuna sahip Çerkezköy’e estetik tasarımlı ve modern mimari örneği olan Kültür Merkezi kazandırmaya hazırlanıyor.

Çerkezköy Kültür Merkezi’nin inşaat çalışmaları geniş katılımlı bir törenle başlatıldı.

Çerkezköy Kültür Merkezi Aralık 2018’de Hizmete Girecek

Temel atma töreninin ilk konuşmasını Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Oral Karakaya yaptı. Genel Sekreter Karakaya konuşmasında, “Kültür Merkezinin toplam inşaat alanı 12.764 metrekaredir. Bodrum, asma kat ve üzerinde iki kat bulunan bir binadır. 238 kişilik bir nikâh salonu, 238 kişilik bir tiyatro salonu, 728 kişilik çok amaçlı konferans salonu, 1.000 metrekare büyüklüğünde sergi salonu, sanat atölyeleri, kafeteryalar, resim atölyeleri ve derslikler bulunacaktır. İnşaatımızın ihale bedeli 27 milyon 600 bin TL’dir. İnşaatımızın tamamlanma süresi 2018 yılı Aralık ayıdır. Fakat biraz önce müteahhit firma ile yaptığımız görüşmede dört ay erken tamamlanacağını söyledi. Bu da kültür merkezinin kısa bir sürede hizmete gireceğini göstermektedir,” dedi. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve TESKİ’nin Çerkezköy ilçesindeki yatırımları hakkında da bilgiler veren Genel Sekreter Karakaya konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Çerkezköy’de yapılan hizmet ve yatırımların bedeli 65 milyon liradır. Devam eden yatırımlarımızın parasal değeri 77 milyon olmak üzere toplam yatırımlarımız 142 milyon olarak gerçekleşecektir. Buna projesi Karayolları Genel Müdürlüğü’nde onay bekleyen Bağlık Viyadüğü ve projesi tamamlanıp ihale aşamasında olan Fevzipaşa Mahallesi Kent Parkı inşaatı dâhil değildir. Kent Parkı projesi Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Çerkezköy Belediyesi teknik personeli ile Güzel Sanatlar Fakültesi’nden 3 akademisyenin ortak çalışmasıyla hazırlandı. Kısa bir süre sonra temelini atacağız. Çok tematik özellikli bir park olacak.”

Çerkezköy’de Büyük Projeler Hayata Geçiriliyor

Genel Sekreter Karakaya’nın ardından konuşma yapan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, “Öncelikle Çerkezköy’e çok büyük önem veren Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Albayrak’a şahsım ve ilçemiz adına şükranlarımı sunuyorum. Göreve geldiğimizden beri Çerkezköy’de yeşil alanlara büyük önem verdik. Üç buçuk yılda yaklaşık 100 yeni park yaptık ve daha önce var olan parkları revize ettik. Bataklık alanlarını yaşam alanlarına çevirdik. 465 bin metrekare asfalt çalışması yaptık. 139 bin metrekare beton yol çalışması yaptık. 71 bin metrekare parke taşı, 87 bin metrekare kaldırım yaptık. Son dönemde Çerközköy’e örnek sokaklar kazandırdık. Şehitlerimize olan saygımızı şehitliklerimizde yaptığımız düzenlemelerle ve “Vatan Size Minnettardır” anıtıyla ortaya koyduk. Son dönemde belediye hizmet binamızda çok ciddi çalışma yaptık. Yaklaşık iki buçuk milyonluk yatırımla belediye hizmet binamızdaki alanları halkın hizmetine sunduk. Veliköy’de Mahalle Evleri projesine başladık. Türkan Saylan Eğitim Kültür ve Sanat Merkizi’ni kurduk. Burada eğitim gören kadınlar meslek sahibi olarak aile ekonomilerine katkı sağlıyorlar. Yaz okullarında her yıl yaklaşık 2.000 çocuğumuza eğitim veriyoruz. TEDES Projesi ile Çerkezköy’ü güvenli kent haline getiriyoruz. Yeni kapalı pazaryerimizin temelini atmak üzereyiz. Yaklaşık 7 milyonluk bir yatırımla Çerközköy’e 10.000 metrekarelik bir kapalı Pazar alanı kazandıracağız. Vatandaşların her an yanında olmaya çalışıyoruz. Aynı şekilde Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi son dönemde Çerközköy’de artan yatırımlarıyla gücünü ve kuvvetini ortaya çıkarıyor. Kadir Başkan ile birlikte Kent Parkı önümüzdeki yıl hizmete sunacağız. Kültür Merkezi Projesinde de büyük emekleri var. 27 milyonluk bir yatırımı Çerkezköy’e kazandırmak üzereyiz. Cengiz Topel Caddesi üzerinde Büyükşehir Belediyemiz Yüzme Havuzu Projesini hayata geçiriyor. TESKİ’nin 7 milyonluk yağmursuyu tahliye sistemi yatırımıyla ilçemizin belası olan su baskınlarının önüne geçtik. Kavakdere ıslah çalışmaları devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi elini taşın altına koydu. Bugün 6 milyonluk yatırımla Kavakdere Islah oluyor. Bu proje 20 bin nüfusa sahip Yıldırım Beyazıt Mahallesi’ni kötü kokudan kurtarmaktadır. Bağlık Viyadüğü önümüzdeki günlerde hayata geçecek. Kızılpınar’da da büyük altyapı çalışmaları yapıldı. İlçemize verilen bu hizmetlerden dolayı Başkan Kadir Albayrak ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederim,” dedi.

Başkan Albayrak: “Halkımıza Verdiğimiz Sözleri Yerine Getiriyoruz”

Daha sonra Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak halka hitaben bir konuşma yaptı. Başkan Albayrak konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “11 ilçe belediye başkanımız ile birlikte sizlerin bize verdiği görevi yapmaya devam ediyoruz. Bugün itibariyle 3 buçuk yılımızı doldurmuş bulunuyoruz. Daha geriye 1 buçuk yıl var. Bu süre zarfında verdiğimiz sözleri yerine getirmeye devam edeceğiz. Şu anda yeni hizmet binamızı yapıyoruz. 166 milyon liraya, en az 100 yıl hizmet verecek binamızı inşa ediyoruz. Göreve geldiğimizden beri 1 milyar 250 bin TL’lik yatırımı yapmış bulunuyoruz. Sosyal demokrat belediyeciliğin farkını ortaya koyduk. 11 İlçeye 11 Okul Projesi, 2016 yılı yatırım bütçemizin yüzde 13’üne tekabül etmektedir. Yeni kurulan 14 büyükşehir belediyesi içerisinde bu oran binde 4, 30 büyükşehir içerisinde binde 1’dir. Bu eğitime verdiğimiz önemi en iyi şekilde göstermektedir. 30 Mart 2019’a geldiğimiz zaman Çerkezköy’ün ne kadar farklı bir yere geldiğini hep beraber göreceğiz. Özellikle Kent Park Projesinde çok iddialıyız. Tüm bu hizmetlerle kazanan Çerkezköy ve Tekirdağ halkı olsun.”

Milletvekili Öztrak: “Kültür Merkezi Projeleri Tekirdağ’ın Tarihine Geçecek”

Törenin son konuşmasını Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak yaptı. Milletvekili Öztrak yaptığı konuşmada, “Süleymanpaşa’da 30 yıldır bitmeyen bir kültür merkezi var. Çorlu’da da bir türlü bitirilemeyen ve İl Özel İdaresi bitirdikten sonra bir türlü paylaşılamayan kültür merkezi sorunu var. Belediyelerimiz tarafından kısa sürede büyük tesisler yapılıyor olması büyük başarıdır. Meyve veren ağaç taşlanır misali belediyelerimize haksız bir şekilde saldırılar yapılıyor. Ben başta Büyükşehir Belediye Başkanım Kadir Albayrak olmak üzere tüm belediye başkanlarımızı vermiş oldukları hizmetlerden dolayı kutluyorum. Her gün yüzümüzü ağartıyorlar. Her gün meydanlarda verdiğimiz sözleri yerine getirerek vatandaşların yüzünü güldürüyorlar. Kültür merkezleri çok önemlidir. Yapılan kültür merkezinin Çerkezköy’ün kültürel hayatına çok şey katacağını düşünüyorum. Yüce Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, “Milli bağımsızlık, milli kültürle eştir. Cumhuriyetin temelinde kültür vardır,” diyor. Büyükşehir Belediyemizin kültür merkezi projeleri Tekirdağ’ın tarihine geçecektir,” dedi.

Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan, TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi daire başkanları, siyasi temsilcileri ve çok sayıda vatandaşın katıldığı temel atma töreni, kırmızı kurdele kesimi ile son buldu.

Temel atma töreninin sona ermesiyle birlikte, Çerkezköy Kültür Merkezi inşaat çalışmalarına hız verildi. 

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir