03.12.2023

Çanakkale Şehitlerini Anma Programı Düzenlendi

18, Mart 2022 Cuma
Bu haber kez okundu


18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107. yıldönümü dolayısıyla şehitleri anma programı düzenlendi.

Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezinde gerçekleştirilen program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Programda günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yapan Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Demirhan, Çanakkale’de savaşan askerin ruh portresini ifade etmek açısından Mustafa Kemal Atatürk’ün Ruşen Eşref Aydın’a anlattığı Bomba sırtı vakasını şu cümlelerle dile getirdi:

“Siperler arasında mesafe 8 metre ölüm muhakkak. Birinci siperdekiler hiç kurtulmamacasına kamilen düşüyor. İkincidekiler onların yerini alıyor. O kadar hayret verici ki. Asker öleni görüyor 3 dakika içinde öleceğini biliyor. Hiç ufacık bir tereddüt bile göstermiyor. Sarsılmak yok. Okuma bilenler ellerinde Kuran-ı Kerim, cennete girmeye hazırlanıyorlar. Bilmeyenler kelime-i şahadet getirerek yürüyorlar. Bu, Türk askerinin ruh kuvvetini gösteren dünyanın hiçbir askerinde bulunmayan tebrike değer bir örnektir. Emin olunuz ki Çanakkale savaşlarını kazandıran, bu büyük ruhtur“

Avrupa’dan birçok gazetecinin savaşı izlemek için cepheye geldiğini aktaran Demirhan;  Mösyo Valentin’in Kumkale’de yaşadığı anıyı paylaşarak, şunları kaydediyor: “3 çocuk görüyor. Çocukların üzerinde sadece çuvallar var. Soruyor babanıza ne oldu. Çocuklar babalarını öldüğünü söylüyorlar. Annenize ne oldu diyor Annelerinin de öldüğünü söylüyorlar. Size kim bakar diyor. Biraz sonra ileriden bir kapı gıcırdayarak açılıyor. Yaşlı bir kadın haykırıyor. Gazanfer, Muzaffer, Mücahit. O zaman diyor ki Valentin bu milletin yenilmeyeceğini anladım.Bu savaş sonucunda bir millet beraber olunca dünyaya neler yapabileceğini göstermiştir”

Konuşmanın ardından, 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107. Yıldönümü dolayısıyla Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen resim, şiir ve mektup, kompozisyon ve afiş yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri, Vali Aziz Yıldırım, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Şahin Yenilmez, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak tarafından verildi.

Ödüllerin verilmesinin ardından 57. Alay Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan “Her İnsan Ayrı Bir Destan” adlı program sunuldu.

Programa, Vali Aziz Yıldırım, Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun,  Tuğgeneral Şahin Yenilmez, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak,  Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Mümin Şahin,  Tekirdağ Baro Başkanı Sedat Tekneci, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir