20.07.2024

Atatürk’ün Tekirdağ’ı ziyareti ve Harf İnkılabının uygulanışının 88’inci yıl dönümü kutlandı

25, Ağustos 2016 Perşembe
Bu haber kez okundu


Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Atatürk’ün Tekirdağ’ı ziyareti ve Harf İnkılabının uygulanışının 88’inci yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törene katıldı.

50. Yıl Harf İnkılabı Anıtı önünde düzenlenen törene Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın yanı sıra, Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Tekirdağ Milletvekili Metin Akgün, Garnizon Komutanı Albay Kemal Cöne, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve NKÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek, il protokolü ve vatandaşlar katıldı.

Valilik makamı, Garnizon Komutanlığı ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından anıta çelenk sunulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

Kürsüye davet edilen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaparak, ” Bugün Cumhuriyetimizin kurucusu, eşsiz devlet adamı Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün güzel şehrimiz Tekirdağ’a gelişinin ve Harf İnkılabını uygulayışının 88. yıl dönümünü kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

Konuşma sonrası program, ressam Ayten Taşpınar tarafından Vali Ceylan’a 23 Ağustos 1928’de Atatürk’ün Tekirdağ’ı ziyaretinde vatandaşlara yeni harfleri tanıtırken çekilmiş fotoğrafının takdim edilmesi ile devam etti.

Program, Tekirdağ İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Güzel Sanatlar Sergi Salonunda düzenlenen Sezai Gençöz’e ait “Tekirdağ’da Atatürk” konulu sergi ile son buldu.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
Etiketler:,
sanalbasin.com üyesidir