19.06.2024

Akçay, 3 Partinin Ortak Adayı

17, Şubat 2024 Cumartesi
Bu haber kez okundu


Tekirdağ’da 3 parti ortak adayla seçime giriyor. Gelecek Partisi, Deva Partisi, Saadet Partisi’nin Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Gelecek Partisi Kurucular Kurulu üyesi Ahmet Akçay olarak açıklandı.

AK Parti’den istifa ederek Gelecek Partisi’nin kuruluşunda yer alan
Ahmet Akçay, aday tanıtım toplantısındaki konuşmasında 2017 yılında Cumhurbaşkanlığı sistemine ilişkin raferandum çalışmalarında yer aldığı için pişman olduğunu belirterek, özür diledi.

2017’de referandum sürecinde çalışmalara katıldığını dile getiren Akçay; “Bize anlatılan kuvvetler ayrılığı ilkesinin olduğu, her birinin işlerini kendi alanlarında takip ettiği, yasamanın, yürütmenin, yargının ayrı görevlerinin ve kimsenin kimseye karışmayacağı bir sistemden bahsediliyordu referandumda. Biz de bunu çıktık, milletimize anlattık. Bu referandum sonucunda bu sistem geldi. Ben tekrar, eğer bizim söylediklerimizle, yaptığımız çalışmalarla bu referandum da oy veren varsa hakkını helal etsin özür diliyorum” dedi.

Gücün ahlakı değil, ahlakın gücü diyen partiler olarak bir araya geldiklerini söyleyen Akçay; “Gücün ahlakı bir makamı, mevkiyi eline geçirenlerin oluşturduğu, ben yaptım oldu, onu tanımıyorum, ferman saldık, buyruk saldık gitti gibi bir çok meselelerle elinde bulundurduğu gücün ahlakı. Türkiye’mizde maalesef bu duruma geldik. Bizler olması gereken ahlaklı siyasetin, temiz siyasetin mücadelesini sürdürmeye kararlı 3 parti ve teşkilatları olarak, insanlarımızın önüne bu alternatifi koyma gayretindeyiz.İnsanlarımıza şunu diyoruz, sıkışmış siyaseti bir nebze olsun açmak, bir alternatif için insanlarımızın karşısına bir seçenek sunmak istedik ve 3 parti olarak genel merkezlerimizin de takdiri ve onayıyla burada böyle bir yola çıkmaya karar verdik” şeklinde konuştu.

Muhafazakar kesime seslenen Akçay, iktidarın özellikle korku ve kutuplaştırma ile hareket ettiğini belirterek, uyarılarda bulundu.

Akçay,; ” Özellikle 15 Temmuz’dan sonra korkutarak, kutuplaştırarak ya bizdensiniz, ya hain terörist gibi birçok insanlık onuruna yakışmayacak damgalarla damgalayıp, kutuplaştırıp, hep muhafazakar, metedeyyin insanlara ‘bakın yanımızda durmazsanız, her türlü bizim yolsuzluğumuza, yaptığımız yanlışlara rağmen bize sahip çıkmazsanız, bunlar iktidara gelirler ve bu elinizde ki imkanları kaybedersiniz,’ diyerek üstü kapalı tehditler oldu.  Biz buradan 3 parti olarak ‘hayır’ diyoruz, mecbur değilsiniz. Bunlara mecbur değilsiniz , işin ehli liyakatli kadrolarla bu işi yapacak insanlar var. Yeter ki siz sahip çıkın korkmayın” sözlerini kaydetti.

İnsan ve insan onurunu koruyan ve sağlayan bir yönetim ve şehir istediklerini belirten Akçay, yolsuzluk ve rüşvetin akla dahi gelmeyeceği ahlaklı yönetim vurgusunda bulundu.

Cumhur ittifakının AK Parti Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cüneyt Yüksel ile geçmiş dönemlerde AK Parti’de birlikte siyaset yaparken, şu an rakip olmalarına ilişkin soruları yanıtlayan Akçay, şunları paylaştı: “Cüneyt Yüksel bu şehirde değilken, ben bu şehrin sokaklarında siyaset yapıyordum. Siyasi partiler birbirlerinin düşmanı değil, rakibidirler çıkıp siyasetimizi yapacağız.Vatandaşımız da sandığa tercihini yansıtacak. Bu sadece Cüneyt Yüksel meselesi değil. 3 parti ile ortak noktada buluştuk ve bir alternatif koyduk. Biz bu işi daha iyi yaparız.

“Tüm Tekirdağ’daki vatamdaşlarımızın gönüllerine dokunarak, oylarını isteyecek durumdayız. İçinden geldiğimiz gelenekle daha çok muhafazekar insanlarla ayrı bir gönül bağımız var. Onlar da takdir ederler diye ümit ediyorum. Adayları ortaya koysunlar. Sayın Yüksel, daha önce Süleymanpaşa Belediye Başkanlığı yaptı. Az bir süre kala talihsiz bir hadise sebebi ile görevi bırakmak zorunda kaldı. Belediye başkan adayı olurken verdiği sözler vardı.Kaçını yerine getirdi bakmak lazım
Şimdi, verdiği vaatlere bakmak lazım ne yerine getirebilir. Yapıcaz demek kolay. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Boya badana işleri ile değil de gerçek projeler. Hala süleymanpaşa belediyesinin binası yok. Süreç içerisinde yapılamadı. Milletimiz bunları göz önüne alacaktır.”

Aday tanıtım toplantısına, Gelecek Partisi İl Başkanı Recep Nişancı, Saadet Partisi İl Başkanı Halil İbrahim Kart, DEVA Partisi İl Başkanı Hasan Berk Çebi, partililer ve basın mensupları katıldı

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir