13.06.2024

Ayşenur İçin Adelet Çağrısında Bulundular

24, Ekim 2023 Salı
Bu haber kez okundu


Tekirdağ’da birlikte olduğu kişi tarafından katledilen Ayşenur Akkurt için adelet sesi yükseldi.Akkurt’un ailesi tarafından Kadın Cinayetleri konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen yürüyüşe, birçok sivil toplum kuruluşu, Tekirdağ Barosu, CHP Tekirdağ Milletvekilleri İlhami Özcan Aygun ve Nurten Yontar da katıldı.

Şarköy ilçesinde birlikte yaşadığı Ayşenur Akkurt’un cinayetine ilişkin davanın duruşması 27 Ekim’de görülecek. Duruşma öncesi merkez ilçe Süleymanpaşa’da kadın cinayetlerine dikkat çekmek amacıyla yürüyüş düzenlendi.

Tekira AVM önünde toplanan Ayşenur’un yakınları “Ayşenur’ için adalet taleplerini iletti. “Başka Ayşenurlar ölmesin”, “Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerine son”, “Haklı ölüm yoktur”, “Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok” pankartlarıyla Tekira AVM önünden başlayan yürüyüş, Üç Kemaller Parkı’nda son buldu.

Yürüyüşün ardından katledilen Ayşenur Akkurt’un kız kardeşi Büşra Akkurt, konuşma gerçekleştirdi.
Adalet mücadelesinde birlik olma çağrısında bulunan kardeş Akkurt, “Sessizliği kırıp kadınların güvende olduğu bir dünya yaratmak için bir araya gelelim. Ablam adına kalplerimizdeki acıyı dindirmek ve umudu yerşertmek için buradayız” dedi.
SORUN BİREYSEL DEĞİL TOPLUMSAL
Tekirdağ Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Damla Nur Ercan ise konuşmasında kadına yönelik erkek şiddetinin sadece bireysel bir sorun ya da bir kadın sorunu olmanın ötesinde herkesi ilgilendiren toplumsal bir sorun olduğuna dikkat çekti.
Bu sorunu çözülmesi içinse herkese düşen sorumluluklar bulunduğunu aktaran Ercan, şunları paylaştı: Biz Tekirdağ Barosu olarak Ayşenur Akkurt’un ve tüm kadınların yaşam hakkını savunmaya devam edeceğiz. Bu trajediyi unutmamalıyız ve bir daha tekrarlanmasını önlemek, tekrarlanmamasını sağlamak için birlikte hareket etmek zorundayız. Bugün burada kadının yaşam hakkını el sürülmemesi için hep birlikte yan yana duruyoruz. Tekirdağ Barosu 27 Ekim 2023 tarihinde Tekirdağ 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan ilk celsede Ayşenur Akkurt’un anısına adaletin yerine getirilmesi ve toplumumuzun daha güvenli, daha adil bir yer olması için hazır bulunacağımızı kamuoyuna bildiriyor, gerçek adalet sağlanıncaya dek var gücümüzle çalışacağımıza söz veriyoruz.”
“KADINLAR KENDİNİ GÜVENDE HİSSETMİYOR”
10 kadından 4’ünün hayatında erkek şiddetine maruz kaldığına dikkat çeken, CHP Tekirdağ Milletvekili Nurten Yontar, şiddetin temel nedeninin erkeklerin toplumun her alanında görülen egemenlikleri ve kadın ile erkek arasındaki eşitsizlikler yattığını dile getirerek şunları kaydetti:
Erkeklerin kadınlara şiddet uygulamasının nedeni, güç göstermek, öfke boşaltmak, kadınları kontrol etmek ya da cezalandırmak psikolojisinden gelmektedir. Fiziksel, cinsel, psikolojik, ekonomik, dijital şiddet biçimlerinin tamamı bu amaca yönelik olup, şiddete maruz kalmak, kadın korku, çaresizlik ve güvensizlik içinde yaşamasına neden olmaktadır. Söz konusu bu baskılar istatistiklere de yansımaktadır. Yaşam memnuniyeti araştırması sonuçlarına göre yaşadıkları çevrede gece yalnız yürürken kadınların yüzde 31’i kendini güvende hissetmemektedir. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün verilerine göre Türkiye’de kadına şiddet oranı yüzde 38’dir. Yani neredeyse 10 kadından 4’ü hayatında erkek şiddetine maruz kalmaktadır.Boşanmış veya ayrı yaşayan kadınlarda bu oran yüzde 75’lere varan oranlara çıkmaktadır. Türkiye Büyük Millet Meclisi verilerine göre 14 Mayıs 2023 yılında yapılan seçimlerde 600 milletvekili içerisinde kadın milletvekili sayısının 119, erkek milletvekili sayısının ise 481 olduğu görülmektedir. Meclise giren kadın milletvekili oranı 20233 yılında % 19,83 olmuştur. Yani 4 erkek milletvekiline karşın 1 kadın milletvekili düşmektedir. Diğer taraftan, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre eylül ayında 32 kadın cinayeti işlenmiş, 18 kadın şüpheli bir şekilde ölü bulunmuştur. Öldürülen 32 kadından 12’si boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak istemesi bahanesiyle, 1’i ekonomik bahane ile, 3 kadın ise asıl hedef olan kadınların yanında olmaları bahanesiyle öldürülmüştür. 16 kadının ise hangi bahaneyle öldürüldüğü tespit edilememiştir. 16 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğünün tespit edilememesi, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin toplumdan saklanmak istenmesinin bir sonucudur”
CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun ise Ayşenur Akkurt’un çocuklarının ellerinde tuttukları “Ben annemi çok özledim” pankartını göstererek, şunları paylaştı: “Çok fazla söze gerek yok. En önemli, en anlamlı söz burada yazıyor. ‘Ben annemi çok özledim.’ Çocuklarımız annesiz kalmasın diye mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Kadına kalkan eller kırılsın. Kadınlarla olan birlikteliğimiz, onlara olan desteğimiz sonuna kadar sürecek ve inşallah adaletin tecellisini hep beraber göreceğiz. Mekanı cennet olsun. Nur içinde yatsın. Başka Ayşenurlar’ı kaybetmeyelim diyorum. Hepinize katılımınızdan dolayı şükranlarımı sunuyorum Allah rahmet eylesin. Tüm aileye sabırlar diliyorum” ifadelerini kullandı.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir