25.05.2024

Tekirdağ’da İlçe İlçe Seçim Sonuçları

29, Mayıs 2023 Pazartesi
Bu haber kez okundu


Cumhurbaşkanlığı seçiminde resmi olmayan sonuçlara göre Cumhur İttifakı adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 52.15 ile seçimin kazananı oldu. Tekirdağ’da ise Kılıçdaroğlu, yüzde 59.33 oy ile seçimi önde tamamladı. İkinci turda hem Kılıçdaroğlu hem de Erdoğan’ın Tekirdağ’da ki oy oranlarını arttırdığı görüldü.

28 Mayıs Pazar günü gerçekleşen ikinci turda, Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan ve Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu yarıştı. Kesin olmayan sonuçlara göre, Erdoğan, 52.15 oy alırken, Millet İttifakı’nın adayı Kılıçdaroğlu ise yüzde 47.9 oy aldı.

Seçmen sayısının 858 bin198 olduğu Tekirdağ’da ise 750 bin 245 seçmen oy kullandı.

Seçime katılım oranı yüzde 87.42 olurken; Tekirdağ’da sandığa giden seçmenin yüzde 59.33’ü Kılıçdaroğlu’nu, yüzde 40.67’si Erdoğan’ı tercih etti.

İki liderinde, Tekirdağ’da 14 Mayıs’ta gerçekleşen birinci tur seçimine göre oylarını arttırdığı görüldü.

Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu birinci turu 424 bin 99 oy ile yüzde 55 oranında tamamlarken, ikinci turda, 440 bin 815 oy aldı. İkinci turda 16 bin 716 oy ile 4 puan arttıran Kılıçdaroğlu, yüzde 59.33 ile Tekirdağ’da seçimi birinci olarak tamamladı.

İlk turu 298.503 oy ile bitiren Cumhur İttifakı adayı Erdoğan’da ikinci turda 302 bin 233 oy aldı. İkinci turda 3 bin 730 oy ile bir puan arttıran Erdoğan, yüzde 40.67 oy oranına sahip oldu.

Tekirdağ’ın 11 ilçesi içerisinde Kapaklı’da, Cumhur İttifakı adayı Erdoğan birinci çıkarken, Çerkezköy, Çorlu, Ergene, Hayrabolu, Malkara, Şarköy, MarmaraEreğlisi, Muratlı, Saray, Süleymanpaşa’da ise Kılıçdaroğlu seçimi önde tamamladı.

Kapaklı iki seçimde de Erdoğan derken, Çerkezköy’de değişim yaşandı. Birinci turda Erdoğan’ın önde olduğu Çerkezköy’de ikinci turda Kılıçdaroğlu seçimi kazandı.

Yurt genelindeki sonuçların açıklanmasının ardından seçimi kazanan Cumhur İttifakı, zafer kutlamaları gerçekleştirdi. Tekirdağ’da da AK Parti İl Başkanlığı önünde bir araya gelen AK Parti milletvekilleri ve partililer, havai fişekler eşliğinde büyük bir coşkuyla seçim sonuçlarını kutladı. Kutlamalar sabaha kadar devam etti.

İl Başkanlığı Binası önünde toplanan partililere seslenen AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Ali Gümüş, konuşmasına; “Sevgili Tekirdağlılar, siz bugün tarih yazdınız. Bugün, yeni Türkiye Yüzyılı’na adım attınız teşekkürler” sözleriyle başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 18’inci zaferini ilan ettiğini belirten Gümüş;”14 Ağustos 2001’de artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak diyen Recep Tayyip Erdoğan, bugün 3’üncü kez halkın seçtiği Cumhurbaşkanı olarak göreve başlayacak. Bu seçimde ‘doğru adam doğru zaman’ diyerek Cumhurbşkanımıza destek veren seçmenlerimize AK Parti ailesine, bizleri yalnız bırakmayan Cumhur İttifakı’na mensup kıymetli kardeşlerimize, kıymetli seçmenlerimize böyle bir birliktelik nasip ettiği için rabbime şükürler olsun. Bugünümüz mübarek olsun” dedi.

TÜRKİYE YÜZ YILI BAŞLIYOR

Parti kurucularına, üyelerine, meclis üyelerine, belediye başkanlarına ve Cumhur İttifak’ı mensuplarına şükranlarını sunan Gümüş, şunları kaydetti:

” Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘muasır medeniyet seviyesi’ hedefini hedefleyen milletine hizmet sevdasındaki Cumhur İttifakı’nın büyük zaferini hep beraber kutluyoruz. Bugün, sadece Türkiye’deki 83 milyon vatandaşımız zafer kazanmadı. Bugün biz kazandığımızda kimse kaybetmeyecek demiştik. Bugün, sadece Türkiye Cumhuriyeti değil, Saray Bosna’dan Üsküp’e Trablusgarp’a Mekke’den Medine’ye Sofya’ya kadar Bakü’ye geniş coğrafyadaki birçok kardeşimizin duasını alan tüm mazlum coğrafya kazanmıştır. Zira Türkiye’nin gururu milletin umudu sayın cumhurbaşkanı, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda ‘Dünya 5’ten büyüktür’ diyen bir lider. Zaferimiz kutlu olsun, gidilecek çok yolumuz var. Zafer sarhoşluğu yaşamadan Türkiye yüzyılı hedefine emin yollarla ilerledik. Türkiye yüzyılı başlıyor.”

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir