28.11.2022

2. Trakya Bağbozumu ve Ekoloji Festivali En Güzel Üzüm Yarışması düzenlendi

4, Eylül 2016 Pazar
Bu haber kez okundu


Süleymanpaşa Belediyesi, 2. Trakya Bağbozumu ve Ekoloji Festivali kapsamında Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü ve Süleymanpaşa Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü işbirliğinde en güzel üzüm yarışması düzenledi.

Süleymanpaşa sahil dolgu alanda düzenlenen yarışma finaline Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Cengiz Özer, Süleymanpaşa Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ufuk İşcan, Süleymanpaşa Belediye Meclis Üyeleri, üzüm üreticileri ve vatandaşlar katıldı.

SÜLEYMANPAŞA BELEDİYE BAŞKANI EKREM EŞKİNAT: “ÇİFTÇİLERİMİZLE EL BİRLİĞİ İLE BAĞCILIĞI HAK ETTİĞİ YERE GETİRECEĞİZ”

Açılış konuşmasını Başkan Eşkinat’ın yaptığı etkinlikte Başkan Eşkinat, bağcılığın günden güne azalması konusuna vurgu yaparken; “Bağ şehrinde bağcılığın giderek azaldığı bir dönemde üstelik de Türkiye’nin iki bağcılık araştırma merkezinden birinin olduğu şehirde bağcılığın yeri bu değil. Bunu geliştirmek amacıyla bağcılık enstitümüz ve tarım müdürlüğümüz ile beraber geçen sene yola çıktık. Adım adım ilerliyoruz ama emin adımlarla ilerliyoruz. Önümüzdeki yıllarda bu bölgeyi layık olduğu yere üzüm ve üzüm ürünleri ile getirmeye kararlıyız. Çiftçilerimizle el birliği ile bağcılığı hak ettiği yere getireceğiz.” dedi.

“ÜZÜMÜ DAHA ÖN PLANA ÇIKARIP BU FESTİVALİ ÇOK DAHA GÜÇLÜ YAPACAĞIZ”

Önümüzdeki yıl yapılacak olan 3. Trakya Bağ Bozumu ve Ekoloji Festivali ile ilgili ipuçları vererek sözlerine devam eden Eşkinat; “Bugün festivalimizin son günü. İki gündür çok güzel saatler geçirdik. Vatandaşlarımızda festivalimize ilgi gösterdi. Ancak zaman zaman ‘Tekirdağ’da üzüm yetişiyor mu?’ sorularına da muhatap olduk. Bu yüzden üzümü bir parça daha öne çıkaran, belki gastronomik katkı ile de uluslar arası hale getireceğimiz, adına da Trakya dediğimiz bu festivali çok daha güçlü yapacağız. Bu değerli yarışmada iyi olanın kazanmasını diliyorum.” diye konuştu.

TEKİRDAĞ BAĞCILIK ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ MÜDÜRÜ DR. CENGİZ ÖZER: “TEKİRDAĞ’IN BAĞCILIKTAKİ YERİ BU DEĞİL”

Başkan Eşkinat’ın ardından Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Cengiz Özer de açıklamalarda bulunurken bağcılığın git gide azaldığına dikkat çekerek: “1990 yılında bu göreve başladım. O günden bu güne Tekirdağ’da bağ alanları neredeyse %50 oranında azaldı. Bunda birçok faktörün etkisi olsa da Tekirdağ’ın bağcılıktaki yeri bu değil. Şehrimizde çok eski bir bağcılık kültürü var. Şuana kadar bu kültürü yeterince değerlendiremedik ama çok büyük bir potansiyel önümüzde duruyor.” dedi.

“SULANABİLİR ALANLARIN ARTMASI İLE BİRLİKTE BAĞCILIK DAHA DA DEĞERLİ HALE GELEBİLİR”

Özer bağcılığın gelişimi için yol haritasını da katılımcılarla paylaşırken; “Yanımızda İstanbul çok büyük bir pazar. Balkanlar, Ortadoğu, Rusya çok büyük merkezler. Topraklarımız çok verimli. Sulanabilir alanların artması ile birlikte bağcılık daha da değerli hale gelebilir. Bu yarışmaya katılan çok kaliteli üzümlerimiz ile bağ alanlarımızı arttırabiliriz. Önümüzdeki festivalin bu girişimlere öncülük edeceğini düşünüyorum.” diyerek sözlerini noktaladı.

EN GÜZEL ÜZÜMÜ SEÇMEK İÇİN GÖREV ALDILAR

Yarışmanın finalinde jüri üyeleri vatandaşlara tanıtılırken Jüri Koordinatörlüğünü Süleymanpaşa Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ufuk İşcan’ın yaptığı yarışma jürisi; Süleymanpaşa Belediyesi’nden Ziraat Mühendisi Seda Gökgöz, Tekirdağ Ziraat Odası’ndan Salim Bulut, Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü’nden Ziraat Yüksek Mühendisi Serkan Candar, Süleymanpaşa Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’nden Ziraat Mühendisi Onur Afat ve Süleymanpaşa Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’nden Ziraat Yüksek Mühendisi Ercan Yılmaz’dan oluştu.

10 YARIŞMACININ BAĞLARI JÜRİ TARAFINDAN ÜÇ AYRI KATEGORİDE DEĞERLENDİRİLDİ

10 üreticinin başvurduğu yarışmada jüri tek tek tüm bağları gezerek üç ayrı değerlendirmede bulunurken hastalık zarar durumu, bağ bakımı kontrolü ve kalite kontrolü ölçütlerinde puanlama yaptı.

Yarışmaya Barbaros Mahallesi’nden İsa Tekin ve Selçuk Oğuz, Karaevli Mahallesi’nden Reşat Koşar ve Özden Karaevli, Yavuz Mahallesi’nden M. Ercüment Eras, Hasan Yenipazarlı ve Şenol Eras, Kayı Mahallesi’nden Necmi Dündar ve Mustafa Yıldız ile Gazioğlu Mahallesi’nden Hasan Kıran katıldı.

BİRİNCİ 9.57 PUANLA YAVUZ MAHALLESİ’NDEN HASAN YENİPAZARLI SEÇİLDİ

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat tarafından yarışmada dereceye giren üzüm üreticileri açıklanırken Karaevli Mahallesi’nden Özden Karaevli 8.96 puanla üçüncü, Karaevli Mahallesi’nden Reşat Koşar 9.16 puanla ikinci ve Yavuz Mahallesi’nden Hasan Yenipazarlı 9.57 puanla En Güzel Üzüm Yarışması birincisi oldu.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
Etiketler:,
sanalbasin.com üyesidir