18.06.2024

Yontar, gazilerin sorunlarını Meclise taşıdı

6, Mart 2024 Çarşamba
Bu haber kez okundu


CHP Tekirdağ Milletvekili Nurten Yontar , Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’e gazilerin sorunları hakkında yazılı soru önergesi verdi
Türkiye Muharip Gaziler Derneği’nin 2847 sayılı yasa ile 1984 yılında kurulmuş bir dernek olduğunu belirten Yontar, “Dernek, daha önce faaliyet gösteren İstiklal Savaşı gazilerinin kurduğu Türkiye Muharip Gaziler Cemiyeti ile Kore’de ve Kıbrıs’ta mücadele eden askerler tarafından kurulan KORSAVAŞ Derneği’nin, İstiklal Savaşı, Kore Savaşı ve Kıbrıs Barış Harekatı gazilerini tek çatı altında birleştirmesiyle oluşturulmuştur. Derneğin kuruluş amaçları; yurt içinde ve yurt dışında savaşa katılmış, işgal kuvvetlerine karşı milli mücadeleye katılmış eski askerlerin anılarını yaşatarak sosyal, ekonomik, kültürel ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamaktır.” dedi.

Son muharip gazilerin Kıbrıs’ta Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına vesile olmuş kahramanlar olduğunu belirten Yontar, şunları kaydetti:
“Bugün en genci 70 yaşlarında olan gazilerimizin birtakım sorunları bulunmaktadır. Kıbrıs gazilerimiz çocuklarına devlette iş olanağı, 25 yaşını dolduran şehit ve gazi çocuklarına kart verilmesini, şehit anneleri ve babaları da devlet tarafından verilen aylık oranlarının arttırılmasını istemektedirler. 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan gazilerimiz, 50. yıl anısına yakalarına takabilecekleri bir şeref madalyası ve Gaziler Günü onuruna kendilerine bir maaş ikramiye beklemektedirler.”

CHP Tekirdağ Milletvekili Nurten Yontar yazılı soru önergesinde şu sorulara yer verdi.

Kıbrıs Gazilerimiz çocuklarına devlette iş olanağı sağlanması hususunda bakanlığınızca hazırlanan bir çalışma var mıdır?

25 yaşını dolduran şehit ve gazi çocuklarına kart verilmesi hususu bakanlığınız tarafından gündeme alınacak mıdır?

Şehit anneleri ve babalarına devlet tarafından verilen aylık oranlarının arttırılması konusunda planlanan bir çalışmanız bulunmakta mıdır?

1974 Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan gazilerimiz için 50. yıl anısına yakalarına takabilecekleri bir şeref madalyası ve Gaziler Günü onuruna kendilerine bir maaş ikramiye verilmesi hususu bakanlığınız tarafından değerlendirilecek midir?

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir