20.07.2024

Yayla Şenlikleri Coşkuyla Başladı

29, Haziran 2024 Cumartesi
Bu haber kez okundu


Karadeniz kültürünün ve lezzetlerinin tanıtıldığı 20 . Geleneksel Yayla Şenlikleri coşkuyla başladı.
Tekirdağ Karadeniz İlleri Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde gerçekleşen Geleneksel Yayla Şenlikleri, düzenlenen tören ile başladı.
Karadeniz Mahallesi’ndeki şenlik alanında başlayan etkinliğe katılan Vali Recep Soytürk, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Candan Yüceer, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Volkan Nallar’ı, Dernek Başkanı Muharrem Akyüz ve yönetim kurulu üyeleri karşıladı.
Vali Soytürk, açılışta yaptığı konuşmada, Karadenizlilerin kültürlerini gittikleri her yerde yaşattıklarını belirtti.
Soytürk, ‘”10 aydır Tekirdağ’dayım burada da görüyorum, burada ki Karadenizliler, burada ki Trabzonlular kültürünü hiç unutmadan ama şehrin kalkınması için gayret gösteriyorlar. Bu göçenlerin ya da diğer illerde yaşayanların ortak özellikleri bir vatan sevgileri çok yüksek. İki milliyetçilik duyguları çok yüksek, devletini seviyor, bayrağını seviyor ve insanları seviyor. Vatanını sevmenin en önemli göstergesi de işini en iyi yapması. Çalıştığım 15 ilde gördüğüm en önemli özelliklerden bir tanesi, Karadenizlilerin işini iyi yapmaya çalıştığı, gayret gösterdiğidir” dedi.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Candan Yüceer ve Süleymanpaşa Belediye Başkanı Volkan Nallar’da şenliğin düzenlenmesinde emeği olanlara teşekkür etti.
KÜLTÜR KARDEŞLİĞİ OLUŞTURULDU
Dernek başkanı Muharrem Akyüz de konuşmasında 20 yıldır herkesin keyif aldığı bir şenlik düzenlediklerini ifade ederek, kendilerine destek olan, şenliğe katılan protokole ve vatandaşlara teşekkür etti.
70 yıl önce yeni nesillerine daha iyi bir hayat sunabilmek için doğduğu yerden göç etmiş ailelerin çocukları torunları olduklarını belirten Akyüz, gittikleri her yerde ki kültüre saygı duyarak, kendi kültürlerini de ulaştırdıklarını ve kültür kardeşliği oluşturduklarını belirtti.
Vatandaşlar, şenlikte Karadeniz Bölgesi’ne ait yöresel yemek ve ürünlerin sergilendiği stantları geziyor.
Konuşmaların ardından şenliğe katılanlar horon oynayıp doyasıya eğlendi.
Konserler ve yerel sanatçıların sahne alacağı etkinliklerle devam edecek şenlik Pazar günü sona erecek.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir