13.06.2024

Yatırım Destek Ofisleri Koordinatörleri TRAKYAKA Ev Sahipliğinde Buluştu!

8, Eylül 2022 Perşembe
Bu haber kez okundu


Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından, Trakya Kalkınma Ajansı ev sahipliğinde yapılan 81 İl Yatırım Destek Ofisleri Değerlendirme Toplantısı Kırklareli’nin İğneada beldesinde gerçekleştirildi.

İğneada’da bulunan bir otelde yapılan organizasyonun açılışına Kırklareli Valisi Birol Ekici, Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri, Trakya Kakınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Demirköy Kaymakamı Yaşar Şimşek, Kalkınma Ajansları Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Şimşek, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uzmanları ve kalkınma ajanslarının 81 ildeki Yatırım Destek Ofisleri(YDO) Koordinatörleri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin katılımcılara Trakya’ya hoş geldiniz dedi. Şahin yaptığı konuşmada kalkınma ajansları bünyesinde görev yapan YDO’ların önemi ve görev yaptıkları illere katkılarına vurgu yaptı.

Daha sonra söz alan Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri YDO’ların bulundukları illeri en iyi tanıyan birimler olması gerektiğini söyledi. Yeniçeri şunları söyledi: ”Bulunduğunuz illerin yatırım ortamı, üretim altyapısı, aktörleri konusunda en bilgili birimin sizlerin olmasını bekliyorum. Bulunduğunuz illerde valilerin sağ kolusunuz, aynı Ankara’daki bürokratlar gibi. 4 yıldır bir araya geliyoruz, her seferinde sizlerin illerinizdeki konumunuzu paylaşıyorum ve değerlendiriyoruz. Bir araya geldiğimiz bu toplantılar bu nedenle bizim için önemli, sizlerden illeriniz ile ilgili geri dönüşleri, önerileri bu toplantılarda alıyoruz. Bulunduğunuz illerdeki gelişmelerden haberiniz olması sizlerden en büyük beklentimiz. Alanda tam hakimiyet bekliyoruz sizlerden, devletin gören gözü dokunan eli olmanızı istiyoruz. Valiliklerimiz gibi çatı bir kurumun ekonomi kurmaylarısınız sizler. Oldukça başarılı işler ortaya koyan, girişimlerde bulunan YDO’larımız ve genel sekreterlerimiz var. Bu arkadaşlar geleceğe olan inancımızı arttırıyor. Burada sizden gelecek geri dönüşler ve önerilerin de değerlendireleceğini belirtmek istiyorum ve iki gün sürecek bu programdan azami şekilde yararlanmanızı bekliyorum.”

Toplantıda son sözü Kırklareli Valisi Birol Ekici aldı. Ekici şunları söyledi: ”Devlet bizlere bir imkan sunuyor, yetiştirip sonra da bir görev tevdi ediyor. Sizinle aramızda belki bir, belki iki kuşak var. Yıllarca görev yaptığımız valiliklerde dünyayı takip eden, yatırımı bilen, destek mekanizmalarını bilen, dil bilen, danışılabilecek yetkin insan sıkıntısı yaşadık. Kalkınma ajanslarının kurulması bu konudaki eksikliğin bir nebze de olsa giderilmesine katkıda bulundu.  Haftada en az bir kere sizlerle bir araya gelip görüşüyoruz, iyi ki varsınız. Geçen yüzyıl ülkelerin yüzyılı idi, bu yüzyıl şehirlerin yüzyılı. Şehirlerin yüzyılının yaşandığı bu dönemde sizler gibi yetişmiş insanların varlığı şehirlere değer katıyor ve onları zenginleştiriyor. Şehirler ülkelerin önüne geçmiş durumda, kimi şehirlerin gayri safi milli hasılası, ülkenin geri kalan şehirlerinin tamamının gayri safi milli hasılasından fazladır. Artık şehirlerin zenginliği sermaye kadar yetişmiş kalifiye insan unsuruyla da ölçülüyor. İnsan kalitesi ile birlikte o şehirde sanayi ile birlikte sanat ve edebiyat da gelişiyor.

Son dönemde devlette oluşan köklü değişimle birlikte artık yatırımcıya, sanayiciye yatırım ortamını nasıl rahatlatırız, idari yükü nasıl azaltırız bakış açısı hâkim olmuştur. Başbakanlıkta görev yaparken çok iyi hatırlıyorum yurtdışı müteahhitlik belgesi verilecek yatırımcıdan 27 belge istendiğini hatırlıyorum. Yatırımcıların önündeki engelleri hep birlikte kaldıralım, bu konuda rehber siz olacaksınız. Bundan sonraki çalışmalarınızda sizlere başarılar diliyorum.”

Açılış konuşmalarının ardından Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Şimşek toplantı içeriği ve genel beklentiler konusunda bir sunum yaptı. Şimşek’in sunumunun ardında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Uzmanı Ahmet Tamer, bakanlıkça tüm ajanslarda uygulanacak olan dış ticaret eğitimi konsepti hakkında bilgi verdi. Soru ve cevap bölümünün ardından toplantı iyi uygulama örneklerinin yer aldığı sunumlar ile sona erdi.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir