13.06.2024

Verim Düşüklüğünün Nedenlerinden Biri Kalitesiz Tohum

15, Ağustos 2023 Salı
Bu haber kez okundu


Tekirdağ’da ayçiçeği tarlalarını inceleyen Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kuraklıktan dolayı ayçiçeğinde büyük verim kaybı olduğunu belirtti. Uluslararası firmaların kalitesiz tohumlar dağıttığını ve ayçiçeği ekili alanların bir bölümünün de bu tohumlardan dolayı zarar gördüğünü söyleyen Bayraktar, çiftçilere destek verilmesi yönünde çağrıda bulundu.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi Sarılar mahallesinde ayçiçeği tarlalarında incelemelerde bulundu.

Ayçiçeğinin ülke için önemli bir ürün olduğuna dikkat çeken Bayraktar, üretimin yüzde 40’ını karşılayan Trakya’nın kuraklıkla karşı karşıya kaldığını vurguladı.

 ‘BORÇLAR ERTELENMELİ

Üreticilerin borçlarının ertelenmesi gerektiğini belirten Bayraktar;”Bu bölgede üretim yapan üreticilerimizin Ziraat Bankasına, değişik bankalara ve Tarım Kredi Kooperatiflerine ayni ve nakdi kredi borçları var. Bu borçların muhakkak surette faizsiz olarak ertelenmesi lazım. Bunun dışında yine bizim üreticilerimizin, bu bölge üreticilerinin bizden talebi var. Diyorlar ki, ‘Sadece ayçiçeğinde değil, buğdayda da verim düşüklüğü var. Kuraklıktan buğday ürünümüz de etkilendi. Dolayısıyla bu bölge bir afet bölgesi ilan edilmeli’ diyorlar. Bu taleplerini de buradan dile getirmiş olalım. Yani bir afet bölgesi ilan edilmesi isteniyor”dedi.

TARSİM’LE GÖRÜŞÜYORUZ

Bayraktar, ayçiçeğindeki kuraklık zararının TARSİM kapsamında olmadığını, TARSİM yönetimiyle görüştüklerini ve 2024 yılında ayçiçeği zararının bu kapsamda değerlendirilmesini beklediklerini söyledi.

Tarımın stratejik önemi olduğunu vurgulayan Bayraktar, şunları kaydetti:

“Bir miktar ayçiçeğini Karadeniz Tahıl Koridoru açıkken temin ettik. Bir miktar buğday da temin ettik. Ama bu koridor kapandı. Ne zaman açılacağı da belli değil. Bugün birçok ülke, pandemi sürecinde bunu çok iyi gördük, gıda milliyetçiliği yapıyor. Artık ihracatına kısıtlama getiriyor. İşte bunu Rusya, Hindistan yapıyor ve başka ülkeler yapıyor. Bu gıda milliyetçiliği devam edecek. O zaman bizim ayçiçeğini de ayçiçeği küspesini de yağını da bulma imkânımız olmayacak. Belki buğday bulma imkânımız olmayacak. Yani başka ürünleri, ithal ettiğimiz ürünleri, pamuğu, soyayı bulma imkânımız olmayacak. Dolayısıyla biz bu ülkede, bu ülkenin verimli topraklarını, bereketli topraklarını rasyonel politikalarla, akılcı politikalarla ve çiftçimizi destekleyerek, tarlada kalmasını sağlayarak bu manada doğru kullanabilirsek, üretimde kullanabilirsek birçok ürünü çok rahatlıkla yetiştirebiliriz.”

KALİTESİZ TOHUM DA VERİM DÜŞÜKLÜĞÜNE NEDEN OLDU

Bayraktar, uluslararası firmaların kalitesiz tohumlar dağıttığını ve ayçiçeği ekili alanların bir bölümünün bu tohumlardan dolayı zarar gördüğünü dile getirdi.

Çiftçilerin girdi maliyetlerinin yükseldiğini belirten Bayraktar, prim, mazot ve gübre desteklerinin de girdi maliyetleriyle paralel olarak yükselmesini beklediklerini kaydetti.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir