18.06.2024

Vali Salihoğlu Ceviz Yetiştiriciliği Paneline Katıldı

21, Ocak 2016 Perşembe
Bu haber kez okundu


Vali Enver Salihoğlu, Tekirdağ Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce Namık Kemal Üniversitesi Rektörlük Konferans salonunda düzenlenen “ Ceviz Yetiştiriciliğine Farklı Bir Bakış” konulu panele katıldı.
Panelde açılış konuşması Tekirdağ Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriya Sarıkoca tarafından yapıldı.
Daha sonra Ziraat Mühendisi Cemal Özsu tarafından ‘Tekirdağ İlinde Ceviz Yetiştiriciliğinin Mevcut Durumu’ başlıklı, Yrd. Doç Dr. Korkmaz Bellitürk tarafından ‘Tekirdağ İlinin Toprak Yapısı ve Cevizin Toprak İstekleri’ başlıklı, Federico Lopez Tarrinaga tarafından ‘Ceviz Yetiştiriciliğine Farklı Bir Bakış’ başlıklı ve Ekonomist Uğur Nalbantoğlu tarafından ‘Cevizde Muhafaza ve Pazarlama’ başlıklı birer sunum yapıldı.
Panelde konuşan Vali Salihoğlu, bilimsel çalışmaların ve gelişen teknolojinin üretimde kullanılmasının önemine vurgu yaparak “Ülkemizde ceviz üretimi ceviz ihtiyacını karşılamamaktadır. Bu açığı kapatabilmek için ağacın verimini ve ürünün kalitesini arttıran çağdaş, bilimsel ve teknolojik gelişmelere uygun yöntemlerle konuyu ele alırsak iç pazardaki ceviz üretim miktarını arttırmış oluruz. Böylece hem kaliteli hem dayanıklı ürün elde edebiliriz hem de üreticilerimiz ekonomilerine önemli katkıda bulunabilir.” dedi.

Panele Vali Salihoğlu’nun yanı sıra, Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Tekirdağ Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriya Sarıkoca, panelistler, davetliler, ceviz üreticileri ve öğrenciler katıldı

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir