29.02.2024

Türkiye’nin Yıldızları Tekirdağ’da Buluşuyor

29, Ağustos 2016 Pazartesi
Bu haber kez okundu


Tekirdağ, Halk Oyunları Türkiye Şampiyonası’na ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Türkiye’nin tüm renklerinin Tekirdağ’da buluşacağı organizasyonda, 21 farklı il ve toplamda 25 ekip yarışacak.

3-4 EYLÜL TARİHLERİNDE SAHİL AMFİ TİYATRODA

Yıldızlar kategorisinde kıyasıya yarışacak olan halk oyunları ekipleri 3-4 Eylül tarihlerinde Sahil Amfi Tiyatroda sahne alacaklar. 2 Eylül 2016 Cuma günü illerin de katılımıyla renkli bir kortej düzenlenecek.

Sahil Amfi Tiyatroda gerçekleşecek olan şampiyonada düzenlemeli dalda; Adana, Amasya, Ankara, Artvin, Aydın, Iğdır, Kastamonu, Kocaeli, Muğla, Tekirdağ ve Van illeri, düzenlemesiz dalda ise; Adıyaman, Ankara, Antalya, Artvin, Bitlis, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Mersin ve Tekirdağ illeri yarışacak.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise şampiyona ile ilgili olarak, bu şampiyonaya ev sahipliği yapacak olmalarından dolayı oldukça gururlu olduklarını dile getirirken, “Mavi Gözlü kentimiz Tekirdağ’da Türkiye’nin dört bir yanından gelen halk oyunları ekiplerini ağırlayacak olmaktan dolayı oldukça mutluyuz.” şeklinde konuştu.

Ayrıca Türk halk oyunlarının çeşitlilik ve kapsam bakımından dünyada en dikkat çeken folklorik olgulardan birisi olduğuna değinen Albayrak, “Tüm iller Tekirdağ’da yöresel oyunları ve kostümleriyle yarışıp kentimize renk katacaklar. Heyecanla bekliyoruz. Tüm halk oyunları gruplarına başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
Etiketler:,
sanalbasin.com üyesidir