18.06.2024

Türkiye’nin Yıldızları Tekirdağ’da Buluştu

4, Eylül 2016 Pazar
Bu haber kez okundu


Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Halk Oyunları Federasyonu işbirliğiyle düzenlenen Halk Oyunları Türkiye Şampiyonası’nın ilk günü gerçekleşti. Amfi Tiyatroda gerçekleşen ve vatandaşların büyük ilgi gösterdiği programa Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak katıldı.

Tekirdağ, Van, Artvin, Adana, Ankara, Adıyaman, Gaziantep, Kayseri, Iğdır, Bitlis, Diyarbakır, Erzurum, Denizli, Amasya, Aydın, Kastamonu, Kocaeli, Muğla, Antalya, Mersin ve İzmir illerinden 25 takımın katılım sağladığı şampiyonanın ilk günü renkli görüntülere sahne oldu. “Halk Oyunları Sevgi ve Barışın Mayasıdır” sloganıyla düzenlenen yarışmanın ilk gününde Yıldızlar Geleneksel (Düzenlemeli) dalda; Adana Seyhan Belediye Spor Kulübü, Amasya Ziyaret Belediyesi Eğt. Spor Kulübü, Yenimahalle Belediyesi Tubil G. Spor Kulübü, Artvin Tütüncüler G. Spor Kulübü, Kuşadası Elifname Spor Kulübü, Iğdır H.E.M G. Spor Kulübü, Kastamonu Belediyesi Spor Kulübü, Kocaeli Kartepe Belediyesi Spor Kulübü, Ortakent Yahşi Spor Kulübü, Tekirdağ Çorlu H.E.M G. Spor Kulübü ve Van Tuşba Belediyesi Spor Kulübü yarıştı.

“ULUSAL BİRLİK VE BÜTÜNLÜĞÜMÜZÜN BİR PARÇASI OLARAK HALK OYUNLARIMIZIN YAŞATILMASINI TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ OLARAK ÇOK ÖNEMSİYORUZ”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan Halk Oyunları Türkiye Şampiyonasında Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Oral Karakaya ve Türkiye Halk Oyunları Federasyon Başkanı Hayri Gürhan Ozanoğlu konuşma yaptı. Konuşma yapmak üzere sahneye davet edilen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Oral Karakaya, “Halk oyunları bizim milli kültürümüzün en önemli öğelerinden birisidir. Özellikle popüler kültür karşısında ayakta kalması, ulusal birlik ve bütünlüğümüzün bir parçası olarak yaşatılmasını Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak çok önemsiyoruz. Ancak teknolojik ilerlemeler ve eğitimde yaşanan yoğunluk nedeniyle çocuklarımızın bu tip faaliyetlere zaman ayırması oldukça zor hale gelmiştir. Buraya yarışmak için gelen gençlerimiz fedakarlık yaparak okullarını ihmal etmeden bu önemli etkinliğin bir parçası oldular. Ülkemizde 81 ilde başlayan bu adım, bugün ve yarın burada gerçekleşecek olan finallerle tamamlanacak. Türkiye’nin dört bir köşesinden farklı kültürleri aynı manevi duygular altında hep birlikte izleyeceğiz. Başta bu organizasyonda ortaklaşa çalıştığımız Türkiye Halk Oyunları Federasyonuna, katkı sağlayan Tekirdağ Büyükşehir Belediye personellerine, jüri üyelerimize, ülkemizin değişik yörelerinden gelen çocuklarımıza, ailelerine ve ilgi gösterip bu akşam gelerek katkıda bulunan vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

“TÜRKİYE’NİN AYDINLIK YÜZÜ TEKİRDAĞ’DA BİR ARAYA GELDİK”

Genel Sekreter Karakaya’nın ardından konuşma yapan Türkiye Halk Oyunları Federasyon Başkanı Hayri Gürhan Ozanoğlu, “Türkiye Halk Oyunları Federasyonunun 2016 faaliyet programının sonuna yaklaştık. Bu programın içerisinde Yıldızlar Türkiye Şampiyonamızda bugün ve yarın çeşitli illerinden gelen gençlerimizle Türkiye’nin aydınlık yüzü Tekirdağ’da bir araya geldik. Burada bir araya gelmemize katkı sağlayan Tekirdağ Büyükşehir Belediyemize, başta Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak olmak üzere tüm personele halk oyunları ailem adına sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Bizim şöyle bir sloganımız var; biz Türkiye’nin gençleriyiz, biz Türkiye’nin renkleriyiz, biz birlikte Türkiye’yiz. Biz hep birlikte 780 bin kilometrelik bu topraklar üzerinde 80 milyonluk nüfusumuzla dünyanın en zengin kültürüne sahip çıkmaya devam edeceğiz.” dedi.

Konuşmaların ardından ekipler sahne alarak hünerlerini gösterdiler. Türkiye’nin dört bir köşesinden halk oyunları örneklerinin sergilendiği yarışmaya, vatandaşlar alkışlarla eşlik ettiler. Yarışma sonunda hakem heyetinin değerlendirmesi sonunda Ankara Yenimahalle Belediyesi Tubil G. Spor Kulübü üçüncü, Muğla Ortakent Yahşi Spor Kulübü ikinci ve Artvin Tütüncüler G. Spor Kulübü birinci oldu. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak Birinci olan ekibe ödülünü vererek tebrik etti. Yarışma sonunda yarışmaya katılan tüm ekipler “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” pankartı ile tüm dünyaya barış mesajı verdiler.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
Etiketler:,
sanalbasin.com üyesidir