18.06.2024

TÜM CANLILARIN YAŞAM HAKKI VAR!!!

22, Kasım 2018 Perşembe
Bu haber kez okundu


 

Diş Hekimi Şebnem İlhan, yaşadığı site ve çevresinde  sokak hayvanlarına verdiği destekten ötürü yargı önünde idi.

Bilindiği gibi geçtiğimiz kış, sokak kedilerinin soğuktan zarar görmemesi için balkonuna kedi merdiveni yaptırdı. Hatta bu duyarlılığı dünya basının da bile yer aldı. Bir süre sonra yaşadığı siteye ait olmayan, tamamen Süleymanpaşa Belediyesine ait bir alanda, belediyeden de izin alarak, kediler için barınaklar yaparak, bakımlarına devam etti. Bu duyarlılığı ise karşılıksız kalmadı. Yaşadığı site yönetimi tarafından mahkemeye verilerek, kedilerin hazırlanan yaşam alanlarından tahliyesi, balkonuna yaptırdığı kedi merdiveninin yıkılması ve hatta evinde baktığı iki kedisinin de tahliyesi isteniyor.

Hayvanları Koruma Kanunu 3. MADDESİ’ne göre; “sokaklar, parklar, hayvansal doğal güdü ve yetenekleri ile girebildikleri özel veya kamuya ait ayırımı olmadan ağaçlı, yeşil bahçeler ve tüm açık alanlar dahil olmak üzere her HER YER” kedi ve köpeklerin “doğal olarak yaşadıkları” yerler yani “yaşama ortamları” dır. Yani kanun yaşama ortamını tarif ederken, özel alan veya kamu alanı diye bir ayırım yapmamış, hayvanın yaşayacağı her yeri YAŞAM ORTAMI olarak tanımlamıştır. Hayvanın yaşamak için seçtiği her yer onun doğal yaşam ortamıdır.

Hayvanları Koruma Kanunu 4. MADDESİ, hayvanların korunmasına ve rahat yaşamalarına ilişkin temel ilke olarak “Evcil hayvanlar, türüne özgü hayat şartları içinde yaşama özgürlüğüne sahiptir. Sahipsiz hayvanların da, sahipli hayvanlar gibi yaşamları desteklenmelidir. Hayvanların korunması, gözetilmesi, bakımı ve kötü muameleden uzak tutulması için gerekli önlemler alınmalıdır” demektedir. Kanunun uygulayıcısı olan Orman Su İşleri Müdürlüklerine sorumluluk ve görev vermektedir.

Hayvanları Koruma Kanunu 4. MADDESİ, “c bendi ise Hayvanların korunması, gözetilmesi, bakımı ve kötü muameleden uzak tutulması için gerekli önlemler alınmalıdır” hükmünü içermektedir.

Yasa sokak hayvanlarının korunması için gerekli tedbirleri kendi içinde almış olmasına ve sorumlu bir birim görevlendirmiş olmasına rağmen, yerel hayvan koruma görevlilerinin veya vatandaşların koruma çabaları ne yazık ki yok sayılıyor.

Aralık ayında yapılacak duruşma da konunun karara bağlanması bekleniyor. Şebnem İlhan; “Ben bahçe katında oturuyorum. Ve sokak hayvanlarını hayatımızın bir parçası olarak görüyorum. Taşlaşmaya giderek, doğal yaşam alanlarını ellerinden aldığımız bu CAN’ların kimseye zararı yok. O’nlar kendi yaşam alanlarında hayatlarını sürdürmek istiyorlar. Hiçbir canlının ölmesine göz yumamayız. Kararın ağzı dili olmayan ve insandan sadece merhamet isteyen CAN’lar lehine olacağından eminim. Adalete güvenim tam. Diliyorum ki, çevremizde yaşayan insanlar da vicdanlarının sesini dinlesinler” dedi.

Şebnem İlhan’a destek veren vatandaşlar, duruşmanın ardından adliye binası önünde bir araya gelerek sokak hayvanlarına ve sorunlarına bir kez daha dikkat çektiler.

 

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir