12.07.2024

TESKİ’ye İlişkin İddialara Cevap Verdi!

8, Eylül 2022 Perşembe
Bu haber kez okundu


Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve TESKİ Genel Müdürü Turhan Toprak, TESKİ’nin hayata geçirdiği projeler, gerçekleştirdiği çalışmalarla ilgili ve TESKİ’ye yönelik eleştirilere ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Bir otelde basın mensuplarıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve TESKİ yönetimi, gerçekleştirilen projeleri açıklarken, TESKİ’ye yönelik iddialara da cevap verdi.

Başkan Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel ve AK Parti temsilcilerinin; “TESKİ bu şehre ihanet ediyor!” ” TESKİ çalışanlarının aldıkları para haram!” “TESKİ bu şehre en pahalı suyu veriyor!”  “Büyükşehir, Tekirdağ halkına zulüm ediyor!” mesajlarının altına TESKİ çalışanlarının, Tekirdağ halkına olan saygısından dolayı yorum yazmadığını kaydetti.

Haksız ithamlarda bulunulduğunu dile getiren Albayrak; “TESKİ ile ilgili sorulan sorulara net cevaplar vermek adına bugün burada toplanmış bulunuyoruz. TESKİ, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesine bağlı bir kurum. TESKİ’de yaşanan bütün olumlu ve olumsuz durumların sorumlusu yönetim kurulu başkanı olarak benim. Devamlı TESKİ olumsuz gündeme geliyor; bu terimlerin Tekirdağ’ın gündeminden kalkması lazım. “TESKİ bu şehre ihanet ediyor! TESKİ çalışanlarının aldıkları para haram! TESKİ bu şehre en pahalı suyu veriyor! Büyükşehir, Tekirdağ halkına zulüm ediyor!” şeklinde. Bunu söyleyenler biraz ellerini vicdanlarına koyacaklar, ona göre konuşacaklar. 1272 tane TESKİ Personeli Genel Müdürleri dahil olmak üzere, bu yöneticinin bu tarz mesajlarının altına yorum yazmıyorsa bu durum TESKİ çalışanlarının Tekirdağ halkına olan saygısından dolayıdır” dedi

Yapılan yatırımlara ilişkin bilgilendirmede bulunan Albayrak,  11 ilçede yapılan hizmet ve yatırımlarda ilk sırada Ak Partili Süleymanpaşa Belediyesi, ikinci sırada ise Çorlu olduğunu aktardı. Kişi başına düşen en büyük yatırımın ise Ak Partili Marmaraereğlisi Belediyesi’ne yapıldığını açıkladı.

TESKİ’nin Tekirdağ il genelinde altyapı konusunda büyük aşama kaydettiğini belirten Albayrak; “TESKİ kurulduğu günden bu yana şuana kadar Tekirdağ’da 1 Milyar 618 Milyon 277 Bin 344 TL’lik yatırım ile toplam 3.213 km altyapı yapmış durumdadır. Bunlar gerçekten çok önemli rakamlar. İçme suyu hatlarının yenilenmesinden kanalizasyon hatlarına, ileri biyolojik atıksu arıtma tesislerinden enerji üretimine kadar her alanda önemli projeler, önemli yatırımları hayata geçirdik. Bundan sonra da aynı kararlılık ve ciddiyetle Tekirdağ için çalışmaya devam edeceğiz. Eksiklerimiz yok mu tabiki var ama TESKİ her geçen kendini yenileyen, teknolojik gelişmeleri hizmetlerine yansıtan ve halkımıza en kaliteli hizmeti en hızlı bir şekilde ulaştırma gayreti içerisinde olan bir kurum. Dolayısıyla bu gelişmeler kanalizasyon ve su hatlarında yaşanan arıza rakamlarına da yansımış durumda. Her geçen yıl arıza rakamları kademeli olarak düşüyor. 2017’de 50 Bin olan arıza sayısı şuan 12 Bin civarında. Bu arada sorunların yerinde çözümü için ilçe gezilerimize de başladık. 8 ilçemizi gezdik önümüzdeki hafta da Şarköy, Malkara ve Hayrabolu’da olacağız. Her zaman halkımızın içindeyiz. Tüm ilçelerimizde yatırımlar yapıyoruz. İlçelerimizin ihtiyaçları doğrultusunda yatırımlar yapıyoruz. Hem Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak hem de TESKİ olarak Tekirdağ’ı geleceğe taşıyacak projeleri hayata geçiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin, 30 büyükşehir içerisinde borcu olmayan tek büyükşehir belediyesi olduğunu sözlerine ekleyen Albayrak, “Bunu büyük bir gururla söylüyorum. Dolayısıyla biz ilk günkü heyecanımızı hiç kaybetmeden ve mesai kavramı tanımaksızın yapmış olduğumuz çalışmalar, vatandaşlarımızın yaşam standartlarını yükselttiği gibi kentimizin çehresini de değiştirmektedir. Görev süremiz boyunca edindiğimiz deneyimi başarıya dönüştürürken ülkemizde ve dünyada uygulanan hizmet modellerini takip ederek her şeyin en iyisini hak eden halkımıza her alanda en iyi hizmeti sunmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

TESKİ Genel Müdürü Turhan Toprak da TESKİ’nin 11 ilçede yaptığı yatırım ve çalışmaları ayrıntılı bir şekilde  paylaştı.

İl genelinde ki yatırımları, abone sayılarının nüfusa orantılı su tüketimini,  alt yapı çalışmalarında karşılaşılan sorunları, maliyetleri aktaran Toprak;“Yaptığımız alt yapı çalışmaları, kimi zaman Belediyelerin yol çalışmaları esnasında tahribatlar söz konusu olabiliyor. Yol yapım çalışmalarında bazı yerlerde baca kapağının yolun altında kaldığını ya da bacanın neredeyse üst koluna kadar taşla toprakla dolduğunu görmekteyiz. Diğer alt yapı kuruluşlarından biz de etkilenmekteyiz. Kanalizasyon hatlarının patlaması ya da kanalizasyon hatlarının planlı temizliği durumunda çaresiz kalıyoruz. Altyapı Koordinasyon Merkezi Yönetmeliği’nde bütün kuruluşların sorumlulukları ifade edilmiş. Dolayısıyla üstyapı kuruluşları çalışmalarını yaparken diğer altyapı kuruluşlarının çalışmalarını koruyup kollamak zorunda. Herhangi bir aksaklık tamamen TESKİ’nin suçu değil, değerlendirmelerinizi buna göre yapmanızdan yanayız” sözlerini kaydetti.

Sunumun ardından basın mensuplarının sorularının yanıtlanmasıyla toplantı sona erdi.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir