13.07.2024

TEKİRDAĞLI ÇEVRECİLER KÖPRÜDE PANKART AÇTI

14, Kasım 2018 Çarşamba
Bu haber kez okundu


11 Kasım Pazar günü yapılan 40’ıncı Vodafone İstanbul Maratonu’na Marmaraereğlisi Çevre Gönüllüleri Derneği üyeleri “Temiz Enerji Temiz Gelecek” pankartıyla katılarak damga vurdular.

Marmaraereğlisi Çevre Gönüllüleri Derneği üyeleri katıldıkları 40’ıncı Vodafone İstanbul Maratonu’nda Trakya Bölgesi’nde yapılmak istenen çevre ve insan sağlığına zararlı termik santrallere ve enerji üretimi için planlanan tüm zararlı yatırımlara karşı çıktılar.

Seslerini 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden tüm dünyaya haykıran Marmaraereğlisi Çevre Gönüllüleri Derneği adına açıklamalarda bulunan Dernek Başkanı Atilla Olgaç; “Bölgemizde ülkemizin enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla çevre ve insan sağlığını tehdit ettiği herkesçe bilinen ölüm bacaları kurulmak isteniyor. Bizler Çevre Gönüllüleri Derneği olarak, halkımızla ve Marmaraereğlisi’nin çevreci başkanı İbrahim Uyan ile birlikte verdiğimiz mücadele sonucu Marmaraereğlisi’nde kurulmak istenen termik santrale karşı verdiğimiz mücadelede başarıya ulaştık. Ama çevre ve insan sağlığına zararlı projeler bitmek bilmiyor. Verimli tarım arazileri, doğal güzellikleri ve su kaynakları ile Trakya Bölge’miz adeta yok edilmek isteniyor. Marmaraereğlisi’nde cam fabrikası kurulmak isteniyor, ayrıca NATO limanı bölgesine kimyasal depolama alanı yapılmak isteniyor. Bölgedeki mevcut fabrika atıklarının derelere ve denizlere deşarj ediyorlar. Konuyla ilgili tüm ilgili kurumları göreve çağırıyoruz. Tarih ve turizm kenti Marmaraereğlisi’nin ve Trakya’mızın yok olmasını istemiyoruz. Bu amaçla Marmaraereğlisi Çevre Gönüllüleri olarak sesimizi 40’ıncı Vodafone İstanbul Maratonu’nda tüm dünyaya haykırdık. “ dedi.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir