13.06.2024

Tekirdağ’ın Havasında Covid-19 RNA’sına Rastlandı!

1, Aralık 2021 Çarşamba
Bu haber kez okundu


Hava kirliliği yoğun olan bölgelerde ki partikül maddelerinde Covid-19 RNA’sına rastlandı. Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen atmosferde ki partikül maddelerde Covid-19 izlerine ilişkin araştırmada, havada Covid-19 RNA’sı bulundu. NKÜ Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer,  maske, mesafe tedbirlerine dışarıda da dikkat edilmesi konusunda uyardı.

Araştırmaya ilişkin açıklama yapan Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer,  içerisinde Tekirdağ’ın yer aldığı 13 bölgede gerçekleştirilen araştırmada, insanların ve trafiğin yoğun olduğu kentsel alanlarda ve hastane bahçelerinde ki partikül maddelerinde PCR testi sonuçlarının pozitif olduğunu, kırsal bölgelerden alınan örneklerin ise negatif olduğunu kaydetti.

Türkiye’de ilk ve tek olan bir çalışmanın gerçekleştiğini vurgulayan Tecer, araştırma kapsamında, 13 bölgede, endüstri ve sanayinin yoğun olduğu kentsel alanlar, hastane bahçeleri ve kırsal bölgelerden toplam 203 partikül maddesi toplandığını ve PCR testi uygulandığını belirtti.

203 partikül maddesi örneğinde 20 tanesinde  PCR testi sonuçlarının pozitif çıktığını aktaran Tecer; “ Dünya Sağlığı Örgütü’nün önerdiği 3 boyutlu dijital PCR testi yöntemi kullanıldı.  Yüzde 10’a yakın partikül maddelerinde PCR pozitif neticesi alındı” dedi.

Test sonuçlarının dağılımında ise ilginç sonuçlarla karşılaşıldığını dile getiren Tecer, hastane yakınında ki partikül madde örneklerinden 13 tanesinin, insanların ve trafiğin yoğun olduğu kentsel bölgelerde ise 7 tanesinin pozitif olduğunu, kırsal kesimlerden alınan örneklerde covid bulgusuna rastlanılmadığını söyledi.

Söz konusu çalışmanın Türkiye’de bir ilk olmakla beraber dünyada benzerleri olduğunu belirten Tecer; “Türkiye’den sonra İtalya aynı çalışmayı gerçekleştirdi. Partikül maddelerde Covid 19 sonuçlarını buldular. Covid-19 ilk defa Çin’de başladığında çok bilgimiz yoktu. Bizzat kendi çevremizde karşılaştığımızda doğru algılamaya başladık. Covid ile mücadelemiz sürerken, aynı zamanda normal yaşamımıza devam etmek zorundayız. Bazı konularda algı, sonuçları değiştirebilir. Pandemi ile ilgili algıda eksik kalıyoruz imajı var. Söz konusu çalışma buna ışık tutacaktır” şeklinde konuştu.

İç ortamlarda maske, mesafe ve hijyen tedbirlerini uygularken, dış ortamda da çok güvende, rahat olunmaması gerektiğinin bilimsel olarak ortaya konulduğunu vurgulayan Tecer; “Partikül madde ile hastalık yayılıyor söylemini tam olarak iddia etmiyoruz ama covid virüsü RNA’sının atmosferin partikül maddelerinde de bulunduğu yadsınamaz. Çalışma, dışarıda geçirdiğimiz vakitlerde de maske, mesafe ve hijyen koşullarına uymamız gerektiği ve tedbirleri bırakmadan mücadele etmemiz gerektiğini hatırlatıyor” sözleriyle uyarıda bulundu.

Söz konusu çalışmanın, Türk Toraks  Derneğinin kongresinde 2021 yılı içerisinde en iyi yurtdışı yayını ödülüne layık görüldüğünü söyleyen Tecer,  ödülü layık gören bilim heyetine, çalışmanın gerçekleştirilmesine katkı veren 10 üniversite ve 35 akademisyene çok teşekkür ettiğini aktaran Tecer, çalışmaları biraz daha detaylandırarak devam edecekleri bilgisini paylaştı.

HABER: SERAP CÖMERTOĞLU İŞCAN

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir