26.05.2024

TEKİRDAĞ’DA FAALİYET GÖSTERMEYE BAŞLADI!

20, Nisan 2021 Salı
Bu haber kez okundu


UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği, Tekirdağ’da faaliyet göstermeye başladı. Tacize, şiddete uğramış çocuklara yönelik hukuksal ve psikolojik alanda destek sağlayan dernek, dünyada ilk kez drama yöntemi ve lego parçalarıyla çocuklar için beden güvenliği ve mahremiyet eğitimi gerçekleştirecek.

Çalışmalarla ilgili açıklamada bulunan UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği Tekirdağ Şubesi Halkla İlişkiler ve Tanım Koordinatörü Aslı Gündüz, 2017 yılında faaliyete geçen derneğin Tekirdağ’da da aktifleşerek çalışmalara başladığını kaydetti.

İl genelinde ki tüm resmi kurumlar ve sivil toplum kuruluşları ile ortak çalışma yürütmeyi planladıklarını dile getiren Gündüz, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere ilçe belediyeleri ve diğer kurumlarla koordineli şekilde çalışma planladıklarını ve görüşmeler gerçekleştirdiklerini aktardı.

Gönüllük esası ile istismara uğrayan çocukların ve ailelerinin yanında olduklarını aktaran Gündüz, “Yapılandığımız illerde, çoğunluğu akademisyenler ve uzmanlardan oluşan UCİM Bilimsel Araştırmalar-Danışma Kurulu ve UCİM Rehabilitasyon nezdinde avukatlarımız, psikologlarımız, eğitimcilerimizle çeşitli çalıştaylar ve eğitimler düzenleyerek sürekli gelişim ve dönüşüm halindeyiz. Bu sayede istismara maruz kalmış çocuklarımızla en kaliteli ve doğru iletişim yollarını uzmanlarından öğrenerek titizlikle davalara müdahil olarak ailelere manevi desteğimizi göstermekteyiz. Çocuklarla ilgili bu tarz konular çok zor bir süreçte ilerliyor. Gerek hukuksal gerek psikolojik olarak uzun bir zaman alıyor. Yıllarca süren davalar var. Ne kadar uzun sürse de aynı şekilde takip edip, destek sağlayacağız. Bununla birlikte Çocuk İhmali ve İstismarı Önleme Merkezleri ile istismarlar olmadan önce engellemeye çalışıp, farkındalık yaratıp, bilgilendirmek önemli. Bu merkezlerde artacak” dedi.

DÜNYADA BİR İLK GERÇEKLEŞTİRLECEK
Güçlü Çocuklar projesiyle de dünyada bir ilke imza atacaklarını aktaran Gündüz,UCIM, T.C. Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından AB desteği ile uygulanan proje ile eğitim, atölye, konferans ve filmler içeren bir dizi etkinlik gerçekleştirileceğini dile getirdi.

Dünyada ilk kez lego parçaları ile “mahremiyet eğitim kitleri” oluşturulacağını ve pek çok ilde eğitimler gerçekleştirileceğini vurgulayan Gündüz, “ Çağdaş Drama Derneği ile özel atölyeler, eğitici eğitimler yapılacak, Joon Sosyal Girişimi ile UCİM’e özel ürünler tasarlanarak satışa sunulacak ve RTÜK ile “Çocuk Dostu Yayıncılık” konferansı gerçekleştirilecek. “Güçlü UCIM, Güçlü Çocuklar” projesi ile daha da güçlenerek sürdürülebilir fayda sağlamayı amaçlayan ve kurumsallaşmayı hedefleyen UCIM’in gerçekleştireceği projenin kapsamı oldukça geniş. UCİM’in kapasitesini güçlendirerek daha donanımlı bir kadro ile daha çok kişiye ulaşılmasını sağlamak programın en öncelikli amaçları arasında yer alıyor” şeklinde konuştu.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir