08.12.2022

Tekirdağ Barosu’nun Yeni Yönetimi Belli Oldu!

12, Ekim 2022 Çarşamba
Bu haber kez okundu


Tekirdağ Barosu 35.Olağan Genel Kurul seçimleri gerçekleşti. 8-9 Ekim tarihleri arasında Namık Kemal Üniversitesi Rektörlük binasında düzenlenen seçimde, Çerkezköy ilçesinde avukatlık mesleğini sürdüren Egemen Gürcün, 2022-2024 dönemi Baro Başkanı seçilirken, mevcut Baro Başkanı Sedat Tekneci, Tekirdağ Barosu delegesi oldu. 2 başkan adayının yarıştığı seçimde, Genel Kurul’a son 3 gün kala başkan adaylığını açıklayan Kemal Kaan Aytuğ 285 oy alırken, Egemen Gürcün 435 oyla başkanlık koltuğuna oturdu.

Tek liste ve bireysel olarak katılan 11 adayın yarıştığı seçimde, liste adaylarının çoğu, Tekirdağ Barosu yönetim organlarında görev alırken, liste dışı adaylar arasında yönetim kuruluna seçilen tek aday, Avukat Fırat Uysalcan oldu. Listeden yönetim kuruluna seçilen Görkem Varol, Orçun Urak, Zümrüt Canku Arslan ve Merve İşbilen’in ise Baro Başkanı olarak seçilen Egemen Gürcün’den daha fazla oy aldığı görüldü.

8 Ekim Cumartesi günü düzenlenen Genel Kurul’a bin 200 aktif üyeden yalnızca 116’sı katıldı. Genel Kurul’a katılım, genellikle kıdemli avukatların çoğunluğuyla gerçekleşirken, birçok meslek sorunu olan genç jenerasyonun bu seçimlere çok fazla dahil olmaması ise dikkat çekti.

Seçimlere ilişkin değerlendirmede bulunan farklı görüş ve yaş aralığında ki hukukçular ise genç avukatların dahil olmamasına yönelik birçok argümanda bulunuyor. Bazı hukukçular,  gençlerin yorgun ve ümitsiz olduğunu belirtirken, bazıları gençlerle baronun arasında iletişim olmadığını ya da genç avukatlar meclisi olduğu ve gençlere önem verildiğini aktarıyor.
Öte yandan, seçimlerde hazırlanan tek listede, denetleme kurulunun ve disiplin kurulunun da yer alması birçok avukat tarafından eleştirilerin odağında.
Seçilen başkan ve yönetim kurulunu denetleyecek kişilerin, başkanın oluşturduğu listenin içinde yer almasının, baronun objektifliği ve şeffaflığına gölge düşürdüğü, demokrasi ve bağımsızlık ilkesine aykırı olduğu kanısı yoğunlukta. Liste oluşturulmasının, bireysel adaylıktan daha etkili olduğu da dile getirilen argümanlar arasında.
Baro seçimlerine son 3 gün kala başkan adaylığını açıklayan Kemal Kaan Aytuğ’un adaylık açıklaması da dikkat çeken diğer unsurlar arasında. Aytuğ’un son anda aday olup, Başkan Gürcün’den 150 oy az alması birçok yorumu beraberinde getirirken, Kaan Aytuğ’un adaylık açıklamasının geç olmasına rağmen aldığı oy, listeye yönelik tepkilerin bir sonucu olarak  değerlendiriliyor.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir