Süleymanpaşa Belediyesi 600 proje arasından Bilgi ve İletişim dalında ödül aldı

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat; İzmir’in Seferihisar ilçesinde düzenlenen SODEM (Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği) toplantısına katılırken toplantı sonrası düzenlenen 2016 Yerel Yönetim Ödül Töreninde “Arttırılmış Sanal Gerçeklik” projesi ile Bilgi ve İletişim dalında ödül aldı.

ÖDÜLÜ KILIÇDAROĞLU’NUN ELİNDEN ALDI

Beşiktaş ve Bornova Belediyesi ile birlikte Bilgi ve İletişim dalı ödülünü kazanan Süleymanpaşa Belediyesi adına ödülü alan Başkan Ekrem Eşkinat’a ödülünü Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu verdi.

EŞKİNAT; “BİZ ÇOK ÇALIŞAN GENÇ BİR BELEDİYEYİZ”

Yaklaşık 600 projenin yarıştığı 2016 Yerel Yönetim Ödülleri’nde Bilgi ve İletişim alanında ödül alan Süleymanpaşa Belediyesi adına ödülü alan Başkan Eşkinat; “Ekibim ile birlikte her an şehrimizi bir adım daha fazla ileri nasıl götürürüz bunun planlarını yapıyoruz. Biz çok çalışan genç bir belediyeyiz. Başarılı çalışmalarımız her geçen gün artarak devam edecek.” diye konuştu.

ARTTIRILMIŞ GERÇEKLİK (AR) İLE 3 BOYUTLU AFET YÖNETİMİ MOBİL UYGULAMASI NEDİR?

Süleymanpaşa Belediyesi Arttırılmış Gerçeklik Destekli 3 Boyutlu afet yönetimi mobil uygulama projesi, Mevcut Kent Bilgi sistemiyle Entegre edilerek, Afet öncesi ve sonrası tespit çalışmalarında Sanal Gerçeklik ve 3 Boyut teknolojilerinin kullanılması hedeflenmiştir. Bu sayede akıllı telefon veya tabletler ile binalar yıkıma uğramış olsa dahi binaya ait bilgiler, bina sakinlerine ait bilgiler ve binanın 3 boyutlu teknik çizimlerine ulaşılabilmektedir. Arttırılmış Gerçeklik uygulaması olarak öncelikle deprem gibi afetler karşısında konuma dayalı zenginleştirilmiş verinin deprem anında hayati önem taşıdığının bilincindeyiz. Afet anında acil durum toplanma bölgeleri, acil ulaşım yolları, belediye kaynakları gibi verilere hızlı bir şekilde ulaşılabilmesi hedeflenmiştir.

Binaların konum bilgileri baz alınarak Sanal Gerçeklik ( AR ) ile binaların yeri tespit edilebilmektedir. Yeri tespit edilen binada yaşayan kişilerin sayısı, sosyodemografik bilgileri, bina yerleşim planları, doğalgaz elektrik ve su tesisatı bilgileri yer almaktadır. Tespit edilen binanın ve katlarının varsa 3D modeli ve kat planları yer almaktadır. Aynı zamanda binaların konumlarını gösteren harita uygulaması mevcuttur.

Afet anında vatandaşların Süleymanpaşa Vatandaş uygulamasından yaptıkları acil çağrılar Deprem Afet Yönetimi uygulamasına da gelmektedir. Yetkili personel acil çağrıları  “Vatandaş Panik Konumları” menüsünü kullanarak, yer tespiti yapabilmektedir.