19.06.2024

Su Seviyesi Sınırda! Su Kesintisi Yaşanabilir

4, Ağustos 2023 Cuma
Bu haber kez okundu


Türkiye’yi etkisi altına alan sıcak hava, kuraklık ve yağışların az olması nedeniyle Tekirdağ’da bulunan yer altı ve yer üstü su kaynaklarında düşüş yaşanıyor.
Tekirdağ’da bulunan barajlar ve göletlerde ki su seviyelerinin sınırda olduğu, su kesintileriyle önlem alınabileceği kaydedildi.
Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesindeki Yazır Göleti’nde su seviyesi yüzde15’lere geriledi. 2021 yılında yüzde 62, 2022 yılında yüzde 25 seviyelerinde bulunan gölet, yağışların az olması nedeniyle bu yıl yüzde 15’lere geriledi.
Türkmenli barajı da 2022 yılında yüzde 28’lerde iken, şuan yüzde 8’lere düşmüş durumda.
Konuyla ilgili açıklamada bulunan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi (TESKİ) Genel Müdürü Turhan Toprak, su seviyelerinin sınır noktalarda olduğunu gerekirse su kesintileri ile önlem alabileceklerini belirtti.

Tekirdağ’ın nüfus artışı nedeniyle su arzında sıkıntılı süreçlerin yaşanabileceğini belirten TESKİ Genel Müdürü Turhan Toprak; ‘’İçinde bulunduğumuz yaz dönemlerinde kuraklık ve mevsim normallerinin üzerinde devam eden sıcaklıklar nedeniyle yoğun bir su tüketimi yaşanmakta. Bu da tabi su kıtlığına doğru sebebiyet vermektedir. Kuraklık risklerini arttırmaktadır. Yer altı ve yer üstü su kaynaklarımızda da önemli bir azalmaya sebebiyet vermektedir. Son 10 yıllık sürece bakacak olursak, Tekirdağ nüfusu ülke genelinde sürekli artış oranında 2. Sırada, %2,5’in üzerinde bir şekilde. Hatta Çerkezköy, Çorlu, Kapaklı gibi ilçelerimizde nüfus artış oranları yıllık olarak %5’lerin altına düşmemektedir. Tabi bu bölgelerde su yetiştirilmesi, su arzı anlamında önemli sıkıntılar bizi beklemekte.’’ifadelerini kullandı.
NAİP BARAJI AÇILDIĞI GÜNDEN BU YANA AZALMA EĞİLİMİNDE
Son günlerde yaşanan sıcak havalar nedeniyle barajlarda ki su seviyesinin ciddi oranda düştüğünü belirten Toprak, Özellikle Naip ve Türkmenli barajları riskli noktada diye belirtti. Toprak; ‘’2018 yılından bu yana sürekli azalma eğilimindedir. Örneğin 2021 yılında doluluk oranı %56 iken 2022’de %45, 2023 yılında ise %19. Bu 2024 yılında aynı şekilde devam ettiğinde kuraklık, seviyeler çok daha aşağılara belki de kullanılamaz duruma gelecek. Sıkıntılı bölgelerimizden bir tanesi Marmaraereğlisi bölgesi, Türkmenli barajımız var, orada da su rezervleri oldukça azalmış durumda. Türkmenli barajında örneğin 2022 yılında %28’lerde iken, şuan %8’lere düşmüş durumda. Buralarda da yine ağırlıklı bir şekilde kuyulara yön vermek zorunda kaldık. Yeni kuyular açma çabası içerisindeyiz.’’ Şeklinde konuştu.
70 METREDE SUYA ULAŞIYORDUK, ŞİMDİ 180 METREDE ULAŞIYORUZ
Yer altı su kaynaklarının da ciddi oranda azaldığını belirten TESKİ Genel Müdürü Toprak, su kuyularında ciddi oranda gerileme yaşandığını belirtti. Toprak, ‘’15-20 yıl öncesinde 70-80 metre aşağılarda su alabiliyorken, 120-130 metre kuyular açarken, şuanda biz 400 metrelik kuyular açıyoruz bölgede ve su miktarları da 180 metre aşağılardan su almaya başladık. Bu her geçen yıl 2 metre aşağıya kaymakta. Su rezervleri aşağıya inmekle birlikte aynı zamanda bu kuyulardan ağır metal gelmeye başlıyor ve dolayısıyla da arıtma ihtiyacını ortaya çıkarıyor.’’dedi.
BU ŞEKİLDE GİDERSE SU KESİNTİLERİ YAPABİLİRİZ
Yağışların olmaması nedeniyle barajlarda su birikiminin olmadığını belirten Toprak, sıcaklıklar bu seviyede gitmeye devam ederse önümüzde ki günlerde planlı su kesintileri yapabiliriz dedi. Toprak,‘’Şuanda her hangi bir şekilde özellikle Saray ve Süleymanpaşa ilçemizde su rezervlerimiz uç noktalarda gitmekte. Vatandaşlarımız zaten bunu hissediyorlar ve bize de 185 arıza hattımızdan bildiriyorlar. Ama şöyle Ağustos ayının 15’ine kadar bu süreci atlatabilirsek su kesimi yapmadan süreci atlatabiliriz diye düşünüyoruz. Çok sıkıntıya girersek Saray ve Süleymanpaşa ilçemizde ama gece saatlerinde, ama mahalle bazlı olarak su kesimine gitmek zorunda kalabiliriz.’’ İfadelerini kullandı.
HAYVANLAR VE İNSANLAR SU BULAMAYACAK NOKTAYA GELECEK
Bu dönemde vatandaşların su tasarrufu yapmaya davet eden TESKİ Genel Müdürü Turhan Toprak; ‘’Değişik zamanlarda vatandaşlarımıza sosyal medya duyuruları yapıyoruz, mesajlar gönderiyoruz. Bu konuda vatandaşlarımızdan hassasiyet istiyoruz ki üst kotlarda yaşayan vatandaşlarımızda su sıkıntısı yaşamasın ve hizmet alabilsinler. Dönem tasarruf dönemidir, bahçe ve tarla sulama dönemi değildir. Hayvanlarımız ve insanlarımız su bulamayacak döneme gelecektir ileri ki süreçlerde. Suyumuzu şimdi den korumak lazım. Barajları az kullanmak lazım, yer altı sularını az çekmek lazım’’ diyerek sözlerini tamamladı.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir