13.07.2024

SOGEP Projesi İle Meriç Fıstığı Kabuğunu Kıracak!

8, Eylül 2022 Perşembe
Bu haber kez okundu


Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2022 yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı(SOGEP) kapsamında S.S. Meriç Alibey Köy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından hazırlanan ve Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Alibeyköy Fıstığı Kabuğundan Çıkıyor projesinin uygulama sözleşmesi imzalandı. Edirne’de yapılan imza töreninde imzalar Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık huzurunda atıldı.

Trakya Kalkınma Ajansı Edirne Yatırım Destek Ofisi’nde yapılan imza töreninde projenin uygulama imzalarını Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, S.S. Meriç Alibey Köy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Yavuz Zorlutuna ve Kooperatif Başkan Yardımcısı Erkan Demirel attı.

Alibeyköy Fıstığı Kabuğundan Çıkıyor projesi sonucunda toplamda beş yarı zamanlı istihdam sağlanacak olup, üretim kapasitesi gelişimi ile birlikte köylüler arasında Meriç Fıstığına olan ilginin artması ve Kooperatifin 3000 dekar olan yer fıstığı ekim alanını 12.000 dekara çıkartılması amaçlanıyor. Ayrıca alınması planlanan kavurma, kurutma ve paketleme makinaları ile hem mevcut ürünlerin daha yüksek tonajda ve kalitede üretilmesi sağlanacak hem de hali hazırda üretilemeyen yeni ürünler çiğ iç fıstık, kavrulmuş iç fıstık, beyaz iç fıstık de Kooperatifin ürün gurubuna eklenecek. Proje sonrasında Kooperatifin üretebileceği ürünleri mevcut ve yeni ürünlerle birlikte sıralamak gerekirse; kabuklu ham fıstık, kabuklu kavrulmuş fıstık, çiğ iç fıstık, tuzlu iç fıstık, beyaz iç fıstık, fıstık ezmesi, fıstık kreması, fıstık kurabiyesi, fıstık yağı ve fıstık unu şeklinde olacak.

Toplam bütçesinin 2.508.495,00 TL olduğu projenin % 70’i (1.755.946,50 TL) Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılanacak. Bütçenin eş finansmanı olan % 30’luk kısmı  (752.548,50 TL) ise Edirne Valiliği ve bağlı birimleri tarafından karşılanacak.

S.S. Meriç Alibeyköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne üye 12 si kadın üretici olmak üzere toplam 36 kooperatif üyesi ve kooperatife ürün satan çiftçiler ana hedef grup olarak seçildi. Ayrıca Alibey, Nasuhbey, Karayusuflu gibi üç köyde yer fıstığı üretimi yapan 80 hanede yaşayan yaklaşık 320 kişi projeden yararlanacak. Proje sonunda son halini alacak olan işleme tesisinde 5 kişi istihdam edilecek.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir