25.05.2024

“Rodostoşah Türkiye’de yapılan en büyük satranç organizasyonudur”

7, Kasım 2016 Pazartesi
Bu haber kez okundu


Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Uluslararası Rodostoşah GM Satranç Turnuvası’na katılan dünyanın en iyi satranç ustaları ve müsabaka hakemleri ile yemekte bir araya geldi.

Tekirdağ Yelken İhtisas Kulübü’nde düzenlenen yemeğe eşi Belgin Eşkinat ile katılan Başkan Eşkinat’ın yanı sıra turnuvaya katılan büyük ustalar Sırbistan’dan Branko Damljanoviç, Slovakya’dan Lubomir Ftaçnik, Türkiye’den Suat Atalık ve Ekaterina Atalık, Almanya’dan Thomas Luther, Ukrayna’dan Vitaly Sivuk, Filipinler’den Eugenio Torre, Amerika Birleşik Devletleri’nden Alex Yermolinsky, Hırvatistan’dan Nenad Şulava ve Bulgaristan’dan Silvio Danailov ile müsabaka hakemleri katıldı.

EŞKİNAT: “ULUSLARARASI BİR ÇALIŞMAYI ŞEHRİMİZE KAZANDIRMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ”

Yemek öncesi açıklamalarda bulunan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat; “Bugün Süleymanpaşa Belediyesi onurlu bir günü yaşıyor. Çok mutluyuz. Satrançta en az bundan önce yaptığımız organizasyonlar kadar başarılı olacak bir organizasyon. Uluslararası bir çalışmayı şehrimize kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

“SÜLEYMANPAŞA’YI BU MARKALARLA DÜNYAYA TANITMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Turnuvanın ismi ile sözlerine devam eden Eşkinat; “Biz sportif olaylarımızda şehrimizin eski isimlerinden biri olan Rodosto markasını kullanıyoruz. Sanat olaylarımızda da yine şehrimizin eski isimlerinden Bisanthe markasını kullanıyoruz. Biz gerek sanatta gerek sporda markalar yaratıyoruz. Eski adıyla Tekirdağ yeni adıyla Süleymanpaşa’yı bu markalarla dünyaya tanıtmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DE YAPILAN EN BÜYÜK SATRANÇ ORGANİZASYONUDUR”

Turnuvanın özellikle çocuklar için çok önemli olduğunun altını çizen Başkan Eşkinat; “İki yıldır devam ettiğimiz satranç turnuvasının ardından uluslararası grand master dereceli 10 büyük ustanın şehrimizde birbirleriyle her gün müsabaka yapacak ve 9 günün sonunda büyük ustalar şampiyonu belli olacak. Bu Türkiye’de yapılan en büyük satranç organizasyonudur. Bu organizasyonun ev sahibi olmaktan şehrim adına büyük onur duyuyorum. İnanıyorum ki çocuklarımız bu olaydan daha fazla etkilenerek satranç sporuna daha sıkı sarılacaklar. Büyük ustaların analizlerini izleyip bu sporu daha da sevecekler.” ifadelerini kullandı.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
Etiketler:,
sanalbasin.com üyesidir