20.07.2024

ÖĞRENCİLERE CAMİ TEMİZLETİLMESİNE ‘MİZANSEN’ SAVUNMASI

9, Kasım 2023 Perşembe
Bu haber kez okundu


Tekirdağ’ın Şarköy ilçesinde bir okulun öğrencileri ÇEDES kapsamında cami temizle görüntüleri büyük tepki toplamıştı. Şarköy Müftülüğü’nün sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımda, “ÇEDES projesi kapsamında Gazi Süleyman Paşa Camisi’nde temizlik yapıldı” ifadelerine yer verilmişti.

Tepki üzerine açıklama yapan Diyanet-Sen Tekirdağ Şube Başkanı Adem Yaryıkan, Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum Projesi (Çedes) kapsamında; öğrencilere millî, manevi, ahlâkî, insani, kültürel değerlerini benimseyen, çağın ve geleceğin becerileriyle, bu donanımı insanlık hayrına sarf edebilen, bilime sevdalı, kültüre meraklı, akl-ı selim bireyler olarak yetiştirilmesine katkı sağlamak amaçlandığını belirterek, “ Projenin amacı çocuklarımızın fıtratına uygun dinî, ahlaki, millî, toplumsal ve geleneksel değerlerin aktarılarak yaşam biçimine dönüştürülmesidir” dedi.

‘KÖHNEMİŞ ZİHNİYET!’

Projeden rahatsız olanların dinle, maneviyatla, halkıyla, halkının değerleriyle barışamayan köhnemiş zihniyet olduğunun altını çizen Yaryıkan, “Seçimden önce helalleşmek istediğini söyleyerek takiyye yapanlar, seçim geçince köhnemiş zihniyetine eski alışkanlıklarına dönen, halkının değerlerini ortaçağ zihniyeti olarak görenlerdir. Bu vatanı düşman işgalinden kurtaran Çanakkale ruhunu, Sütçü İmamları, Nene Hatunları unutan, unutturmak isteyenlerin ve paydaşlarının zihniyetidir” diye konuştu.

Öğrencilere cami temizletilmesine ilişkin yapılan haberleri “projeye yönelik saldırı” olarak değerlendiren Yaryıkan şöyle devam etti: “Bazı gazete ve haber sitelerinde yer alan Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullara ‘manevi danışman’ adı altında imam, müezzin, vaiz atandığı yönündeki haberlerin kesinlikle gerçeği yansıtmadığını ifade eden Yarkıran, “Saldırılarla projeyi engelleyemeyen güruh Tekirdağ Şarköy ilçemizde camiyi ziyaret eden gençlerin fotoğraf çekmek maksadıyla cami temizliği mizanseni üzerinden saldırmayı yeni yöntem olarak belirlemiştir.

‘TALEP ÜZERİNE ÖĞRENCİLERLE GÖRÜŞÜLÜYOR’

MEB Din Öğretimi ve Temel Eğitim Genel Müdürlükleri, Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yapılan ‘Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum (Çedes)’ projesi işbirliği protokolü kapsamında ilgili kurumlardan temsilciler belirlenmiştir. Protokolde okul müdürlüklerince uygun görülen ders saatlerinde il ve ilçe müftülüklerinin belirleyeceği üst düzey görevlilerin ‘Değerler Eğitimi’ vermesine imkân sağlamak veya bu derslerin saatlerinin bir kısmında konuşma yapmalarına kolaylık sağlamak’ ifadesi vardır. Bu çerçevede, velilerden ve öğrencilerden gelen talep üzerine ilahiyat fakültesi mezunu ve üst düzey pedagojik eğitim alan kişiler, okul müdürünün uygun göreceği saatte ve öğretmenlerin eşliğinde öğrencilerle görüşebilmektedirler.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir