09.12.2023

NİTELİKLİ EĞİTİM İÇİN EĞİTİM EMEKÇİLERİNİN HAKLARI DA DİKKATE ALINMALI’

9, Ekim 2023 Pazartesi
Bu haber kez okundu


Eğitim Sen Tekirdağ Şube Başkanı Kamil Sarı,
eğitim ve bilim emekçilerini mesleğe ve haklarına yönelik saldırılara karşı mücadele çağrısında bulundu.

Eğitim Sen Tekirdağ Şubesi, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü dolayısıyla kahvaltılı toplantı düzenledi.

Bir konuşma gerçekleştiren Eğitim Sen Tekirdağ Şube Başkanı Kamil Sarı
5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nün, Türkiye’den sadece Eğitim Sen’in üyesi olduğu Eğitim Enternasyonali’ne üye yüzden fazla ülkede eş zamanlı olarak kutlandığını belirtti.

Tüm dünya öğretmenleri için önemli olan bu tarihi karar, öğretmenlerin toplumsal statüsü ve haklarına yönelik önemli ve tarihi bir adım olmuştur. 5 Ekim 2023’ün teması Eğitim Enternasyonali tarafından “Hedeflediğimiz eğitim için öğretmenlere ihtiyacımız var. Öğretmen açığını kapatmak küresel bir zorunluluktur” olarak benimsenmiştir” diye konuştu.

Türkiye’de ise öğretmenlerin 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nü kutlayamadığına dikkat çeken Sarı, “Türkiye’nin öğretmenlerinin, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nü mesleğini itibarsızlaştıran, öğretmenlerin ekonomik sorunlarına çözüm üretmeyen, eşit işe eşit ücret ilkesini ortadan kaldıran, özlük haklarını zayıflatan, öğretmenler arasındaki ayrımcılığı ve eşitsizliği derinleştiren politika ve uygulamalarla karşılamaktadır” ifadelerini kullandı.

‘NİTELİKLİ EĞİTİM İÇİN EĞİTİM EMEKÇİLERİNİN HAKLARI DA DİKKATE ALINMALI’

Eğitim ve bilim emekçileri açısından 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü, sadece ‘kutlanan’ bir gün değil, eğitim emekçilerinin uluslararası alanda birlik ve dayanışmasının simgesi olan evrensel anlamda bir mücadele günü olduğunun altını çizen Sarı şunları söyledi: “ Eğitim hizmetlerinin yürütülmesinde büyük emekleri olan, ancak diğer eğitim emekçileri ile eşit haklara sahip olmayan çalışma arkadaşlarımız, kendilerine yüklenen her türlü angaryayı, tartışmasız yerine getirmek zorunda bırakılmaktadır.  Oysa onların emeği ve alın teri olmaksızın okullarımızın, üniversitelerimizin, diğer eğitim kurumlarının nitelikli kamu hizmeti üretmesi mümkün değildir. Nitelikli eğitim için öğretmenler kadar emeği olan idari ve teknik personel, yardımcı hizmetliler sınıfı ve 4-B statüsünde çalışan eğitim emekçilerinin hakları ve talepleri dikkate alınmalıdır.”

Öğretmenler için düşünülen iyileştirmelerin, tüm eğitim ve bilim emekçisi arkadaşlarımızın çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi ile birlikte değerlendirildiğinde anlamlı olacağını söyleyen Sarı, eğitim ve bilim emekçileri, öğretmenler, akademisyenler, yardımcı hizmetliler, memurlar, idari ve teknik personel ile büyük bir bütündür ve ayrım gözetmeksizin bütün eğitim ve bilim emekçilerinin sorunlarının çözülmesi gerektiğini ifade etti.

‘ÖĞRETMENLER ARASINDA AYIRIM YAPILMAMALI’

Nitelikli bir eğitimin gerçekleştirilebilmesi için öğretmenlerin yetiştirilme ve atanmaları sürecinin planlı bir şekilde işletilmesi ve öğretmen açıklarının ivedilikle kapatılması gerektiğine vurgu yapan Sarı, “Bunun için öncelikle ataması yapılmayan öğretmenler sorununun çözülmesi gerektiği açıktır. Öğretmenler arasında kadrolu, sözleşmeli ya da ücretli öğretmen ayrımı yapılması doğru değildir. Eğitimde yaşanan nitelik bozulmasının temel nedenlerinden birisi de öğretmen alımında güvencesiz istihdam politikalarının benimsenmesidir. Kadrolu olarak atanmak isteyen öğretmen arkadaşlarımızın talepleri yerine getirilmeli, yapısal bir sorun haline gelen öğretmen açıklarını kapatmak için gerekli adımlar derhal atılmalıdır.

‘ÖĞRETMENLER HALKA VE ÖĞRENCİLERE KARŞI SORUMLUDUR’

Dünyanın her yerinde eğitim emekçileri siyasi iktidarlara değil; halka ve öğrencilerine karşı sorumludur.  Bu sorumluluğun bilinciyle hareket edip mesleğinin gereklerini ciddiyetle yerine getiren üyelerimiz, çeşitli biçimlerde haksız ve hukuksuz uygulamalara maruz kalmaktadır. Ancak siyasi iktidar tarafından keyfi biçimde hedef alınan,  haksız ve hukuksuz biçimde ihraç edilen, öğrencilerinden koparılmak istenen üyelerimiz her türlü baskıya ve hukuksuzluğa rağmen hükümetin değil, halkın öğretmeni olmayı sürdürmektedir. Bu kapsamda Türkiye’nin dört bir yanında fedakârca görev yapan ya da görev yapması hukuksuzca engellenen öğretmenleri, eğitim ve bilim emekçilerini mesleğine ve haklarına yönelik saldırılara, krizin faturasının sırtımıza yıkılmasına karşı birlikte mücadele etmeye, haklarımıza ve geleceğimize sahip çıkmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Etkinlik sonunda sendikalı emekli öğretmenlere ve basın mensuplarına çiçek takdim edildi.

Programa, CHP Tekirdağ Milletvekili Nurten Yontar, CHP İl Başkanı Şenol Özgür Taşmerdivenli,  TMMOB Tekirdağ İl Temsilcisi Cemal Polat ve çok sayıda sivil toplum örgütleri katıldı.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir