18.06.2024

Marmara Depremi 17. Yılında Tekirdağ’da Anıldı

18, Ağustos 2016 Perşembe
Bu haber kez okundu


17 Ağustos 1999 yılında meydana gelen Marmara Depremi’nin 17. Yıldönümü dolayısıyla anma töreni düzenlendi. Tekirdağ Valiliği, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Deniz Polisi, İl Sağlık Müdürlüğü, UMKO, Arama Kurtarma Derneği (AKUT), Kızılay ve Türk Hava Kurumu tarafından düzenlenen program Süleymanpaşa ilçesi sahil dolgu alanında gerçekleşti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan tören Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Sevim Avcı Yener, Jeofizik Mühendisi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan’ın konuşmaları ile devam etti.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Sevim Avcı Yener konuşmasında, “Bugün yaklaşık 17 milyon insanın etkilendiği, resmi kayıtlara göre 17 bin 480 resmi olmayan kayıtlara göre ise 50 bin vatandaşımızın hayatını kaybettiği son yüzyılın en büyük depremlerinden birisi olan 17 Ağustos depreminin 17. Yıldönümü dolayısıyla toplanmış bulunuyoruz. Ülkemizin yüzde 92’si deprem bölgesi olması nedeniyle nüfusumuzun yüzde 95’i deprem tehlikesi altındadır. İlimiz de birinci derece deprem riski taşıyan iller arasında yer almaktadır. Kuzey Anadolu fay hattı ilimizden yaklaşık 15-20 kilometre uzaklıkta Marmara Denizi içerisinden ilerleyerek Şarköy-Gaziköy fay hattı ile devam etmektedir. Bu nedenle ilimiz hem Marmara Denizi değil aynı zamanda karadan geçen Şarköy depremi riski ile de karşı karşıyadır. Bizler bu aşamada Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak depremle yaşamayı ve bu konuda tüm tedbirlerimizi almayı, sağlıksız, çürük, risk taşıyan binaların yerine halkımızın da desteği ile yaşanabilir sağlıklı yapılar ve alanlar oluşturarak can ve mal kaybımızı minimum düzeye düşürmeyi planlamaktayız. Bu nedenle de öncelikle deprem riski yüksek olan ilçelerimizin jeolojik, jeoteknik etütleri ve risk haritalarını hazırlama çalışmalarına başlamış bulunmaktayız. Şarköy, Ereğli, Saray, Süleymanpaşa, Muratlı ve Çorlu ilçelerimizde başlatılan çalışmaların bir kısmı tamamlanmış bir kısmı da yıl içinde tamamlanacaktır. Amacımız şehrimizin planlamalarını bu çalışmalar ışığında sağlıklı bir şekilde tamamlayarak riskli alanlarda yapılaşmayı önlemektir.” dedi.

Konuşma yapması için kürsüye davet edilen Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, “Bugün burada bütün detayların dikkate alındığı, bilgilendirici ve aynı zamanda da farkındalık yaratan bir program hazırlanmış. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Tekirdağ kırılması beklenen fay hatlarından biri üzerinde yer alıyor. Bu verilerin ışığında bütün tedbirlerin alınması gerekiyor. Biz yapılması gerekenleri bireysel olarak değil toplumsal olarak uygulamak zorundayız. Böyle yapıldığında ancak zararı en aza indirgemiş oluruz. Yapıların denetimlerinin yanı sıra bireylerin de farkındalıklarının artması gerekir. Benim için bugün unutamayacağım kadar önemli bir gün oldu. Ben burada titizlikle bu çalışmaları yürüten ve emek veren herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşma yapması için kürsüye davet edilen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Olayın yaşandığı o acı günden bugüne 17 yıl geçti. Türkiye’nin yüzde 92’sinin deprem kuşağında olduğunu ve Tekirdağ’ın da bu bölgeler arasında yer aldığı daha da önemlisi mevcut binaların yüzde 60’tan fazlasının 1999 depremi öncesinde yapılmış olması göz önünde bulundurulursa, burada yerel yönetimlerin önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Bu konuda yerel yönetimlere büyük görevler düşüyor. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı kurulduktan sonra ilk kurulan Daire Başkanlıklarımızdan biri de Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi oldu. O günden bugüne çok ciddi çalışmalar yapılmış,  İstanbul Teknik Üniversitesi ile imzalanan protokol sonrası İl Afet Acil Eylem Planı ve Kentsel Dönüşüm Master Planı gibi önemli projelere de imza atılmıştır. Ben konuşmama son vermeden önce 1999 Marmara Depreminde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Türkiye bulunduğu coğrafi konum itibariyle depremle yaşamayı öğrenmeli ve hiçbir zaman bu depremi unutmamalıdır.” dedi.

Son olarak konuşma yapan Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan ise “Bugün hiçbir zaman unutmamamız gereken acı bir günün yıldönümü. 17 Ağustos 1999 tarihinde maalesef Marmara Bölgesinde büyük ölçekte hepimizi çok üzen bir deprem yaşandı. Önemli kayıpların verildiği ve ülkemizin asla unutmaması gereken bu acı günü biz de burada bir kez daha anıyoruz. Deprem olmadan önce yapılması gerekenleri hatırlatmak amacıyla toplandığımız bu törende emeği geçen bütün arkadaşlarımı kutluyorum. Biz Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak deprem bölgesinde olduğumuz bu topraklarda hiçbir zaman deprem gerçeğini unutmamamız lazım. Bunun için hem yerel hem de merkez, yönetime çok büyük görevler düşüyor. Bu nedenle kentsel dönüşüm, deprem öncesi ve sonrası yapılacaklar ile ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımızın söylediği tüm projelerin ve farkındalık yaratacak diğer çalışmaların hızlı bir şekilde tamamlanması için bizler de üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız. Ben bir kez daha programda emeği geçen herkese teşekkür ediyor,  17 Ağustos depreminde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza da rahmet diliyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından Acil sağlık Hizmetleri Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğünün hazırladığı ilk yardımın önemini belirten canlandırma izlendi. Program sonrası Başkan Albayrak stantları gezerek yetkililerden bilgi aldı. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi standından vatandaşlara ilk yardım çantası hediye edildi.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
Etiketler:,
sanalbasin.com üyesidir