26.01.2023

Kumbağ’da vidanjör tarih oluyor

2, Eylül 2016 Cuma
Bu haber kez okundu


Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün başlattığı, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat ve TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa’nın temelini attığı Kumbağ Mahallesi Kanalizasyon ve Kısmi Yağmur Suyu İnşaatı ile Barbaros’un ardından Kumbağ Mahallesi’nde de vidanjör tarih oluyor.

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (TESKİ) tarafından Kumbağ Mahallesi’nde gerçekleştirilen Kumbağ Mahallesi Kanalizasyon ve Kısmi Yağmur Suyu İnşaatı Temel Atma Töreni’ne katıldı.

Kumbağ Limanı girişinde gerçekleştirilen törene Başkan Eşkinat’ın yanı sıra Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa, Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Telat Akköse,  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları, Süleymanpaşa Belediye Meclis Üyeleri ve Kumbağ Mahallesi sakinleri katıldı.

TESKİ GENEL MÜDÜRÜ ŞAFAK BAŞA PROJENİN DETAYLARINI PAYLAŞTI

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan törende açılış konuşmasını TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa yaparken Başa proje ile ilgili teknik bilgileri paylaşarak destek veren herkese teşekkür etti.

TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa’nın ardından Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat kürsüye davet edildi.

SÜLEYMANPAŞA BELEDİYE BAŞKANI EKREM EŞKİNAT: “BİBLO GİBİ OLAN O ŞİRİN KUMBAĞ BALIKÇI KÖYÜ İMAR HATALARI YÜZÜNDEN MAHVOLDU”

Kumbağ’ın önemine vurgu yaparak sözlerine başlayan Başkan Eşkinat; “Kumbağ bizim için çok önemli bir yer. Benim çocukluğum burada geçti. Eskiden Trakya’nın en özel yerlerinden biri olan Kumbağ zaman geçtikçe niteliğini kaybetmeye başladı. Süreç maalesef bizim istemediğimiz şekilde gelişti. Biblo gibi olan o şirin Kumbağ balıkçı köyü imar hataları yüzünden mahvoldu.” dedi.

“ALTYAPI SORUNU KALMAMIŞ, MAVİ BAYRAKLI DENİZE SAHİP BİR KUMBAĞ’A KAVUŞMAMIZA ÇOK AZ KALDI”

Eşkinat çözüm reçetesinin de hazır olduğunun altını çizerken; “Biz Kumbağ’ın sıkıntılarını ve çözümlerini biliyoruz. Burayı Trakya’nın tekrar göz bebeği yapacağız demiştik. Biz buraya kamyon kasası ile gelip çöplerini bırakanlar yerine sizlere para bırakacak kaliteli turistlerin gelmesi için dönüşümler yapıyoruz. Altyapı sorunu kalmamış, mavi bayraklı denize sahip bir Kumbağ’a kavuşmamıza çok az kaldı.” ifadelerini kullandı.

TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI KADİR ALBAYRAK: “ARTIK KUMBAĞ VİDANJÖR KULLANMAYACAK. VİDANJÖRLER TARİHTE KALDI”

Temel atma töreni öncesi son olarak Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak açıklamalarda bulundu. Albayrak; “Önce böyle bir yerde yaşayan vatandaşların 3 temel ihtiyacını çözmek zorundayız. Altyapı, doğalgaz ve su ihtiyacı. Geçen sene balık sezonunun açılışında vermiş olduğumuz sözler vardı. Bugün verdiğimiz o sözleri tutmanın sevincini yaşıyoruz. Bugün de Kumbağ Mahallesi kanalizasyon ve kısmi yağmur suyu inşaatının temelini atıyoruz. Artık Kumbağ vidanjör kullanmayacak. Vidanjörler tarihte kaldı. Bu sene kasım ayında Naip barajını da teslim alacağız ve en güzel arıtmayı yaparak Kumbağ, Barbaros ve Altınova’nın büyük bir kısmına götüreceğiz. Ama daha önemlisi Kumbağ ve Barbaros’ta başlattığımız alt yapı çalışmaları bittiği anda doğalgaz sıkıntısını da ortadan kaldıracağız. Hedefimiz belli. Barbaros, Kumbağ’ın ortak kanalizasyonunu biyolojik arıtma yaparak her şey tertemiz pırıl pırıl olacak. Tekirdağ için çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından dualar eşliğinde temel atma töreni gerçekleşti.

Öte yandan yapılacak çalışmanın detayları şu şekilde açıklandı:

Sözleşme bedeli: 6 milyon 331 bin 98 TL +KDV

Süresi: 540 gün

Yapılacaklar: 29 bin metre (29 km) yeni kanalizasyon hattı imalatı – 3229 metre terfi hattı imalatı – 5 bin metre (5 km) yağmur suyu hattı – 3 adet terfi merkezi – Toplam 37 kilometrelik altyapı çalışması 

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
Etiketler:,
sanalbasin.com üyesidir