13.06.2024

Kumbağ İçme Suyu Paket Arıtma Tesisi Hizmete Başladı

7, Ekim 2015 Çarşamba
Bu haber kez okundu


Kumbağ Mahallesi İçme Suyu Paket Arıtma Tesisi ile temiz suya kavuşuyor.

Süleymanpaşa’ya bağlı Kumbağ Mahallesi’nde uzun yıllardır bir türlü yapılmayan ve mahalleye barajdan çekilip arıtılmadan suyun verilmesi yüzünden vatandaşlar tarafından şikayet konusu olan kullanım suyu TESKİ’nin hizmete sunduğu İçme Suyu Paket Arıtma Tesisi ile içme suyuna döndü.

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi tarafından Kumbağ Mahallesi’nde hizmete sunulan İçme Suyu Paket Arıtma Tesisi açılışına katıldı.

Yoğun bir katılımla gerçekleşen açılışa Başkan Eşkinat’ın yanı sıra CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Muratlı Belediye Başkanı Nebi Tepe, TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa, Süleymanpaşa Belediye Meclis Üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan törende ilk olarak TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa açılış konuşmasını yaptı.

BAŞA: “KUMBAĞ MAHALLEMİZE FİLTRASYONDAN GEÇMİŞ İÇME SUYU VERMENİN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ”

“Bugün kendisi belki küçük ama işlevi oldukça büyük bir tesisi hizmete açacağız.” diyerek sözlerine başlayan Başa; “Kumbağ ve Barbaros Mahallelerimiz Yazır Göleti’nden su alıyorlar. Barbaros Mahallesine su vermeden önce TESKİ olarak oradaki tesisi revize ettik. Daha sağlıklı içme ve kullanma suyunu halkımıza ulaştırdık. Fakat Kumbağ Mahallemizde yıllardan beri hiçbir arıtmaya tabi olmayan barajdan çekilen su mahallemize iletiliyordu. Sürekli de şikayetler geliyordu vatandaşlarımızdan. Buraya bir paket arıtma tesisi yaparak çözüm yolunu bulduk. Bir buçuk, iki ay içinde tesisimizi yaptık. Bundan sonra Kumbağ Mahallemize de filtrasyondan geçmiş içme suyu vermenin mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

KULLANMA SUYU İÇME SUYU HALİNE GELDİ

Saatte 100 ton suyun filtrasyondan geçip vatandaşlara ulaştırılacağının müjdesini veren Başa; “Tesisimiz Yazır Göleti’nden saatte çektiği 100 ton su ile günlük 16 bin kişinin içme suyu ihtiyacını karşılayabilecek kapasitededir. Tesiste kullanılan filtrasyon sistemi ile birlikte suda yüzde 70 oranında demir ve nitrit giderimi yaptığı görülmüştür ki bu da kullanma suyunun içme suyu haline geldiğini göstergesidir.” diyerek sözlerini noktalarken Başa’nın ardından Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat kürsüye davet edildi.

EŞKİNAT: “SÜLEYMANPAŞA’YA TARİHİNİN EN BÜYÜK ALT YAPI YATIRIMI YAPILIYOR”

“Süleymanpaşa, yani büyükşehirin merkez ilçesine tarihinin en büyük alt yapı yatırımı yapılıyor.” cümlesiyle konuşmasına başlayan Başkan Eşkinat; “Cumhuriyet tarihi boyunca benim yaşadığım şehre yapılan yatırımların toplamından fazlası bu dönem TESKİ aracılığı ile geliyor. Bu kıyı şeridinin temizlenmesi, denizin kullanılabilir hale gelmesi için iki turistlik mahallemizi önemli yatırımlarla kucaklaştırma adımı attılar. 2 yıl içinde Kumbağ, Barbaros ve Altınova kıyı şeridinde doğalgaz da dahil olmak üzere bütün altyapı hizmetleri tamamlanacak. Üst yapıyı da tamamlayıp bu bölgede yaşayan mahallelerimize tertemiz bir şekilde teslim edilecek.” dedi.

“SÜLEYMANPAŞA SADECE TEKİRDAĞ’IN DEĞİL TRAKYA’NIN MERKEZİ”

Konuşmasına Süleymanpaşa ilçesinin önemine değinerek devam eden Eşkinat; “Sayın Büyükşehir Belediye Başkanım ‘Hep Süleymanpaşa’ya’ dedi. Ancak Süleymanpaşa farklı bir ilçe. Çünkü Süleymanpaşa, sadece Tekirdağ’ın ya da büyükşehrin merkez ilçesi değil, Trakya’nın merkezi. O bakımından hepimiz bu şehre sahip çıkacağız.” diye konuştu.

ALBAYRAK: “TEKİRDAĞ’IN BÜYÜKŞEHİR OLMASI İÇİN ALTYAPI HAMLESİNİN BİTMESİ GEREKİYOR”

Başkan Eşkinat’ın ardından Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak açıklamalarda bulunurken; “Bizim hedefimiz, TESKİ ile de konuştuğumuz ana konu Sultanköy’den Şarköy’ün çıkışına kadar ilin tamamında vidanjör diye bir şeyi kaldırmak. Hala vidanjör varsa Tekirdağ büyükşehir değildir. Tekirdağ’ın büyükşehir olması için altyapı hamlesinin bitmesi gerekiyor. Biz bunu başaracağız. Yıllardır hizmet bekleyen, yıllardır Yazır Göleti’nin o çamurlu akan sularını kullanmak zorunda olan Kumbağ Mahallesi sakinlerine hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

“YAPACAĞIMIZ TESİSLER İLE 01.07.2017 İTİBARİ İLE DENİZİ TEMİZ BİR SÜLEYMANPAŞA YARATACAĞIZ”

Süleymanpaşa’da yapılacak tesisler ile sözlerine devam eden Albayrak; “Kanalizasyon çukuru haline gelmiş Marmara Denizi’nden biz balık yiyip yüzmeye çalışıyoruz. Ama 01.07.2017 itibari ile Tekirdağ merkezi Süleymanpaşa’da, doğu batı kanalizasyon inşaatları ve biyolojik arıtma tesisleri tamamlanmış, denize bir gram kirli suyu gitmeyen ve çocuklarımıza temiz denizden balık yedirdiğimiz bir şehir yaratma çabası içindeyiz.” ifadelerini kullandı.

ÖZTRAK: “SUYUN DA İNSANLARIMIZIN DA STANDARDI YÜKSELİYOR”

Son olarak konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak ise “Bugün burada verilen hizmet son derece önemli. Yıllardır bizim bir tatil beldemiz ön arıtması dahil yapılmamış bir suyu kullanıyordu. Şimdi suyun standardı yükseliyor. Bu sadece suyun değil insanlarımızın da hayat standardının yükselmesidir. “ diye konuştu.

Konuşmaların ardından Kumbağ Mahallesi İçme Suyu Paket Arıtma Tesisi protokol üyeleri tarafından açılışı yapılarak hizmete başlarken Başkan Eşkinat ve protokol üyeleri tesisi gezerek incelemelerde bulundu.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir