29.02.2024

Klasik Kemençe Süleymanpaşa’da hayat buldu

1, Haziran 2016 Çarşamba
Bu haber kez okundu


Süleymanpaşa Belediye Konservatuarı Müzik Teknolojileri Bölümü Çalgı Yapımı Programı Klasik Kemençe Semineri Belediye Kültür Merkezi Yılmaz İçöz Sahnesi’nde gerçekleştirildi.

Süleymanpaşa Belediye Konservatuarı Genel Sanat Yönetmeni İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Öğretim Görevlisi Tunç Buyruklar’ın yönetiminde gerçekleşen geceye, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Gülferah Güral, Süleymanpaşa Belediye Meclis Üyesi Kültür Komisyonu Başkanı Edibe Akçakaya ve müziksever Süleymanpaşalılar katıldı.

SEMİNER VE KEMENÇE DİNLETİSİ BİR ARADA

İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Sanatçı Öğretim Görevlisi Lale Akay, İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Yardımcı Doçent Hatice Doğan Sevinç, Sakarya Üniversitesi Devlet Konservatuarı Öğretim Görevlisi Erhan Bayram, Kültür Bakanlığı Kemençe Sanatçısı Rafet Kemancı, İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Çalgı Yüksek Öğrencisi Canfeza Gündüz ve İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Lise Öğrencisi Deniz Yalın’ın konuşmacı olarak katıldığı yaklaşık 2 saat süren seminerde klasik kemençe dinletisi de gerçekleştirilirken geceye katılanlar tarafından büyük alkış aldı.

Etkinlik sonunda Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Gülferah Güral ve Süleymanpaşa Belediye Meclis Üyesi Kültür Komisyonu Başkanı Edibe Akçakaya gecede emeği geçenlere teşekkür edip çiçek takdim etti.

EŞKİNAT: “KLASİK KEMENÇE ÜRETİMİNDE ÇOK ÖNEMLİ BİR YERE GELDİK”

Klasik kemençe semineri sonunda açıklamalarda bulunan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Süleymanpaşa Belediye Konservatuarı bünyesinde uzun süredir çalgı üretimi gerçekleştirildiğini belirtirken; “Süleymanpaşa Belediye Konservatuarı çalgı yapım atölyesi ile uzun süredir üretimler yapıyoruz. Özellikle klasik kemençe üretiminde çok önemli bir yere geldik. Bu akşamki konserde de konuklarımız Süleymanpaşa Belediye Konservatuarı’nda yapılan kemençelere ses verdiler. Çok güzel bir gece oldu emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
Etiketler:
sanalbasin.com üyesidir