25.05.2024

‘Kız Kardeşim’ Projesinin Açılışı Gerçekleşti !

1, Eylül 2022 Perşembe
Bu haber kez okundu


Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider’ in katılımıyla Bağcılık Enstitüsü’nde Kız Kardeşim programı düzenlendi. Program kapsamında Tekirdağ’da 40 kadın eğitim görecek.

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligder’in katılımıyla Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü’nde ‘Kız Kardeşim’ projesinin başlangıcı gerçekleştirildi. Gerçekleşen programa Bakan Yardımcısı Gizligder’in yanı sıra, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Çiğdem Koncagül, Tarım Orman İl Müdürü ve eğitim görecek kadınlar katıldı. Toplantı’da konuşan Tarım Orman Bakan Yardımcısı Gizligder, eğitim görecek kadınlara bu ülkenin büyüklüğü ile övünün gurur duyun dedi.

BU ÇİFTÇİNİN MORALİNİ BOZMAK İSTEYENLERE İNANMAYIN

Toplantı da açılış konuşması gerçekleştiren Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligder; ‘’Kıymetli kardeşlerim, bugün burada şunun mutluluğunu yaşıyoruz, büyük Türkiye’nin büyük projeleri bir bir gerçekleşiyor. Sizden bir istirhamım var, ne olur bu ülkenin büyüklüğü ile övünün, bu ülkeye güvenin, bu ülke öyle bir ülke oldu ki son dönemlerde artık dünya gündeminde odak ülke. Çevresinin neredeyse tamamında son yüz yıldır savaş olan barış adası. Tamamında emperyalizmin cirit attığı ama bağımsızlığını koruyan tek ülke. bu ülke öyle bir ülke oldu ki dün 30 Ağustos gururla kutladık ve dün itibariyle ülke bir şey daha açıkladı. Dedi ki dünyada ilk kez insansız savaş uçağını üretiyorum dedi. Ülke buraya geldi. Ülke öyle bir yere geldi ki şimdi size bazı rakamları paylaşacağım. Sakın o estirilen yokluk. Estirilen, politika yapmak adına, muhalefet yapmak adına yalan bilgilerle insanların, bu milletin morallerini, çiftçinin moralini ve kız kardeşlerimizin moralini bozmaya çalışanlara inanmayın.Amacım rakamlara boğmak değil ama şunu bilin. Türkiye hemen hemen başak ürünlerinin tamamında yüzde yüzü aşkın üretim yapıyor. Türkiye ne  ihracatçı aşağı yukarı dünyada ilk on, on ikinci sıralarda yer değişiyor, dönemsel, kuraklık, azlık, çokluk olabiliyor. Mesela buğdayda size bir örnek vereyim. Geçen yıl itibariyle yüzde yüz iki, Şekerde Yüzde yüz yirmi. Şeker pancarında yüzde yüz, kırmızı ette, yüzde yüz beyaz etli, yüzde yüz otuz altı, devam ediyor, gidiyor. Biraz ayçiçeğinde gerideyiz. İnşallah onu da bu bereketli topraklar, bu imkansal adıyla çok daha ileri bir yere taşıyacağız.’’ İfadelerini kullandı.

YOKLUK YOK, FAZLALIK OLACAK

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligder; ‘’Şimdi kızıl elma olarak konuşurken Türkiye böyle bir noktaya gelmişken tarımda nereye geleceğiz? Diyorlar ya tarım politikanız ne? Tarım politikamız çok açık ve net. Anlamayanları tekrar Tekirdağ’dan bir daha ister. Hep beraber söyleyelim. Çok net sloganımız da bu Sen üret yeter diyoruz. Gerisi bizden. Ne demek bu? Sen mazotu düşünme. Ne dediğimizin farkındayız. Sen gübreyi düşünme.. Biz Allah’ın izniyle bunu hep beraber halledeceğiz. Hemen somut örneğini vereyim. Ben bu arada değişen tarım politikasını da sizinle paylaşmış olalım. Çünkü dediler çok fazla kirli bilgiyi yazık ki birileri alıyor ve satıyor. Çok şükür alanı çok yok. Ama satıcısı var. Mesela önümüzdeki yıl vereceğimiz çiftçiye dönem dönem işte her ay bir takım paralar yatıyor. Bu desteklerimiz bu sene ekmeden yani zamanında Allah’ın izniyle bu yıl vereceğiz.. Önümüzdeki dönemde inşallah mevzuat değişikliklerini de yaptıktan sonra amacımız, hayalimiz odur ki, hayalimiz derken hedefimiz odur ki özellikle mazot ve gübre gibi yani dolara endeksli. Yani dövize endeksli yani dış girdilerle bizim dengemizi zaman zaman bozan ürünlerde tamamını karşılamayı stratejik ürünlerde hedefliyoruz.. Şunu söylemeye çalışıyorum. Her geçen yıl gerçekleşmeye devam eden dev Türkiye hayalimiz, rüyamız birilerini korkutuyor.Böyle olunca tuttular bizde tam yeni dönem göreve gelen yeni arkadaşlarınız olarak o döneme şahit olduk.  Martta Nisanda birileri çıktı dedi ki ülkede buğday yok, şeker yok, et yok.Çünkü yok olmasını istiyorlardı.  Biz çıktık dedik ki Allah’ın izniyle değil yokluk fazlamız olacak. Çok şükür Alllah’ta yardım etti, kulu da yardım etti bu sene fazlamız var. Buğday’da fazlamız olacak Allah’ın izniyle. Yani yaklaşık 17,6,18 milyon gibi bir ihtiyacımız var, 18 -20 milyon ton gibi inşallah arz olacak.’’ Şeklinde konuştu.

TÜRKİYE YENİDEN BU COĞRAFYANIN AĞABEYİ OLACAK

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligder; ‘’Türkiye o kadar dev bir ülke ki, bu sözde dev güçler çözemedi o gemilerin Ukrayna’dan çıkmasını, Türkiye oturttu bunları gereğini ifade etti hem dünya barışına hem dünya gıda arzına hem de ülkenin büyüklüğünü bir kez daha tasdik etmek adına tüm dünyaya nefes aldırdı. Türkiye o kadar büyük bir ülke ki çatışan iki güçte Türkiye’nin adaletine sığınıyor. Başkasının adaletine değil, çünkü Türkiye, devletlerin zamanında 100 yıl çok büyük bir zaman değildir. Bu coğrafyanın abisiydi, yine olacak Allah’ın izniyle.  Lütfen şuna izin vermeyin. Kasıtlı olarak bizi magazine boğmaya çalışıyorlar, magazinden kastım şudur. Dev işler yapıyoruz oradan biri diyor ki ‘yahu ne var o uçakta planör planör o’ diyor. Utanmadan, arlanmadan, sıkılmadan. Ata tohumlarının tamamı koruma altında ve şuanda günde be gün, işte Tokat’ta Emine hanım geçenlerde bir programdaydı. Orta Anadolu’da keza, buralarda keza her biri yeniden ihya oluyor. Ama adamlar utanmadan sıkılmadan Türkiye geçen dönemlerde kendi kendine yeten bir ülkeydi şimdi ithalat yapıyor falan. Ya arkadaş ithalat niye yapılır, bizim dev bir ekonomimiz var. Dünya’nın en büyük makarna fabrikası nerede biliyor musunuz ? yoksa ben paylaşayım, Gaziantep’te. Dünya’nın en büyük makarna fabrikası Gaziantep’te yani dışarıdan aldığını işleyip ithal ediyor buna da doğrudan işleme rejimi diyorlar ve adamlar bunu utanmadan arlanmadan muhalefet yapmak adına sizlere servis ediyorlar. Ama şunu gördük ki  yılda kaç seçim oldu, millet Cumhurbaşkanının arkasında, Recep Tayyip Erdoğan’ın arkasında dimdik durarak bunlara cevabını verdi. Burada amacım siyasi propaganda değil, Tekirdağ’ın bilinci yüksektir, şuuru yüksektir, Doğuyu’da bilir Batı’yı da. Ama yani geçmişinde hiçbir hizmeti olmayanların aleni yalanları hani o Goebbels var ya meşhur ikinci dünya savaşında hitlerin bir propaganda bakanı var. Berlin düşene kadar Berlinliler savaşı kazandıklarını sanıyorlarmış. Sistemleri de şu, yalan söyle, tekrar söyle, tekrar söyle, tekrar söyle mutlaka inanacaklar. Ama bu millet neye inanacaklarını öncelikle yaşayarak gördü görüyor.’’ Dedi.

DESTEKLERİN 3’TE 2’Sİ EKİM ZAMANI BAŞTAN VERİLECEK

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligder; ‘’İnşallah sözleşmeli tarım yasasını başlatıyoruz. İnşallah bu yasama döneminde gelmesini arzu ediyoruz. Böyle sistemden girişten çıkışına kadar bir hukuki koruma sağlayacağız. Zarar etmeye imkanı olmayacak. Eğer kazara zarar ederse orada bir sistem var. Mevcut tarım kanununda da zaten bunun yeri var. Bunun bütçesini de ayıracağız ve böylece oradan da doğrudan ödeme dediğimiz  bir destek sistemi ortaya çıkacak. Yani yaklaşık desteklerin 3’te 2’si gibi bir şey ekim zamanı baştan verilecek. Daha sonra ki kısımda ola ki risklerle ilgili söylüyorum sonrasından desteklenecek.  Biz şimdi yeni dönemde bir şey dedik. Boş bir metrekare bile kalmasın.Nasıl sağlayacağız bunu, lafta çok güzel bir laf.  Ama yaklaşık yüzde 15, yüzde 17 gibi bir oran Türkiye’de ekilmiyor. Miras sorunlarıyla ekilmiyor. Kim göç sorunlarıyla ekilmiyor.Kimi çarpık şehirleşmemiz dolayısıyla kaybolan kültürümüz dolayısıyla ekilmiyor.  Şimdi dedik ki bir dakika mülkiyet senin ama bu kadar stratejik bir hizmet olduğu hep beraber geçirdiğimiz 2-3 yıl içinde özellikle pandemide yaşadığımız üretmek gibi o mübarek bir işlemde sen mülkiyet benim  ister ekerim ister ekmem diyemezsin.Bunu da onlarca devlet uyguluyor. Şunu yapacağız Allah izin verirse. TBMM’deki hazırlıklarımız bitirmek üzereyiz. Şimdi diyeceğiz ki sen bunu ekmiyor musun arkadaş. Eyvallah bunun için 1 yıl süre düşünüyoruz ama ayrıntıları komisyonlar tartışacak. O zaman ben bunu baştan o mahalle köy her neyse onlara öncelik tanıyarak internet üzerinden ihalemi yapacağım. Eken buyursun eksin. Sana da yerin kirasını vereceğim. Çünkü artık böyle bir lüksümüz kalmadı. Ülkede toprağın yüzde 15’inin ekilmemesi feci bir durum” diyerek sözlerini noktaladı.

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligder’in konuşmasının ardından Kız Kardeşim projesi kapsamında Tekirdağ’da eğitim alacak olan 40 kadın girişimcinin eğitimi başladı.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir