20.07.2024

Kadınlar Gününü Kutladılar

9, Mart 2023 Perşembe
Bu haber kez okundu


8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla kadın örgütleri ve sivil toplum kuruluşları tarafından etkinlikler düzenlendi. Eşit ve adil yaşam taleplerinin dile getirildiği etkinliklerde ortak dil şiddetin sona ermesi ve dayanışma oldu.

Birçok kadın derneği ve kadın örgütleri, şehrin farklı noktalarında çeşitli etkinliklerle günün anlam ve önemine ilişkin faaliyetler gerçekleştirdi.

SEVGİ DİLİ HAKİM OLMALI

Türk Kadınlar Birliği ve Tekirdağ Kadın Dernekleri Platformu, tarihi valilik önünde düzenlenen Çelenk Sunma töreninde 8 Mart’ın kutlama değil farkındalık günü olduğu vurgulanarak,  “birlikte güçlüyüz” çağrısında bulunuldu.

Törende konuşan Türk Kadınlar Birliği Tekirdağ Şubesi Başkanı Nural Ülker,  sevgi dilinin hakim olmasının önemli olduğuna dikkat çekerek, huzurlu ve insanca yaşamak istediklerini kaydetti.

ORTAK AKIL İLE PROJELER GERÇEKLEŞTİRİLMELİ

Tekirdağ Kadın Dernekleri Platformu adına konuşan Serap Alp ise ortak akılda buluşarak birlik içerisinde projeler hayata geçirmenin önemine değindi.

AFETLERDE KADIN SAĞLIĞI KONUŞULDU

Namık Kemal Üniversitesi’nde de  “Afet ve Kadın Paneli” düzenlendi.

NKÜ Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Şeniz Özhan’ın moderatörlüğünü gerçekleştirdiği panelde, Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gamze Varol, “Afetlerde Kadın Sağlığı Sorunları ve Sağlık Hizmetleri” konusunu ele alırken, Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yakup Albayrak, “Depremzede Kadınlarda Psikiyatrik Hastalıklara Yaklaşım” konusunu anlattı.

Panelde sunumlardan sonra soru-cevap kısmı da gerçekleştirildi.

EŞİTSİZLİK OLAĞANÜSTÜ AFET KOŞULLARINDA SOSYAL AFETE DÖNÜŞÜYOR

Tekirdağ Barosu ise Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Afet Koordinasyonu toplantısı düzenledi.

Kadın Komisyonu Başkanı Damla Nur Ercan, Kahramanmaraş merkezli depremde kadınların içerisinde bulunduğu sorunlara ilişkin Baro Başkanı Egemen Gürcün ve baroya bağlı avukatlara sunum gerçekleştirdi.

Ercan, olağan günlerde dahi yaşanan kadın erkek eşitsizliğinin olağanüstü afet koşullarında sosyal afete dönüştüğünü aktardı.

Meydana gelen afetin sonucunda bölgede yaşamakta olan kadınların, hem kendilerinin hem de çocuklarının güvenliğinden endişe ettiğini belirten Ercan,  özellikle etkilenen 10 ilde hakim olan ataerkil toplum yapısı nedeniyle haneyle ilgili temel ihtiyaçların karşılanmasında sorumluluğun kadınlarda olduğuna dikkat çekti.

STK’LAR VE KADIN ÖRGÜTLERİNDEN ORTAK AÇIKLAMA

Etkinlikler kapsamında kadın örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarının ortak basın açıklaması ise Hasan Ali Yücel Meydanı’nda gerçekleşti.

Pankartların etrafından mumlar yakan kadınlar, birlik içinde daha güçlü olunacağının mesajını verdi.

KADIN ERKEK EŞİTLİĞİ UYGARLAŞMADA BİR EŞİK

Çok sayıda STK ve siyasi partilerin kadın örgütlerinin yer aldığı basın açıklamasını Tekirdağ Kadın Platformu adına Muazzez Terzi yaptı.

Terzi,  kadın erkek eşitliğinin, sadece kadınların sorunu olmadığını, uygarlaşmada bir eşik olduğunu vurguladı.

Terzi, acilen uygulanması gerekenleri ise şöyle sıraladı:

“İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanun acilen uygulanmalı, kamu kurumları ve yerel yönetimler tarafında kreş, gündüz bakım evi, hasta ve yaşlı bakım evleri gibi merkezler açılarak tüm kadın ve erkeklerin ücretsiz yararlanabileceği bir hak olarak tanımlanmalı, kamu-özel ayrımı olmaksızın, zorunlu hizmet ve üretim alanında çalışan ebeveynlere dönüşümlü ve eşit ücretli izin verilmeli, kadınlar için tam zamanlı ve güvenceli istihdam olanakları yaratılmalı,  kız çocuklarının okullaşma oranını arttıracak önlemler alınmalı”

AYRIMCI VE CİNSİYETÇİ POLİTİKALARDAN VAZGEÇİLMELİ

Tekirdağ Barosu adına ise Avukat Simge Şen, günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı.

Kadınları toplumsal hayatın dışına iten ayrımcı ve cinsiyetçi politikalardan vazgeçilerek, kadını sadece ailenin bir parçası olarak gören, bağımsız bir birey olduğunu kabul etmeyen politik ve kültürel anlayışın karşısında olduklarını söyleyen Şen, “Tekirdağ Barosu avukatları olarak;  uzun mücadeleler sonucunda elde edinilmiş Kadın Hakları kazanımlarından vazgeçilmesine yönelik her türlü girişime karşı, kadının insan hakları mücadelemizi dünden daha büyük bir inanç ve dayanışmayla sürdürme kararlılığındayız” dedi.

Konuşmaların ardından basın açıklaması sona erdi.

“KİTLESEL TRAVMA VE KADIN” KONUŞULDU

Eğitim Sen ise “Kitlesel Travma ve Kadın” temalı söyleşi programı düzenledi.Klinik Psikolog Zeynep Set, afet durumlarında kitlesel travmalarda kadının durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kadın ve erkekliğin keskin bir şekilde sınıflandırılması, kadının daha çok örselenmesine neden olduğunu ifade eden Set; “Kadın, tecavüze uğradığında toplum ve aile içinde öteki kılınılıyor. Yok edilmesinden başka çözüm yokmuş algısı oluşuyor. Erkek öldürülmüyor, kadın öldürülüyor”  sözlerini paylaştı.Set, haklar konusunda eşit olabilmek ve bunun farkına erişebilmenin önemli olduğunun altını çizdi.

 

 

Siyasi partilerde, çeşitli etkinlikler ve açıklamalarda bulundu.

DEPREMZEDELERE SICAK SOFRA KAMPANYASI

AK Parti İl Başkanlığı yaptığı yazılı açıklamada,  8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Kadın Kolları Teşkilatları ile depremden etkilenen kadınlarla birlikte olma kararı aldıklarını bildirdi.

Depremzedelerin sıcak sofralarını tekrar kurması için genel merkezin koordinasyonu ile mutfak setleri hazırladıkları kampanya  gerçekleştirildiği belirtilen açıklamada, “Bu süreci devlet millet el ele vererek atlatacak, depremin yaralarını hep birlikte saracağız. Hayatın her alanında büyük sorumluluk yüklenen, nesillerin yetişmesinde büyük paya sahip olan, alın teriyle ve emeğiyle var olan tüm emekçi kadınların günü kutlu olsun” ifadelerine yer verildi.

 

“HUKUK ÖNÜNDE HESAP SORACAĞIZ”

CHP Tekirdağ Kadın Kolları Başkanlığı ise 81 İl genelinde eş zamanlı gerçekleştirdikleri basın açıklamasında, eşitsizliğe meydan okuduklarını belirtti.

Her kadının emekçi olduğunu vurgulayan Yontar,  deprem bölgesinde ki kadınların ihtiyaçlarına ve eşitsizliğe dikkat çekti. Yapılan çalışmalar ve yardım kampanyalarına ilişkin bilgi veren Yontar,  “Gözyaşlarımızı kurutanlardan hukuk önünde hesap soracağız” dedi.

 

DEPREM BÖLGESİ İÇİN KERMES

MHP Süleymanpaşa İlçe Kadın Kolları da Hasan Ali Yücel Meydanı’ nda düzenledikleri kermesin gelirlerini deprem bölgesine göndermek üzere sahadaydı.

 

SAHADA KADINLARI DİNLEDİLER

İYİ Parti, Deva Partisi, Gelecek Partisi kadın örgütleri de  gün boyu sahada çeşitli etkinliklerle kadınlar gününe ilişkin faaliyetler yürüttü, kadınların sorunlarını dinledi.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir