25.05.2024

KADINA ŞİDDETİ PROTESTO ETTİLER

26, Kasım 2018 Pazartesi
Bu haber kez okundu


Tekirdağ’ın Süleymanpaşa İlçesinde Süleymanpaşa Kadın Platformu kadına şiddete dikkat çekmek için yere erkek şiddeti sonucu ölen kadınları simgeleyen kadın ayakkabısı bıraktı.

Edinilen bilgiye göre Süleymanpaşa Kadın Platformu tarafından Tekirdağ’da 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle kadına şiddet protesto edildi. Bedesten Meydanı’na toplanan kadınlar hep bir ağızdan kadına şiddetin son bulması için şarkılar söyledi. Yere erkek şiddeti sonucu ölen kadınları simgeleyen 80 çift kadın ayakkabısı bırakıldı.

Platformu üyesi kadınlar, “Kadına Yönelik Şiddete Hayır. İtaat etmedik etmeyeceğiz” yazılı pankart açarak ellerinde şiddete uğrayan kadınların fotoğraflarının olduğu döviz taşıdırlar. Yaklaşık 150 kadının bir araya geldiği Demokrasi Meydanında şiddete uğrayan kadınları simgeleyen yaklaşık 80 çift kadın ayakkabısı sergilendi. Grup adına platformu üyesi Filiz Çetin açıklama yaptı.

Çetin, “435 kardeşimiz bu yıl katledildi. Burada ayakkabılarla onların bazılarını sembolize ettik. Diğerlerini ise siz hayal edin. Kadınlarımız erkek şiddeti sonucu bir bir öldürülüyor. Biz kadınlar olarak erkek şiddetinin son bulmasını istiyoruz” dedi.

Kadınların huzurlu güvenli yaşayacağı bir dünya istediğini dile getiren Filiz Çetin, “Kadınlar, dünyanın dört bir yanında her türlü olumsuzluğa karşı dayanışma halinde olup seslerini yükseltiyorlar. Biz kadınlar huzur içerisinde güvenle yaşayabilecekleri bir dünya istiyoruz. Şiddet, ne biçimde olursa olsun kadınların hayatına korku ve güvensizlik sokmakta. Temel, hak ve özgürlüklerini kullanmalarını engellemektedir. Kadına şiddet son bulsun artık” dedi.

CHP Kadın Kolları Başkanı Nurten Yontar da bir açıklama yaptı. Yapılan basın açıklamasının ardından kadınlar sloganlar eşliğinde havaya mor balonları saldılar. Grup daha sonra dağıldı.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir