13.07.2024

İYİ PARTİ’DEN KADINA ŞİDDET SON BULSUN AÇIKLAMASI

26, Kasım 2018 Pazartesi
Bu haber kez okundu


2018 yılında Türkiye’de 435 kadın öldürüldüğünü söyleyen İyi Parti Tekirdağ Sosyal Politikalar ve Kadın Politikalarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Halide Savaş, “Bu şiddeti kınıyor ve İyi Parti olarak iktidar olduğumuzda, parti programımızda yer verdiğimiz hususlarda olduğu gibi; şiddetin her çeşidiyle etkin mücadele edeceğimizi ifade ediyoruz” dedi.

 

 

 

İyi Parti Tekirdağ Sosyal Politikalar ve Kadın Politikalarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Halide Savaş 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddeti Kınama Günü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı. Kadına şiddet gününü tarihsel hikayesini paylaşan Savaş, “25 Kasım 1960 tarihinde Dominik Cumhuriyeti’nde Sosyal Değişim Hareketi’nden Mirabel kız kardeşler arabalarından indirilerek vahşice öldürülmüşlerdi. Bu olayın unutulmaması için, 25 Kasım Latin Amerikalı ve Karaibli feministler tarafından “Kadına Şiddete Son” günü ilan edildi. Birleşmiş Milletler (BM) tarafından da kabul edilen bu tarih “Kadınlara Karşı Şiddete Duyarlılığı Arttırma ve Bu Şiddeti Kınama Günü” adını aldı” dedi.

 

‘ÜLKEMİZDE DE KADINA ŞİDDET EN BÜYÜK SORUNLARDAN BİRİDİR’

 

Türkiye’de kadına şiddetin büyük bir sorun olduğunu ifade eden Savaş, “Eğitimli, eğitimsiz, kırsal alanda yada şehirde yaşayan farketmeksizin kadınlarımıza psikolojik şiddet, ekonomik şiddet, fiziksel şiddet uygulanmakta, bu şiddet zaman zaman cinayetlere kadar varmaktadır. Bu davalarda hiçbir zaman adalet yerini bulmamakta, erkek egemen düşünce, şiddete tacize maruz kalan hatta cinayete kurban giden kadını suçlayacak bahaneler üreterek şiddet uygulayanları yeterince cezalandırmamaktadır. Şiddet uygulayan erkeklerin gerektiğince ceza almaması, iyi hal ve iyi giyim indirimleri, hemen salıverilmeleri, şiddete meyilli insanları daha da cesaretlendirmektedir. Buna karşın kadınlar öldürülmemek için, tecavüzden kurtulmak için, bazen de çocuğunu korumak için yaralamak yada öldürmek zorunda kaldığında, nefsi müdafaa olgusu gözardı edilmekte, erkeklere uygulanan indirimler kadına uygulanmamaktadır” dedi.

 

2018 YILINDA 435 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

 

 

İYİ Parti olarak kadına şiddetin önüne geçeceklerini kaydeden Savaş, “Bu şiddeti kınıyor ve İyi Parti olarak iktidar olduğumuzda, parti programımızda yer verdiğimiz hususlarda olduğu gibi; şiddetin her çeşidiyle etkin mücadele edeceğimizi ifade ediyoruz. Kadına yönelik şiddetin, cinsel ve ekonomik istismarın önlenmesi ile muhtaç durumdaki kadınların desteklenmesi ve korunmasını en öncelikli sosyal politikamız yapacağız. Şiddetin toplum içinde azaltılması politikası çerçevesinde kurumsal ve sosyal medyada başta kadın ve çocuğa yönelik şiddet olmak üzere her türden şiddeti normalleştiren ve meşrulaştıran yayın ve mesajları oluşturan ve yayanlara karşı idari ve cezai yaptırımlar uygulayacağız. Kadın ve çocukların şiddete uğradıklarında bilgi ve hukuki destek alabilecekleri, uzmanlaşmış personele sahip “Aile Danışma Merkezleri” kuracağız. Şiddet gören kadının, sığınma evlerine yerleştirilmesi ve böylece evden uzaklaştırılıp ikinci kez cezalandırılması yerine, şiddet uygulayan erkeğin, oluşturulacak Terapi Evlerinde tedavi görmesini sağlayacak bir uygulamayı hayata geçireceğiz. Aile içi şiddeti doğuran ve pekiştiren olumsuz tutum ve davranışların ortadan kaldırılması amacıyla, toplumumuzda zihniyet dönüşümünü sağlayacak tedbirler geliştireceğiz. Kadınlarımızın yaşam biçimine ve kıyafet seçimine müdahale edilmesinin önüne geçilmesi konusunda yasal tedbirleri arttıracağız. Kadınlarımızın her türlü şiddetten uzak, hakettikleri eşit ve saygın hayatı yaşayabilmeleri için mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir