19.06.2024

İnsani Gelişme Endeksi Süleymanpaşa Belediyesi Çalıştayında masaya yatırıldı

30, Nisan 2017 Pazar
Bu haber kez okundu


Süleymanpaşa Belediyesi, İnsani Gelişim Vakfı tarafından birkaç ay önce açıklanan ve büyükşehir ilçesi olan 150 ilçenin İnsani Gelişim Endeksinin sunulduğu rapor sonrası İNGEV yetkilileri ile birlikte düzenlenen çalıştayda bir araya geldi.

Süleymanpaşa Belediyesi Ahmet Erensoy Gençlik Merkezi’nde gerçekleşen çalıştaya Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcıları Gülferah Güral, Berkay Çakır ve Hulusi Özocak, birim müdürleri ve İnsani Gelişim Vakfı temsilcileri katıldı.

SÜLEYMANPAŞA BELEDİYESİ VE SÜLEYMANPAŞA İLÇESİNİN PERFORMANSI ORTAYA KONULDU

İnsani Gelişme Endeksi raporunu hazırlayan İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Şeker’in sunumu ile başlayan çalıştayda, İnsani Gelişme Endeksinde kullanılan alt göstergeler ışığında Süleymanpaşa Belediyesi ve Süleymanpaşa ilçesinin performansı ortaya konuldu.

ÖNERİLER VE GÖRÜŞLER MASAYA YATIRILIP TARTIŞILDI

Süleymanpaşa Belediyesi’nin performansında istenilen seviyeye ulaşmayan noktalarına dikkat çekilen çalıştayda öneriler ve görüşler masaya yatırılıp tartışıldı.

Süleymanpaşa Belediyesi’nin yeni kurulan bir belediye olmasına rağmen İnsani Gelişme Endeksi ilçeler kategorisinde çok iyi bir yerde olduğunu dile getiren İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Şeker, gelişimin sürmesi ve zayıf yönlerin kuvvetlendirilmesi için yapılabilecek çalışmalar hakkında bilgi paylaşımında bulundu.

SÜLEYMANPAŞA BELEDİYESİ’NE ÖZEL RAPOR HAZIRLANACAK

Görüş alışverişi ile sona eren toplantı sonrasında önümüzdeki günlerde İnsani Gelişim Vakfı tarafından Süleymanpaşa Belediyesi’ne özel bir rapor hazırlanacağı ve rapor doğrultusunda gerekli adımların atılacağı ifade edildi.

SÜLEYMANPAŞA BELEDİYESİ İNGEV’İN İNSANİ GELİŞME ENDEKSİ RAPORUNDA KAÇINCA SIRADA YER ALMIŞTI?

İnsani Gelişim Vakfı tarafından Türkiye’nin 30 büyükşehrinin en büyük 150 ilçesinde yerel yönetimlere yönelik yapılan araştırmada 3 yıllık Süleymanpaşa Belediyesi Trakya’daki belediyeler arasında yüksek insani gelişim seviyesine ulaşan tek belediye oldu.

 50 GÖSTERGE DEĞERLENDİRİLDİ

İnsani Gelişim Vakfı tarafından ilçe düzeyinde sosyal, ekonomik ve çevresel faktörlere yönelik bileşenlerden oluşan İGE-İ, yönetişim, sosyal kapsama, ekonomik durum, eğitim, sağlık, sosyal yaşam, çevre ve ulaşım başlıkları altında toplam 50 göstergenin incelendiği araştırmada belediyelerin faaliyet raporları, kurumsal internet siteleri, sosyal ağ paylaşımları ve “gizli müşteri” yöntemi ile elde edilen veriler ile çok yüksek insani gelişim, yüksek insani gelişim, orta insani gelişim ve düşük insani gelişim adı altında 4 kategori belirlendi.

SÜLEYMANPAŞA BELEDİYESİ YÜKSEK İNSANİ GELİŞİM SEVİYESİNDE

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Şeker tarafından gerçekleştirilen araştırmada İstanbul, İzmir, Bursa, Eskişehir ve Ankara gibi uzun yıllardır büyükşehir olan illerin ilçelerinin başı çekip çok yüksek insani gelişim seviyesinde olduğunun açıklandığı listede Süleymanpaşa Belediyesi yüksek insani gelişim seviyesinde yer aldı.

TRAKYA’DAKİ EN BAŞARILI BELEDİYE SÜLEYMANPAŞA BELEDİYESİ OLDU

Türkiye genellemesi yapıldığında ilçelerin genel olarak orta düzeyde insani gelişim seviyesinde olduğu açıklanırken Trakya çapında yapılan değerlendirmede ise 2 buçuk yıllık Süleymanpaşa Belediyesi orta düzeyde insani gelişim seviyesinde olan Çorlu ve Çerkezköy’ün önünde yer alarak yüksek insani gelişim seviyesinde Trakya’daki en başarılı belediye oldu.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar:
Etiketler:,
sanalbasin.com üyesidir