25.05.2024

Festival bitti tadı damaklarda kaldı

4, Ekim 2017 Çarşamba
Bu haber kez okundu


Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından 21- 23 Eylül tarihleri arasında bu yıl üçüncüsü düzenlenen Trakya Bağ Bozumu ve Ekoloji Festivali, 3 gün boyunca çeşitli programlarla kutlandı. Festivalde 7’den 70’e her kesimin ilgiyle takip ettiği sayısız etkinlik yer aldı.

AÇILIŞ TÖRENİ BAĞCILIK ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ’NDE YAPILDI

Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından 21- 23 Eylül tarihleri arasında bu yıl üçüncüsü düzenlenen Trakya Bağ Bozumu ve Ekoloji Festivali, Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü’nde gerçekleştirilen açılış programı ile başladı. Süleymanpaşa Belediyesi Halk Oyunları ekibinin gösterisi ile devam eden açılışta enstitüye ait olan ve yaklaşık 1500 farklı üzüm türünün yetiştirildiği bağda dualar eşliğinde sembolik bağ bozumu seremonisi gerçekleştirildi.

ÇOCUKLAR FESTİVALDE DOYASIYA EĞLENDİ

Hem yetişkinlere hem çocuklara unutulmaz anlar yaşatan festivalde, her gün 16-20 saatleri arasında sahil dolgu alanda tahta oyuncak yapımı, kozalak boyama, saksı süsleme, kilden kolye tasarımı, kitap ayracı yapımı, tohum bombası yapımı, ekolojik baskı, çim adam yapımı, düğüm, atık değerlendirme, kuş yemliği ve kağıt yapım atölyeleri, 4-14 yaş arası çocuklara hizmet vermeye devam etti.

Çocuk yogası, illüzyon, Tai Chi, meditasyon, doğa için dans etme, eğlenceli yarışmalar, maskotlar, kostümlü animatörler, kanguru bacak ve tahta bacağın da yer aldığı 3. Trakya Bağ Bozumu ve Ekoloji Festivali’nde çocuklar doyasıya eğlendi.

İLK GÜN SAHNEDE STELYO VE PELİN VARDI

İlk gün etkinlikleri kapsamında Grek müziğinin sevilen sesleri Stelyo ve Pelin ikilisi yer aldı. İkiliye Café Aman İstanbul Orkestrası eşlik ederken, sahilde oluşturulan festival alanında gerçekleşen konser, alanı dolduran Süleymanpaşalılara keyifli bir gece yaşattı.

İKİNCİ GÜN KATİL HASAN VE AYTUĞ EZEN’LE FESTİVAL COŞKUSU SÜLEYMANPAŞA’YI SARDI

Çeşitli etkinlikler ve konserlerle devam eden festivalin ikinci gününde; Tekirdağ’ın yetiştirdiği en önemli sanatçılardan biri olan klarnet üstadı Katil Hasan lakaplı Hasan Gizlenci, mini bir klarnet konseri ile sevenleri ile buluştu. Ardından yine Tekirdağ’ın önemli solistlerinden Aytuğ Ezen ekibiyle sevilen şarkıları seslendirdi. “Rendimiento de la Cuerda” performans ekibinin gösterisi ile devam eden müthiş gösteride orada bulunan seyirciler de latin ateşine ortak oldu. Finalde Yunan Koropolis Dans Grubu Gösterisi’yle festival coşkusu Süleymanpaşa’yı sardı.

SON GÜNE ÜZÜM YARIŞMASI VE CANDAN ERÇETİN KONSERİ DAMGA VURDU

3. Trakya Bağ Bozumu ve Ekoloji Festivali’nin son gününde ise geleneksel pekmez ve bulama kaynatma ve ikramı konukların ilgi odağı olurken festival bünyesinde en iyi sofralık üzüm yarışması düzenlendi. Bağcılık konusunda uzman isimlerden oluşan jüri tarafından bağlarda yapılan incelemeler sonucu belirlenen sonuçlara göre ilk üçe giren isimler açıklandı. Açıklanan sonuçlara göre birinci Ercüment Eras, ikinci Hasan Kıran ve üçüncü Necmi Dündar oldu. Yarışmaya katılım sağlayan dereceye giren üzüm yetiştiricisi çiftçilere çeşitli ödüller verildi.

Festivali’nin son konserinde Candan Erçetin ve Kardeş Türküler ile coşku doruğa çıktı. Binlerce Süleymanpaşalının izlediği konser, muhteşem atmosferiyle hafızalardan silinmeyecek bir geceye sahne oldu.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir