25.03.2023

Farkındalık yaratmak için engelli parkuru kuruldu

15, Mayıs 2016 Pazar
Bu haber kez okundu


Süleymanpaşa Belediyesi 10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında farkındalık yaratmak için Üç Kemaller Parkında engelli parkuru kurdu.

ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZIN HER AN KARŞILAŞTIĞI SORUNLARI TECRÜBE ETTİLER

Vatandaşların birkaç dakikalığına görme, yürüme ve işitme engelli olduğu parkurda engelli vatandaşlarımızın her an karşılaştığı sorunları yaşarak görülmesi sağlandı.

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat ve Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Gülferah Güral’ın da engelli vatandaşlarımızın yaşadığı sıkıntıları görmek için katıldığı engelli parkura vatandaşlar da yoğun ilgi gösterirken parkur sonunda meyve suyu ikram edildi.

EŞKİNAT: “ENGELLİLERİMİZİ ENGELSİZ BİR KENTTE SOSYAL VE ENGELSİZ BİR YAŞAMA TAŞIMA HEDEFİNDEYİZ”

Görme, yürüme ve işitme engelli olarak engelli parkurunu tamamlayan Başkan Eşkinat parkur sonunda basın mensuplarına açıklamalarda bulunurken; “Gerçekten zor bir durum. Görmemek, yürüyememek, duymamak, konuşamamak, derdini anlatamamak. Allah kimseye göstermesin ama bunlar hepimizin başına bir gün gelebilir. Hepimiz potansiyel bir engelli adayıyız. Onun için engellilerin bir parça olsun sıkıntılarını anlamak adına bu parkur kurulmuştur. Farkındayız diyoruz ama deneyimlerken bunun ne kadar sıkıntılı ve zor bir durum olduğunu görüyoruz. Engellilerimizi engelsiz bir kentte sosyal ve engelsiz bir yaşama taşıma hedefindeyiz. Her geçen gün de bu yolda önemli adımlar atıyoruz.” dedi.

GÜRAL; “ENGELLİLER İÇİN FARKINDALIK YARATMAK İSTEDİK”

Başkan Eşkinat’ın ardından parkuru tamamlayan Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Gülferah Güral da parkur sonunda yaptığı açıklamada; “Bu parkur ile engelliler için farkındalık yaratmak istedik. Hep onlar için bir şeyler yapmayı düşünüyor bu yönde çalışıyoruz ama yaşamak ayrı bir şey. Empati kurmak da önemli ama bunu yaşayarak deneyimlemek çok farklı. Güvenlikli bir alanda olduğumu bildiğim halde engelli sandalyesinde de gözlerim kapalıyken de düşer miyim endişesi yaşadım. Biz bu konuda tabi ki üstümüze düşeni yapıyoruz, yapacağız da. Diğer kurumlardan da aynı hassasiyeti bekliyoruz. Herkesi bu yönde duyarlı olmaya davet ediyorum.” diye konuştu.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
Etiketler:
sanalbasin.com üyesidir