26.05.2024

Emniyet Müdürlüğü’nden Ebeveynlere Uyarı

24, Mart 2024 Pazar
Bu haber kez okundu


Tekirdağ İl Emniyet Müdürlüğü, güvenli dijital oyunlar için ebeveynleri uyardı.
Yaygın olarak kullanılan çevrim içi oyun mecralarının çocuklara eğlenceli bir sosyal ortam sunarken; siber zorbalık, dolandırıcılık, müstehcenlik ve kişisel veri ihlali gibi güvenlik risklerini de bünyesinde barındırdığına dikkat çekilirken, çocukların güvende olması için anne-babaların dikkat etmesi gereken konulara ilişkin bilgilendirmede bulunuldu.

Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, dijital oyunların çocukların yaşına uygun olup, olmadığının ESRB, PEGI gibi derecelendirme sistemlerinden kontrol edilebileceği belirtilerek, şunlara yer verildi:
ÇOCUKLARA SEBEPLERİ AÇIKLANMALI
Çevrim içi sohbete olanak sağlayan oyunlarda, tanımadığı kişilerle konuşmamaları ve kişisel bilgileri paylaşmamaları gerektiği çocuklara sebepleriyle açıklanmalı.
Satın alma ve ya indirme işlemleri resmi mağazalardan gerçekleştirilmeli. Crack gibi lisanssız yazılımlardan uzak durulmalı.
Oyun konsolu, tablet gibi akıllı cihazlarda bulunan ebeveyn kontrol araçları, etkin olarak kullanılmalı.

Ülkemizdeki ortaokul ve lise öğrencilerinin dijital oyun oynama alışkanlıklarına yönelik yapılan araştırmaya göre bağımlılık riskinin %35 civarında olduğu görülüyor.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir