18.06.2024

Doğan Cüceloğlu’na Sevgi Seli

8, Mart 2016 Salı
Bu haber kez okundu


Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Doğan Cüceloğlu’nu Tekirdağlılarla buluşturdu.

Yılmaz İçöz Sahnesi’nde düzenlenen “Bir Kadın Bir Ses” konulu konferansa Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Dodurka, TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ahmet Poyraz ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılış konuşmasını yapmak üzere sahneye davet edilen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Dodurka, “Hayatımıza renk veren kadınlarımızın Dünya kadınlar Gününü kutlarım. Onlara saygı ve sevgi duymak en önemli vasıflardan biridir. Dünyayı kadınlar yönetseydi dünya çok daha barışçıl olurdu. Çünkü kadınlarda doğuştan yöneticilik vasfı vardır. Evi, aileyi, çocukları yönetiyor. Bu yüzden şu an dünyayı kadınlar yönetmese de, yönetim kademelerinde daha çok rol almalarını ve haklarını erkeklerin ellerinden değil, başarılarının verdiği mücadele gücüyle almalarını dilerim.” dedi.

TEKİRDAĞ YILMAZ İÇÖZ SAHNESİNE AKIN ETTİ

Dodurka’nın konuşmalarının ardından vatandaşların alkışları ile birlikte Doğan Cüceloğlu Sahneye davet edildi. Vatandaşlar tarafından büyük ilgi gösterilen konferansta Yılmaz İçöz Sahnesi tarihinin en yoğun programlarından birini yaşadı. Doğan Cüceloğlu’nun konferans vereceğini öğrenen vatandaşlar salona akın etti. Türkiye’de kadının var olma savaşının anlatıldığı konferansta, kişiler arası iletişim, aile içi iletişim ve kişinin kendi ile kurduğu iletişim yolları yaşanmış öykülerle örneklemler yapıldı.

“HAYATIMIZDAKİ MANEVİ ZENGİNLİĞİN GERÇEK HAYATTA PARASAL KARŞILIĞI YOKTUR”

Durum analizlerinin yapıldığı konferansta Cüceloğlu, “ Toplumda bir insan, insanlık vasfının yanında kadın ya da erkek olarak algılanıyorsa o toplum geri kalmaya mahkumdur. Biz insanların kendilerine yaptıkları en büyük kötülük budur. Öğrenilmiş cehalet diye bir kavram vardır. İnsan ilişkilerinde sıkça kullandığımız fakat sorgulamadığımız bu durum bizi hayatın her alanında zorlayacaktır. Bu yüzden anne ve babalara çocuklarını yetiştirirken çok daha fazla görev ve sorumluluk düşüyor. Öğreteceğiniz her bir detay çocuğunuzun hayatının şekillenmesinde etkin bir rol oynuyor.” dedi.

KADINLARIMIZIN GÖZLERİ IŞIL IŞIL BAKARSA, YETİŞTİRECEĞİ ÇOCUĞUN DA GÖZLERİ HEP IŞIL IŞIL OLUR.

Cüceloğlu Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla günün anlam ve önemini belirten konuşma yaparak kadınlardan büyük alkış aldı. Cüceloğlu sözlerini, “Burada sizlerle olmak benim için büyük mutluluk. Ben hayatımı insan çevresinin algılanmasına, zenginlik getirmek için adadım. Burada olduğunuz için hepinize çok teşekkür ediyorum. Umarım anlattıklarımdan kendinizden bir şeyler bulmuşsunuzdur. Bu programdan evinize giderken aklınızda kalanları ailenize, sevdiklerinize ve çocuklarınıza küçük küçük hediyeler halinde sunun. Çünkü hayatımızdaki manevi zenginliğin gerçek hayatta parasal karşılığı yoktur.  Kadınlarımıza ama aslında biz erkeklere bu konuda çok şey düşüyor. Çünkü kadınlarımızın gözleri ışıl ışıl bakarsa, yetiştireceği çocuğun da gözleri hep ışıl ışıl olur. Kadınlarımızı sevelim ve saygı duyalım” şeklinde noktaladı. Konrefans sonrası Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Dodurka Doğan Cüceloğlu’na teşekkür ederek çiçek takdim etti. Çiçek takdimi sonrasında vatandaşlar sahneye giderek Doğan Cüceloğlu ile sohbet edip kitaplarını imzalattılar. 

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir