19.06.2024

Çorlu Tren Kazasına İlişkin 3 Sanığa Tutuklama Talebi

26, Kasım 2023 Pazar
Bu haber kez okundu


25 kişinin hayatını kaybettiği Çorlu tren kazasına ilişkin davanın 17. duruşması görüldü. 3 sanık hakkında “bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya neden oldukları” gerekçesiyle tutuklanma talep edildi.

8 Temmuz 2018’de Çorlu ilçesinde 25 kişinin hayatını kaybettiği, 328 kişinin yaralandığı tren kazasıyla ilgili 13 sanıklı davanın 17. duruşması Çorlu Halk Eğitim Merkezi’nde görüldü.

Hayatını kaybedenlerin yakınlarının avukatlarının, sanıkların “olası kastla” yargılanması talebi reddedildi. Savcının mütalaasını açıkladığı duruşmada Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) 1. Bölge Demiryolu Bölge Bakım Müdürü Mümin Karasu, TCDD 1. Bölge Müdürlüğü Halkalı 14. Demir Yolu Bakım Müdürü Turgut Kurt ve Çerkezköy Yol Bakım ve Onarım Şefi Özkan Polat hakkında “bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya neden oldukları” gerekçesiyle tutuklanmaları istendi. Diğer 10 sanığın ise “basit taksir”den cezalandırılmaları talep edildi.

Mütalaada, “Sanıklar Mümin Karasu, Turgut Kurt ve Özkan Polat’ın kaza tarihindeki bulunduğu türev ve sorumlulukları bakımından 30/05/2018 tarihli yazıyı düzenleyip imzaladığından ve alt birimler tarafından bu yazının gereğinin yapılıp yapılmadığını, gereğinin ne şekilde yapıldığının denetleme görevi bulunduklarından yaz mevsimi geneli için gerçekleşmesi öngörülen ve kaza günü özelinde hava durumu takip edilseydi öngörülebilir olan ray altındaki boşalmanın/akmanın, hava şartlarından kaynaklı hat bozulmanın ve neticesinde meydana gelen kaza ile yaralanma ve ölüm neticelerini öngördüğünden TCK 22/3 uyarınca bilinçli taksirle hareket ederek üzerlerine atılı suçu işledikleri” ifadeleri yer aldı.

ASLİ KUSURLU BULUNDU

Daha önce oluşturulan bilirkişi ek raporunda ise ulaştırma ve yapı mühendisliği bölümünde kaza nedenlerine ilişkin şu ifadeler yer aldı:
Kaza yerindeki menfezin hidrolik ve kanat duvarları açısından yetersizliği. Balast tabakası altındaki koruma tabakasının yetersizliği. Balast tutucu duvarların eksikliği. Hat üstyapısının yürüyerek gözleme olanak tanıyacak kadar geniş olmaması. Dolgu şevi boyunca gelişmiş olan yabani bitkilerin şevi zayıflatması. Ray kırığı konusunda uyarıda bulunacak elektronik sistem eksikliği’ olarak sıralandı. Raporda, “TCDD Genel Müdürlüğü AR-GE Birimi, Merkez ve 1’inci Bölge Demiryolu Emniyet ve Risk Yönetimi Müdürlükleri ile altyapı ve sanat yapılarını yenilemeden sorumlu başkanlığı ve Yol ve Geçit Kontrol Memuru istihdam etmekle sorumlu başkanlığının asli kusurlu oldukları görüş ve kanaatine varılmıştır”

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir