13.07.2024

CHP’li Vekiller Araştırılmasını Talep Etti

7, Eylül 2023 Perşembe
Bu haber kez okundu


Türkiye sanayisinin önemli merkezleri arasında yer alan Tekirdağ‘da ki hava kirliliği ve yaşamı etkileyen endüstriyel koku, meclis gündeminde. CHP Tekirdağ Milletvekilleri Faik Öztrak, İlhami Özcan Aygun, Nurten Yontar, Tekirdağ’da artan hava kirliliği ve koku sorununun araştırılması ve komisyon kurulması için Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na önerge verdi.

CHP’li vekiller sundukları önergede Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının Ocak 2022 raporuna işaret ederek, “Tekirdağ’ın en öncelikli sorununun hava kirliliği olduğunun” teyit edildiğini dile getirdi.

Ocak 2022 tarihli Türkiye Çevre Sorunları ve Öncelikler Değerlendirme Raporu’na göre, “Tekirdağ’da ısınma amaçlı kalitesiz yakıt kullanımı, Malkara, Süleymanpaşa, Hayrabolu ve Şarköy ilçelerinde linyit ocaklarının olması ve evsel ısınma ile sanayide yoğun olarak kömür kullanımı, Süleymanpaşa ilçesinin topoğrafik yapısı ile meteorolojik koşulların” hava kirliliğinin nedenleri olarak sıralandığını anlatan Vekiller, şu tespiti yaptı:

TEKİRDAĞ KANSER VAKALARINDA İKİNCİ SIRADA

“Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Edirne Bölge Müdürlüğü’nün 2019 Yılı Ölüm ve Ölüm Nedeni İstatistiklerine göre Tekirdağ, iyi ve kötü huylu tümörlerden kaynaklı ölümlerde İstanbul’un ardından ikinci sırada yer almıştır.”

NEFES ALINAMIYOR

Tekirdağ’daki koku sorununun da katlanılmaz boyuta geldiğini belirten CHP’li vekiller, “11 ve 19 Ağustos 2023 tarihlerinde Çorlu’da Muhittin, Esentepe, Hürriyet, Kazımiye, Rumeli, Çoban Çeşme, Emlak Konutları ve Esentepe mahallelerinde görülen boğaz yakan kimyasal yanık kokusu, vatandaşlarımızı sıcak havanın da etkisi ile nefes alamaz hale getirmiştir” ifadelerini kullandı.
Yaşanan sıkıntılar araştırma önergesinde şöyle özetlendi:

“Tekstil tesislerinin yaptığı ‘ön terbiye, fiksaj, termofiksaj, boyama ve yıkama işlemleri’ sırasında açığa çıkan kimyasal maddelerin gaz ve atık su deşarjı yoluyla yayılarak, meteorolojik koşulların etkisi ile şehre taşınmasından kaynaklandığı düşünülen koku sorunu mutlaka çözülmelidir. Sorunun tespitine yardımcı olmak üzere Hava Kirliliği ve Meteorolojik Veri İstasyonlarının kurulması elzemdir. Hava kirliliği ve koku sorununun kaynaklarının tespiti ve önlenmesi için içtüzüğümüzün 104. ve 105. maddeleri gereğince Araştırma Komisyonu kurularak konunun kapsamlı olarak araştırılmasını arz ederiz.”

Araştırma önergesine ilişkin bilgi veren CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Türkiye’deki plansız kentleşme ve sanayileşmenin en çok darbe vurduğu illerin başında Tekirdağ’ın geldiğine dikkat çekerek, “Fabrikalar arıtma tesislerini çalıştırmaksızın üretim yapıyor ve atıklarını denetimsiz şekilde salıyor. Türkiye, yeşil sanayi politikasına geçemiyor. Havaya salınan emisyonların ve atık oluşumunun; kaynağında azaltılması gerekli” diye konuştu.

OnTÜİK istatistiklerine göre Tekirdağ’daki solunum yolu hastalıklarının Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu vurgulayan Aygun, “Hava kirliliği, Tekirdağ’da yaşayan vatandaşların sağlığını tehdit etmekte ve kanser riskini arttırmaktadır” diye konuştu.

DENETLEME MEKANİZMALARI ÇALIŞTIRILMALI

Aygun, Tekirdağ’daki hava kirliliğine eşlik eden koku sorununun da ciddi boyutlara ulaştığını belirterek, şu önerilerde bulundu:

“Hem hava kirliliği hem de koku sorununun çözülmesi için endüstriyel denetleme mekanizmalarının kapsamlı ve detaylı hale getirilmesi, cezai ve caydırıcı yaptırımların arttırılması, ceza miktarlarının güncellenmesi ve endüstriyel atık numunelerinin kapsamlı olarak analiz edilmesi için yeni laboratuvarlar kurulması gerekmektedir”

Aygun, yaşanan sorunların tüm yönleriyle araştırılması gerektiğini sözlerine ekledi

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir