20.07.2024

Başkan Eşkinat 52. Uluslararası Tekirdağ Kiraz Festivali açılış etkinliklerine katıldı

1, Haziran 2016 Çarşamba
Bu haber kez okundu


Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 52. Uluslararası Tekirdağ Kiraz Festivali açılış etkinliklerine katıldı.

FESTİVAL COŞKUSU SÜLEYMANPAŞA KAYMAKAMLIĞI ZİYARETİ İLE BAŞLADI

Sabah erken saatlerde Süleymanpaşa ilçesinde başlayan etkinliklerde Başkan Eşkinat ile Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın ilk durağı Süleymanpaşa Kaymakamlığı oldu. Eşkinat ve Albayrak Süleymanpaşa Kaymakamı Ahmet Atılkan’a çiçek ve kiraz hediye ederek 52. Uluslararası Tekirdağ Kiraz Festivali’ne davet etti.

BAŞKANLARIN İKİNCİ DURAĞI TEKİRDAĞ VALİLİĞİ OLDU

Süleymanpaşa Kaymakamlığı’nın ardından başkanların ikinci durağı Tekirdağ Valiliği oldu. Eşkinat ve Albayrak’ı Tekirdağ Valiliği girişinde karşılayan Tekirdağ Valisi Enver Salihoğlu, Tekirdağ’ın yarım asırlık bir festivale sahip olmasından dolayı gurur duyduğunu dile getirdi. Vali Salihoğlu’na çiçek ve kiraz hediye eden Eşkinat ve Albayrak, Salihoğlu’na festival programı hakkında bilgi verip etkinliklere davet etti.

BAŞKAN EŞKİNAT AÇILIŞ ÖNCESİ NAİP MAHALLESİ SAKİNLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ

52. Uluslararası Tekirdağ Kiraz Festivali’nin Naip Mahallesi’nde gerçekleştirilecek açılışı ve Kiraz Yarışması için Naip Mahallesi’ne geçen Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, açılış öncesi mahalle sakinleri ile bir araya gelip isteklerini dinledi.

Tekirdağ Valisi Enver Salihoğlu, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Süleymanpaşa Kaymakamı Ahmet Atılkan, Şarköy Belediye Başkanı Süleyman Altıok, Muratlı Belediye Başkanı Nebi Tepe, Süleymanpaşa Belediye Meclis Üyeleri, il ve ilçe protokol üyeleri ve vatandaşların katıldığı 52. Uluslararası Tekirdağ Kiraz Festivali açılışı saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı.

İlk olarak Naip Mahallesi Muhtarı Ferhat Ataç’ın açılış konuşmasını yaptığı etkinlikte Ataç, 52 yıldır festivalin yapılmasını sağlayan, emeği geçen herkese teşekkür etti.

EŞKİNAT: “BİZLER GELENEKLERİMİZE SAHİP ÇIKAN İNSANLARIZ”

Muhtar Ataç’ın ardından Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat kürsüye davet edilirken konuşmasında şunları söyledi:

“Açılış konuşmasında sevgili muhtarımız bizlere teşekkür etti. Aslında teşekkürü yüce yaratana etmek lazım. Çünkü dünyanın en güzel coğrafyasında, en güzel memleketinde, o memleketinde en güzel, yaşanabilir, bolluk, bereket dolu yöresinde bizi yaşattığı için. Biz çok şanslı insanlarız. Biz yapı itibari ile yumuşak, huzurlu, kavga etmeyi sevmeyen, ekmeğini emeği ile karşılayan çalışkan ve doğanın bereketli topraklarında yaşayan insanlarız. Bizler geleneklerimize sahip çıkan insanlarız. Bu sene festivalimizin 52.‘si kutlanıyor. 52 yıl bir geleneği devam ettirmek oldukça önemli bir şey.

“BU GÜZEL ORGANİZASYONU YAPMAK ARTIK TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE YAKIŞIRDI”

İki yıl boyunca Tekirdağ Belediyesi, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne dönüşme sürecinde bu festivalin 50. ve 51.’sini Süleymanpaşa Belediyesi olarak biz yaptık. Bu organizasyonun ne kadar meşakkatli ve emek dolu olduğunu biliyoruz. Bu şehrin genel adı artık Tekirdağ olduğundan, festivalin de adı Tekirdağ Kiraz Festivali olduğundan bu güzel organizasyonu yapmak artık Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne yakışırdı. Ben ara emanetçi olarak bu festivali gerçek sahibine teslim etmenin mutluluğunu yaşıyorum. Bu festivalin Tekirdağ’ın büyükşehir bütünlüğüne katkı vermesine, bu dönem üç ilçeyi kapsasa da bundan sonra 11 ilçenin kiraz simgesinde kardeşliğinin pekiştirilmesine vesile olmasını diliyorum.”

ALBAYRAK: “BUNDAN SONRAKİ FESTİVALLERDE FESTİVAL ATEŞİ 11 İLÇEMİZİ KAPSAYACAK”

Başkan Eşkinat’ın ardından konuşma yapmak üzere kürsüye gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ isminin tüm ilçeleri kapsadığını ve festivalin de il genelinde kutlanması gerektiğinin altını çizerek; "Bundan sonraki festivallerde festival ateşi 11 ilçemizi kapsayacak.” dedi.

“NE YAPARLARSA YAPSINLAR ÜLKEMİZİN BÜTÜNLÜĞÜNDEN BİR PARÇA BİLE TOPRAK VERMEYİZ”

Albayrak konuşmasında terör olaylarına da değinirken; “Yaşadığımız terör olayları nedeniyle bu seneki festivali konserleri iptal ederek kültürel ve sosyal ağırlıklı festivale dönüştürdük. Ancak şu bilinmelidir ki ne yaparlarsa yapsınlar, asla ve asla ülkemizin bütünlüğünden bir parça bile toprak vermeyiz. Şehitlerimizi saygıyla, hürmetle anıyoruz, artık olmamasını istiyoruz." ifadelerini kullandı.

SALİHOĞLU: “BUNU BAŞLATIP ONDAN SONRA DA 52 YIL BOYUNCA AYNI COŞKUYLA SÜRDÜREN HERKESE TEŞEKÜR EDİYORUM”

Son olarak Tekirdağ Valisi Enver Salihoğlu açılış konuşmasını yaparken; “Bunu başlatıp ondan sonra da 52 yıl boyunca aynı coşkuyla sürdüren bütün görevlilere, gönüllülere, halkımıza, üreticilerimize teşekkür ediyorum. Aramızdan ayrılanlara da Allah'tan rahmet diliyorum. Türkiye'nin tarımda birim başına en yüksek verim sağlayan bir ilinde yaşıyoruz. Kiraz ekonomik değeri olan bir ürünümüz. 3 bin dekar dolayında kiraz alanlarımız var ve iki bin ton ürün elde ediliyor. Böyle bir cennette böyle güzel bir festivalde olmaktan dolayı mutluluk duyuyorum.” diye konuştu.

KİRAZ YARIŞMASI SONUÇLARI AÇIKLANDI

Açılış konuşmalarının ardından 52. Uluslararası Tekirdağ Kiraz Festivali Kiraz Yarışması sonuçları açıklandı. 28 üreticinin katıldığı yarışmada birinciliği Hüseyin Avcı, ikinciliği Radi Kalfa, üçüncülüğü ise Şefik Başlıoğlu kazanırken ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi.

SÜLEYMANPAŞA BELEDİYESİ HALK OYUNLARI EKİBİNİN GÖSTERİSİ İLE AÇILIŞ SONA ERDİ

Naip Mahallesi’nde gerçekleştirilen 52. Uluslararası Tekirdağ Kiraz Festivali açılış programı Edirne Belediye Bandosu ve Sertan Acat yönetiminde Süleymanpaşa Belediyesi Halk Oyunları ekibinin gösterisi ile sona erdi.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
Etiketler:
sanalbasin.com üyesidir