28.11.2022

Başkan Eşkinat 3 Aralık Engelliler Günü törenine katıldı

6, Aralık 2016 Salı
Bu haber kez okundu


Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kutlamalarına katıldı.

Tekirdağ Valiliği önündeki Atatürk anıtına çelenk konulması ile başlayan tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti. Törende bir konuşma yapan Tekirdağ Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hasan Yılmaz, engellilerin her gün hatırlanması gerektiğini vurgulayarak herkesi duyarlı olmaya davet etti.

Konuşmaların ardından Zihinsel Engelli Çocuklar Eğitim Vakfı (ZİÇEV) öğrencileri tarafından sunulan halk oyunları gösterisi büyük beğeni topladı.

Tören bitiminde görme engelli bir vatandaşı Hükümet Caddesi’nden karşıya geçiren Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, “Görme engellilerin gözlerinde ışık yok ama onların içinde birçoğumuzda olmayan bir ışık bulunuyor. Asıl engelliler, içinde bu ışık olmayan insanlardır.” açıklamasında bulundu.

EŞKİNAT: “HEPİMİZ ENGELLİ ADAYIYIZ”

3 Aralık Dünya Engelliler Günü ile ilgili basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Başkan Eşkinat, “Hepimiz birer engelli adayıyız. Önemli olan dünyada erişebilir olmak. Engellilerimizi erişebilirlik kavramı içinde değerlendiriyoruz. Herkesin bu dünyada var olan bütün imkanlara erişme hakkı var. Bu bir insanlık hakkıdır. O yüzden sadece 3 Aralık’ta değil, 365 günü de onların günü olarak değerlendirmeliyiz. Empati yapmak durumundayız. Hepimizin başına gelebilir. Bugün sağlıklı olmamız yarın engelli olmayacağımız anlamına gelmez. Engellilik de sadece bedensel ya da zihinsel engellilikten kaynaklanmıyor. Özgürlüklerin kısıtlanması da önemli bir engelliliktir diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Başkan Eşkinat, daha sonra engelli vatandaşlarla bir süre sohbet ederek hatıra fotoğrafı çektirdi.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar:
Etiketler:,
sanalbasin.com üyesidir