20.07.2024

Aygun’den 19 Mayıs Mesajı

19, Mayıs 2024 Pazar
Bu haber kez okundu


CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla mesaj yayınladı.

Aygun, mesajında şu ifadelere yer verdi:
Ulusal kurtuluş meş’alesinin yakıldığı 19 Mayıs 1919’un 105. yılı kutlu olsun.
Çok zor koşullarda, “Vatanın bütünlüğü ve milletin istiklali tehlikededir” diyerek Samsun’dan milli mücadele sürecini başlatan Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, gücünü milletten almıştır.
Amasya Genelgesi, Erzurum ve Sivas Kongreleri ile Anadolu’yu milli mücadele için örgütleyen, milli iradeyi her aşamada etkin hale getiren Atatürk, bağımsızlığa giden yolda Kurtuluş Savaşı’nın kilometre taşlarını oluşturmuştur. Hem emperyalist işgale hem de Saray/Sultan/İstanbul Hükümet’ine karşı ulusal egemenlik mücadelesini yürütmüştür.
“Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır” sözleriyle halkına duyduğu güveni ortaya koymuştur.
Bu anlamıyla 19 Mayıs, ulusal egemenlik yolunda Türk Halkının şahlanış günüdür, varoluş mücadelesinin ve bağımsızlık ateşinin yakıldığı tarihtir.
Millî Mücadele sürecinin daima hafızada yaşatılması ve Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş ruhuna sadakat duyulması, hepimizin vatandaşlık sorumluluğudur. Çok zor koşullarda kurulan vatanımızı gençlerimiz ile koruyarak, geleceğimize sahip çıkmalıyız.
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutlarken, bize bağımsız ve demokratik bir ülke inşa eden Atatürk ve silah arkadaşlarını bir kez daha şükran ve minnetle anarım.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir