01.10.2023

Atatürk, Doğduğu Evde Anıldı!

12, Kasım 2021 Cuma
Bu haber kez okundu


Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, 83’üncü ölüm yıldönümünde Yunanistan’ın Selanik şehrinde doğduğu evde düzenlenen törenle anıldı.

Türkiye Başkonsolosluğu tarafından  gerçekleştirilen  resmi törende, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel,  meclis üyeleri ve Süleymanpsaşa’da ki basın mensupları yer aldı.Korona virüs salgını tedbirleri kapsamında sınırlı sayıda katılımcı ile düzenlenen tören,Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını kaybettiği saat 09.05’te  saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.Selanik Başkonsolosu Efe Ceylan, günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmada, Atatürk’ün Türkiye’nin geçmişi ve bugünü arasında cumhuriyet ile  köprü kurduğunu kaydetti.

Törenin ardından Atatürk Evi, pandemi kuralları kapsamında ziyaretçilerini ağırladı. Türkiye’nin birçok bölgesinden gelen vatandaşlar, ziyaret sırasında duygu dolu anlar yaşadı.

TARİHTEN DERS ÇIKARILMALI

Programın ardından Atatürk’ün Selanik’te anılmasına ilişkin açıklama yapan Süleymanpaşa Belediye Başkanı  Cüneyt Yüksel ise yaşanan duygunun tarifsiz olduğunu ve tarihten dersler çıkarılması gerektigine dikkat çekti.

AK Parti İlçe Başkanlığı döneminden itibaren10 Kasım’ları kaçırmadıklarını aktaran Yüksel, “Nereden geldiğimizi ve nereye gittiğimizi, ne hale geldiğimizi görmek önemli. Gazi Mustafa Kemal Atatürk yaşamasaydı, birlik ve beraberliği sağlayamasaydı nelerle karşı karşıya kalabilirdik bunların hepsinin  öğrenilmesi gereken bir noktadayız. Zamanında bu topraklar bizimmiş ve yüzyıllar boyunca adaletle hükmedilmiş. Kendi içimizde dağılmaya, fitnelere kulak asmaya  başlamışız o zaman bu millet parçalanmış.
10 Kasım, Selanik göçmeni bir ailenin torunu olduğum için  önemli. Bir diğer sebebi de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu topraklar olduğu için önemli. Her 10 Kasım’da burada kalarak o duyguyu hissetmek istiyoruz.Bu topraklarda doğmuşsun ve bu topraklar elinden gitmiş. Eğer geçmişinden ders almazsan gelecekte de aynı şeyleri yaşayabilme ihtimalini göze alması gerekiyor. Kürt, Sünni, roman, gacal hep birlikte Türkiye’yiz.Bunu herkesin hissetmesi gerekiyor.Bu nedenle  her 10 Kasım’da farklı kişilerle gelmeye çalışarak, bu duyguyu, maneviyatı hissetmesini istiyorum”dedi

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir