23.09.2023

Aklın varsa üniversiteyi bitirme!

25, Ocak 2016 Pazartesi
Bu haber kez okundu


Öncelikle herkese merhaba; söylemesek bilinmiyor da değil anlattıklarımız ama anlatalım belki birilerinin aklında bir şeyleri değiştirir ve mağdur olan birkaç kişi daha sonra faydalanır diyor ve kaleme alıyoruz.

Gelelim konumuza, bu gün KPSS ile personel alımlarına kısaca değineceğim, hemen ele alalım Adliye ye personel alınması Kâtip, Gardiyan, Mübaşir, vs. kadro alımlarına bakalım. Burada yetenek testi ile elemede yapılıyor. Bu çok güzel çünkü yetenek isteyen işler bunlar, ona göre seçilmeli.

Şimdi gelelim takıldığımız noktaya Üniversite mezunu biri karar vermiş bu işlerden birine girmek istiyor, işsizlik almış başını gitmiş kapı Devlet kapısı dayamak istiyor insan haliyle sırtını.

Öylede sınava girişlerde bir şart var KPSS den 70 puan almış olmak gerekiyor. Buraya kadar her şey güzel ancak lise mezunu ve üniversite mezunu KPSS de aynı sınava girmiyor. Ve bu tip elemelerde girdiği sınava değil aldığı puana bakılıyor. Haliyle lise mezunu olanlar daha fazla puan almış olarak elemelere giriyorlar. Sonuç Üniversite bitirdiği için mağdur olan, okulu bitirdiği için kendine kızan çok sayıda vatandaş ortada. “BİLSEYDİM BÖYLE OLACAĞINI BİTİRMEZDİM ÜNİVERSİTEYİ”    diye söyleniyor çok sayıda kişi kendi kendine.

Konu uzar demiştim en başında. Şimdi şunu sormak istiyorum. KPSS den lise mezunu olarak 70 puan alan kişi ile Üniversite mezunu 70 puan almış kişi eşit midir? Bu kişiler farklı sınavlarda elemelere tabi tutulmuşlardır. Üniversite bitirmiş olan kişi akademik düzeyde bir sınavdan çıkarken lise mezunu olan kişi daha genel sorularla yüz yüze gelerek o puanları almaktadır.

Sonuç olarak belki biraz komik olacak ama bir çözüm bulunması adına ya puanlama mezun olunan okul seviyesi göz önüne alınarak yapılmalı. Ya da personel alımında kişi sayıları eğitim seviyeleri göz önüne olarak tespit edilmeli ve en başında başvurular ona göre alınmalı.

Belki de Üniversite Mezunları KPSS den mağdur edilmemeleri adına 70 puan ve daha üzeri puan almak adına lise mezunlarıyla aynı sınava girmelerine hak tanınmalıdır.

Örneğin;  D sınıfı ehliyet nasıl altında yer alan B-C gibi bölümleri de kapsayarak kullanabiliyorsa bir üst okuldan mezun olan alt okulların haklarından da yararlanabilmelidir.

Takdir siz değerli okurlarımındır.

Saygılar…

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar:
sanalbasin.com üyesidir