12.07.2024

Yüceer, Tekirdağ’ın Temel Sorununa Dikkat Çekti

9, Şubat 2024 Cuma
Bu haber kez okundu


Tekirdağ’da su yoksulluğuna ve sularda rastlanan ağır metallere dikkat çeken CHP Tekirdağ Belediye Başkan Adayı Candan Yüceer,
küresel ısınma ve kuraklık ile beraber, göç, sanayi, tarım etkenlerini de öngörerek 10 yıl içerisinde su krizi yaşanacağını, iktidar ve yerel yönetimlerin önceliğinin bu alanda olması gerektiğini vurguladı.En çok vergi veren 10 il arasında yer alan Tekirdağ’ın yatırım alan son 10 il arasında bulunmasını da eleştirdi.

Basın mensupları ile bir araya gelen CHP Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Candan Yüceer, bölgenin potansiyeline ve sorunlarına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Tekirdağ’ın hizmet noktasında bir araya gelmeyi başaramadığını söyleyen Yüceer; ” Bunu başarabilen şehirler var. Nüfusu bizim yarımız kadar olan ve ülke ekonomisine bizim kadar katma değer katmayan, üretmeyen şehirlerin, aldığı kamu yatırımlarının bizim sekiz katımız olduğunu görebiliyoruz. Burada bir başarısızlık varsa da bu bizlerin başarısızlığıdır.
Ülke ekonomisine katma değer yaratan, bir tarafı tarım bir tarafı sanayisi, turizm ve çalışkan genç nüfusu ile vergisini ödeyen bir şehir olarak, hak ettiği yatırımları alabilmiş bir şehir değil. Vergi öderken ilk 10 içerisinde, kamu yatırımı alırken de son 10 il arasında yer bulabilen bir şehir. Üvey evlat muamelesi görme, yok sayma var ya da biz yeteri kadar anlatamıyoruz”dedi.

Çevre kirliliğinin ise Tekirdağ’ın büyümesinin önünde en büyük engel olduğunu aktaran Yüceer, sorun çözülmediği takdirde çöküşün yaşanacağını belirtti.

En etkin göstergelerin hava kirliliği, toprak kirliliği ve en önemlisinin ise su kirliği ve su yoksulluğu olduğunu kaydeden Yüceer,

“Suyumuz artık hem yok, hem de mevcut olanı da kirli. Yaşayacağımız küresel ısınma ve kuraklık ile beraber, 10 yıl sonra gelen göçü, sanayi ve tarımı öngörerek, su krizi yaşayacağımız gerçeği önümüzde duruyor. Bunu görmezden gelirsek ve onlar yapmıyor, su kaynağı bulmuyorlar, baraj yapmıyor dersek, vatandaşımıza su veremez noktaya gelme tehlikesi ile karşı karşıyayız. Tekirdağ için daha yakın bir gerçek. Tekirdağ su fakiri bir şehir. Derinden çıkarıldığında ise içerisinde ağır metale rastlanıyor. Bu, kanser demek. İlk ele alınması gereken konu, su ile ilgili çalışmalar” şeklinde konuştu.

Şehirle ilgili sorunların hep birlikte çözülmesi gerektiğini söyleyen Yüceer,şunları kaydetti: ” Sorunlar ne ise iktidarın vekillerini, belediye başkanlarını da alacağız ve kapı çalacağız, sorunumuzu anlatacağız. Avrupa ve dünya fonlarına başvuru yapacağız. Sorun çözmeye odaklıyız. Sorunu çözme sorumluluğu bizde olacak ve tabiri caizse top çevirmeyeceğiz”

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir